Znaleziono 0 artykułów
20.08.2020

Najlepsze role Amy Adams

20.08.2020
Kadr z filmu „Zwierzęta nocy" / (Fot. Merrick Morton/Focus Features/LFI/Avalon/Reporter)

W wywiadach podkreśla, że jest zwykłą dziewczyną z Kolorado. Macierzyństwo jest dla niej ważniejsze niż kariera, a i tak jej talent bywa porównywany do talentu Meryl Streep. Pierwszą z sześciu nominacji do Oscara dostała w 2005 roku za rolę w „Świetliku”. Została także nagrodzona dwoma Złotymi Globami za kreacje w „Wielkich oczach” i „American Hustle”. Z okazji urodzin gwiazdy wspominamy jej niezapomniane role.

Kadr z filmu „Świetlik"/ (Fot. Sony Pictures/Courtesy Everett Collection)

„Świetlik” (2005)

 

Właścicielka galerii sztuki z Chicago wyrusza w podróż do Karoliny Północnej. W domu rodzinnym męża poznaje ciężarną żonę jego brata, Ashley (Amy Adams). Zderzenie wielkomiejskiej i małomiasteczkowej mentalności zaburza równowagę rodzinną. Za rolę dziewczyny z prowincji Adams została nagrodzona podczas festiwalu Sundance. Doczekała się także pierwszej nominacji do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową.

„Julie & Julia” (2009)

 

Julie Powell, sfrustrowana sekretarka, próbuje w rok przygotować wszystkie 524 dania z książki kucharskiej Julii Child. Doświadczenia opisuje na blogu. Adams w filmie Nory Ephron, specjalistki od komedii romantycznych, przyćmiła Meryl Streep, którą w 2010 roku nominowano do Oscara jako najlepszą aktorkę pierwszoplanową. Film można obejrzeć na HBO GO.

Kadr z serialu „Ostre przedmioty"/ (Fot. Materiały prasowe/HBO)

„Mistrz” (2012)

 

Adams wciela się w Peggy Dodd, żonę charyzmatycznego wizjonera i przywódcy sekty, który twierdzi, że odkrył tajemnicę ludzkiego istnienia. Adams daje popis aktorskich umiejętności – potrafi usunąć się w cień i wybuchnąć gniewem. Udowadnia w końcu, że to ona rządzi Mistrzem. Aktorkę nominowano za tę rolę do Oscara. Przegrała jednak z Anne Hathaway, którą nagrodzono za „Les Misérables: Nędzników”.

Kadr z filmu „American Hustle"/ (Fot. Materiały prasowe/HBO)

„American Hustle” (2013)

 

To pierwsza i jedyna rola Adams, za którą dostała nominację do Oscara w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Gwiazda narzekała na złe traktowanie na planie zdjęciowym przez reżysera, Davida O. Russella. W filmie zachwyciła krytyków kreacją Sydney Prosser, femme fatale, która wyłudza pieniądze od wpływowych mężczyzn. Zagrała u boku m.in. Christiana Bale’a, Bradleya Coopera i Jennifer Lawrence. Film jest dostępny na HBO GO.

Kadr z filmu „Wielkie oczy"/ (Fot. Capital Pictures/East News)

„Wielkie oczy” (2014)

 

W filmie Tima Burtona Adams zagrała Margaret Keane – autorkę portretów dzieci i kobiet o wielkich oczach, przez lata przypisywanych sobie przez jej męża. Kobieta próbuje wyzwolić się spod jego wpływu. Początkowo role Margaret i Waltera Keane’ów miały przypaść Kate Hudson i Thomasowi Hadenowi Churchowi, a potem Reese Witherspoon i Ryanowi Reynoldsowi. Finalnie padło jednak na Adams i Christophera Waltza. Aktorka dostała za tę rolę drugi Złoty Glob. Produkcję można oglądać na Netfliksie.

Kadr z filmu „Vice"/ (Fot. Annapurna Pictures/BEEM/East News)

„Zwierzęta nocy” (2016)

 

Thriller Toma Forda to budząca dreszcz historia Susan (Amy Adams), która rozpamiętuje nieudane małżeństwo. Kiedy dostaje maszynopis powieści byłego męża (Jake Gyllenhaal), odkrywa mroczną przeszłość. Adams udowodniła rolą, że potrafi wcielić się w nieoczywiste bohaterki. Film został nominowany do Złotych Globów i Oscara, głównie za sprawą drugoplanowych ról Aarona Taylora-Johnsona i Michaela Shannona.

Kadr z filmu „Vice"/ (Fot. Annapurna Pictures/BEEM/East News)

„Vice” (2018)

 

Rola Lynne Cheney, żony byłego wiceprezydenta USA Dicka Cheneya, przyniosła Adams nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. „Vice” opowiada prawdziwą historię wiceprezydenta Cheneya za prezydentury George’a W. Busha. Film dostał Oscara za najlepszą charakteryzację i fryzury. Jedną z najbardziej pamiętnych metamorfoz przeszedł Christian Bale, który przytył do filmu prawie 20 kg. Adams z kolei nie wychodziła z roli nawet poza planem – w ten sposób chciała lepiej zrozumieć swoją postać i sprawić, że widzowie ją polubią.

Kadr z serialu „Ostre przedmioty"/ (Fot. Materiały prasowe/HBO)

„Ostre przedmioty” (2018)

 

Postać autodestrukcyjnej dziennikarki, Camille Preaker, to jedna z najbardziej wymagających ról w karierze Adams. Po nakręceniu ośmiu odcinków miniserialu aktorka stanowczo odmówiła współpracy przy kolejnym sezonie. Rola alkoholiczki, która wraca wspomnieniami do trudnego dzieciństwa, okazała się zbyt obciążająca psychicznie. Adams została nominowana do Złotego Globu i nagrody Emmy jako najlepsza aktorka w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym. Film można obejrzeć na HBO GO.

Kamila Wojtkiewicz
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Najlepsze role Amy Adams
Proszę czekać..
Zamknij