Znaleziono 0 artykułów
25.07.2023

„Barbie” bije rekord za rekordem

25.07.2023
(Fot. materiały prasowe)

„Barbie” wytwórni Warner Bros. zarobiła w Stanach Zjednoczonych w pierwszy weekend 155 milionów dolarów, stając się produkcją o najlepszym otwarciu w 2023 roku, a także najlepszym w historii, spośród obrazów wyreżyserowanych przez kobiety. Co sprawia, że Greta Gerwig bije rekord za rekordem? Do sprawdzenia w KinoGramie.

„Barbie i Greta Gerwig pozostawiły mnie szybującą gdzieś daleko w chmurach. Podobnie, jak scenografia, kostiumy, charakteryzacja i fryzury. To przecudowna baśń z feministycznym akcentem” – pisała krytyczka i aktorka Carla Renata. „Film jest dowcipny, szczery. Ryan Gosling co rusz dostarcza śmiechu, podczas, gdy subtelna Margot Robbie chwyta za serce” – wtórowała jej popkulturowa dziennikarka Sharronda Williams. „>>Barbie<< to perfekcja. Greta Gerwig zmyślnie definiuje, co znaczy być kobietą. Obsada błyszczy. Zwłaszcza Margot Robbie i Ryan Gosling, którzy zdali się urodzić w butach najsłynniejszych lalek Mattel” – kwitowała Katcy Stephan z „Variety”.

Starcie tytanów

Zachwyty krytyków przełożyły się na frekwencję, bo weekend otwarcia obraz Gety Gerwig zamknął z zarobkiem 155 mln dolarów w Stanach Zjednoczonych i kolejnymi 150 mln dolarów na rynku międzynarodowym. Tym samym spór internetowych kinomanów, „Barbieheimer”, został rozstrzygnięty. Szalę zwycięstwa wzmocnił fakt, że na bijącą na głowę „Oppenheimera” „Barbie” (film Christophera Nolana zarobił nieco ponad 80 mln dolarów) ukradkiem udał się i sam Quentin Tarantino.

Co sprawiło, że przypowiastka o lalce Mattel stała się tak elektryzująca?

Film „Barbie” w polskich kinach

Barbie z Barbie Landu przenosi się do prawdziwego świata, by zrozumieć, kim naprawdę jest.

Za kamerą stanęła feministyczna reżyserka Greta Gerwig, odpowiadająca za sukces „Małych kobietek” z 2019 roku i wyróżnionej aż pięcioma nominacjami do Oscara „Lady Bird”. Scenariusz Gerwig współtworzyła z życiowym partnerem oraz twórcą przebojowej „Historii małżeńskiej” Noah Baumbachem. W obsadzie „Barbie” poza Margot Robbie i Ryanem Goslingiem, pojawili się Will Ferrell, Emerald Fennell, Ncuti Gatwa, Connor Swindells, Kingsley Ben-Adir czy Rhea Perlman. Ale mimo natłoku wątków, w opowieść o wolności i różnorodności, udało się jeszcze Grecie wpleść najważniejsze przesłanie firmy Mattel: „Możesz być, kim chcesz”.

Uroczysta premiera w KinoGramie

Swój kabriolet Barbie zaparkowała w kinach w miniony piątek 21 lipca. Uroczystą premierę zorganizowano w Fabryce Norblina, w którym tego dnia pojawiła się plejada gwiazd. Po różowym dywanie KinoGramu przeszły ubrane również na różowo Klaudia Halejcio, Anna Mucha czy Julia Kamińska.

W KinoGramie „Barbie” dostępna jest w wersji z napisami, jak i z dubbingiem. 

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij