Znaleziono 0 artykułów
13.10.2023

„Vogue Polska” rusza z czwartym sezonem podcastów

13.10.2023
Podpis

Lato, wyjątkowo długie tego roku, musieliśmy w końcu pożegnać. Na jesień, która właśnie wkracza w nasze życie, proponujemy gorącą herbatę, miękki koc i kolejny, czwarty już sezon podcastów „Vogue Polska”. Już od 13 października będzie można posłuchać nowych odcinków swoich ulubionych audycji i wyjątkowych nowości.

„Vogue Polska” zaprasza na inspirujące premierowe podcasty

Od pasjonującej rozmowy z prezydentową Jolantą Kwaśniewską jeszcze przed oficjalnym startem czwartego sezonu podcastów „Vogue Polska” zaczął się autorski cykl „O milimetr do przodu” reporterki Justyny Kopińskiej– Zanim rozwiążemy problemy, musimy je jasno zidentyfikować, zrozumieć, co działa na naszą szkodę, a co nas ubogaca. W swoim podcaście skupię się na drogach do polepszenia życia. W tym celu przyjrzę się czynnikom społecznym, ekonomicznym i zdrowotnym, które nas rozwijają. I sprawiają, że świat posuwa się „o milimetr do przodu” – mówi autorka. Do studia Justyna Kopińska zapraszać będzie polityczki i polityków, artystki i artystów, działaczki i działaczy, psychiatrki i psychiatrów – osoby mające wpływ. W drugim odcinku rozmawia z bohaterką ostatnich tygodni, reżyserką Agnieszką Holland, która po głośnym filmie „Zielona granica” stała się dla rządzących „wrogiem numer jeden” i przeciwko której politycy rozpętali prawdziwą nagonkę.

(Fot. Materiały prasowe)

Inna premiera tego sezonu to „Kroniki paryskie” Kary Becker – podcast przybliżający fascynujące historie z Miasta Świateł: o ludziach, zjawiskach, miejscach. – Co działo się za murami słynnego Ritza, o którym śpiewał Fred Astaire i który to hotel był świadkiem rywalizacji Marleny Dietrich i Ingrid Bergman, alkoholowych przygód Ernesta Hemingwaya, modowych popisów Coco Chanel i markizy Luisy Casati czy spacerów dziedzica fortuny Woolworthów z pumą na smyczy? Kto w imię piękna był gotowy na kąpiel w arszeniku? I dlaczego kawiarnie, jak Café de Flore czy Les Deux Magots, stały się centrum miejskiego życia i stałymi punktami w grafiku dnia paryżanTo między innymi tematy moich paryskich kronik w formie audio – zapowiada Kara Becker.

Delektować się będzie czym także dosłownie. Oprócz powracającego z czwartym sezonem podcastu Małgorzaty Minty„W pogoni za kolacją”, w którym autorka opowiada o restauracjach z różnych zakątków świata, pojawi się nowość „Starecka – od kuchni”, audycja smakoszki życia, kolorów i potraw, dziennikarki Basi Stareckiej. – Ruszamy po smaki i przyprawy w odległe rejony, po to, by sprawdzić, jak można za ich pomocą rozszerzyć paletę polskiej tradycyjnej kuchni. Zainspirować się, rozsmakować w innych kulturach kulinarnych, by potem spróbować tego we własnym domu. Będę miała gości, którzy pochodzą z różnych krajów, wiedzą wszystko o swoich kuchniach etnicznych i mają doświadczenie interpretacji tych smaków w polskich warunkach. Ale będę też zapraszać takich, którzy pojechali w odległe krainy i tak się nimi zachwycili, że teraz marzą o powrocie tam, a tymczasem podróżują na talerzu – mówi Basia Starecka, która badanie smaków zacznie od ukochanej Azji i – jak to nazywa – „azjatyzowania” kuchni polskiej. W pierwszych odcinkach gości m.in. dziennikarkę Katarzynę Boni, z którą rozmawia o Japonii, oraz potentatkę gastronomii azjatyckiej w Warszawie Linh Nguyen, która jest jedną z najlepszych wietnamskich szefowych kuchni w Polsce.

Jesienią 2023 r. pojawi się też nowy format dotyczący urody – „Dobry skład”, który poprowadzi Maria Kowalczyk. Autorka bloga @nostressbeauty poszuka odpowiedzi m.in. na pytanie, co drzemie w kremie. – Co kilka miesięcy pewne substancje robią „karierę” w świecie kosmetycznym. Można odnieść wrażenie, że znajdują się wszędzie, jak np. retinoidy, które ostatnio z pielęgnacji twarzy przeszły również do produktów do ciała. Kto nie zna też tzw. bezów, czyli haseł marketingowych opartych na braku czegoś, np. paraben- czy aluminium-free? Inne komponenty kosmetyczne są dla odmiany nieznane, a bez nich nie powstałyby kultowe zapachy czy linie szamponów – mówi podcasterka. Do rozmów zaprasza gości, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach – od tworzenia kosmetyków w laboratoriach, jak Magdalena Kaczanowicz (safety assessor i chemiczka), przez komponowanie perfum, jak założyciel niszowej perfumerii Mood Scent Bar – Victor Kochetov, po tajniki charakteryzacji, jak mistrz makijażu Sergiusz Osmański.

Szczery podcast o modzie i jej użytkownikach „Między Vogiem a prawdą”, którego premiera przesunęła się z zeszłego sezonu, zapowiedziała dziennikarka działu mody „Vogue Polska” Kamila Wagner. Zamierza podejmować trudne tematy i zadawać niewygodne pytania specjalistom od rynku mody. 

Po świecie popkultury oprowadzają, tym razem oddzielnie, w autorskich podcastach Anna Konieczyńska i Anna Tatarska. W audycji „Piosenki, które znamy” Anna Konieczyńska zajmuje się młodymi, ekscytującymi talentami w branży muzycznej, Anna Tatarska zaś prowadzi podcast „Galaktyki”, poświęcony nowościom kinowym i na platformach streamingowych, ale też wielkim nazwiskom branży filmowej i ekranowym evergreenom. 

Czwarty sezon podcastów „Vogue Polska” to także nowe odcinki ulubionych audycji

W czwarty sezon wkracza „Czas odzyskany” pisarza i publicysty Wojciecha Engelkinga, w którym autor wraz z gośćmi przygląda się ideom i temu, jaką rolę odgrywają w naszym życiu, np. bogactwo, mądrość, naród, wyznanie. – W najbliższej odsłonie odwiedzą mnie m.in. Jacek Dukaj i Adam Leszczyński – zapowiada pisarz. – Będziemy rozmawiać o tym, jak nowe technologie zmieniają podejście do definicji prawdy, i o tym, w jaki sposób tym zmianom opierają się zabobony.

Drugi sezon rozpoczyna też „Inna strona świata” Andy Rottenberg, audycja szefowej działu kultury magazynu „Vogue Polska” poświęcona osobom reprezentującym różne grupy narodowe, etniczne, światopoglądowe czy seksualne. – Moim celem jest zapoznanie słuchaczy z bogactwem kultur współtworzących obraz dawnej i dzisiejszej Polski – wyjaśnia historyczka sztuki i krytyczka. – Rozmówczynie i rozmówcy opowiadają historię funkcjonowania ich grup narodowościowych czy tożsamościowych na ziemiach polskich i ich dzisiejszych losów – dodaje. W nowym sezonie zaplanowała m.in. spotkania z najstarszą polską drag queen Lullą La Polaca (Andrzejem Szwanem) o życiu w PRL-u i dziś, z pisarką i publicystką Renatą Lis o niejednoznacznej lesbijskiej tożsamości czy z uciekinierką z Iranu Anahitą Rezaei. 

Na antenę powracają inne popularne podcasty, jak „Vogue Polska Living” o świecie designu prowadzony przez Hannę Rydlewską, „Call to Action”, w którym Zuzanna Krzątała, sustainability managerka „Vogue Polska”, rozmawia z gośćmi o przyszłości mody zrównoważonej oraz o aktywizmie. Jesień 2023 r. to także podcast „Beauty Roast & Toast” redaktorki Agnieszki Zygmunt, która od dekady zajmuje się zdrowiem i urodą. Modzie – traktowanej w przewrotny sposób – poświęcony jest drugi sezon felietonów dźwiękowych „Taki Teraz Trend”, w których Piotr Zachara komentuje światowy fashion business. Męskiego stylu ponownie szuka z gośćmi stylista i dziennikarz mody Marcin Brylski w podcaście „Sektor M”„Wehikuł Harel” kontynuuje podróże w przeszłość do znaczących dla mody i kultury momentów, Basia Czyżewska w „Temacie rzece” rozmawia z autorami i autorkami literatury faktu i reportaży.

Anna Jurgaś w podcaście „About Time!” porusza tematy dotyczące tego, jak zachować harmonię w życiu, zrównoważyć rozmaite przeciwstawne elementy. Rozmawia m.in. z Gregiem Wellsem, byłym sportowcem wyczynowym – o budowaniu optymalnej życiowej wydajności, która pozwala osiągnąć cele bez nadużywania własnego organizmu, czy z Lidią Czarkowską, założycielką Centrum Coachingu i Mentoringu, o tym, dlaczego czujemy się nieszczęśliwi i jak to zmienić. 

Z kolei aktorka i influencerka Marieta Żukowska w podcaście „Równowaga” gości ekspertów, którzy na różnych etapach życia przynosili i przynoszą jej porcję wiedzy pozwalającej radzić sobie z karierą i życiem rodzinnym. W tym sezonie chce poruszyć m.in. temat tego, jak rozmawiać o seksie z nastoletnim dzieckiem oraz czego może nas nauczyć sztuka. – Chciałabym, żeby te podcasty były inspiracją zwłaszcza dla słuchaczek, kobiet w moim wieku – wyjaśnia. – Żeby słuchając tych rozmów, zakochały się w życiu na nowo.

„Jak ona to robi” Anna Sańczuk już po raz czwarty otworzy serię rozmów z twórczymi, niezależnymi kobietami o tym, jak kształtują swoje życie. Do pierwszego odcinka nowego sezonu ponownie zaprosiła pisarkę, badaczkę i aktywistkę Sylwię Chutnik, by spojrzeć szerzej na życiowe strategie kobiece i konstruowane przez nie „własne pokoje”. Wśród gościń tego sezonu pojawią się też m.in. psychiatrka, psychoterapeutka i pisarka Katarzyna Szaulińska czy reżyserka teatralna Marta Górnicka, która powołała sceniczny „Chór kobiet”. 

Dla równowagi o męskości w kolejnym sezonie „Męskich światów” rozmawia z gośćmi dr Robert Kowalczyk, seksuolog i psychoterapeuta. W tej odsłonie gości ekspertów, m.in. socjologa Tomasza Sobierajskiego i dyrygenta Łukasza Borowicza.

Kontynuujemy podcasty poświęcone życiu zawodowemu, jak „Branża” Szymona Machnikowskiego, w którym dyrektor marketingu i PR „Vogue Polska” spotyka się z liderkami i liderami branży lifestyle, oraz „Moja droga” menedżerek wysokiego szczebla Dagmary Brzezińskiej i Barbary Mierzwińskiej, które rozmawiają z praktykami biznesu o ich karierze i życiowych wyborach.

W czwartym sezonie podcastów „Vogue Polska” nie mogło również zabraknąć Oriny Krajewskiej, założycielki Fundacji Małgosi Braunek Bądź”, która w podcastach „Osobiste rozmowy holistyczne” oraz „Jestem i Będę” przywołuje tematy związane z całościowo pojmowanym zdrowiem – zarówno ciała, jak i psychiki. W pierwszym spotyka się z ekspertami, w drugim – oddaje głos osobom, które po kryzysie zdrowotnym odnalazły drogę zdrowia i które dzielą się swoim doświadczeniem. Rozmowom tym towarzyszą felieton i sesja fotograficzna. 

Jesień z podcastami „Vogue Polska”? To świetny pomysł nie tylko na długie, ciemne wieczory.

Anna Sańczuk
Proszę czekać..
Zamknij