Znaleziono 0 artykułów
29.11.2020

Horoskop na listopadową pełnię

29.11.2020
(Il. Tomasz Opaliński)

Bliźnięta są znakiem komunikacji, a pełnia łączona z zaćmieniem Księżyca, to pełnia do potęgi. Teraz poznamy prawdziwą wagę naszych słów, nawet tych zapomnianych i wypowiedzianych ukradkiem.

Baran: Strefa relaksu

8 Mieczy, 2 Buław, Król Buław

(Il. Tomasz Opaliński)

Nie zadręczaj się poczuciem winy. 8 Mieczy jest przewrotną kartą. Z jednej strony opisuje poczucie bezsilności, z drugiej, umiejscawia nas w jego centrum. 2 Buław, podobna do 8 Mieczy w aspekcie rozglądania się za dopełnieniem, przesuwa środek ciężkości na stronę współpracy. Żądając ratunku, szukasz w rzeczywistości partnera, na którym można oprzeć się w ciemną godzinę. Niewykluczone, że do tej pory twoje relacje z najbliższym otoczeniem były zbyt jednostronne. Król Buław daje ci dwa rozwiązania do wyboru – w pierwszym podejmujesz się narzuconej ci funkcji i wyciągasz ją na wyżyny perfekcji. Druga daje ci wolność, by podążyć za charyzmatycznym przywódcą.

Praca domowa: Rozwiń cytat R.L. Stevensona: „Jeżeli pozwolicie, żeby jakiś człowiek mówił dostatecznie długo, to znajdzie wyznawców”.

Byk: Sięganie, gdzie wzrok nie sięga

Umiarkowanie, Świat, Królowa Mieczy

(Il. Tomasz Opaliński)

Wszystko jest na swoim miejscu. Umiarkowanie, czyli sztuka odnajdywania właściwej miary rzeczy, przyłapuje cię na chwilę przed objawieniem. Czy masz tyle, ile ci jest potrzebne, czy cenisz się na tyle, na ile powinieneś, czy świadom jesteś, jakimi wartościami w życiu się kierujesz, czy wiesz, czym możesz podzielić się ze światem? Karta Świat przynosi zadowalające odpowiedzi. Wszak Świat jest ukoronowaniem całej talii Tarota i symbolizuje totalną harmonię. Królowa Mieczy pomaga ci domknąć rozgrzebane sprawy, dopowiedzieć niedopowiedziane, przejść nad wszystkim do porządku dziennego.

Praca domowa: W dowolny sposób zilustruj przysłowie: „To, o czym słyszymy tysiąc razy, dobrze jest zobaczyć choćby jeden raz”.

Bliźnięta: Zgoda

Giermek Monet, Królowa Buław, 2 Buław

Podpis

Kto jest taki wspaniały, że obchodzi dziś lunarne święto? Ty! Przez cały nadchodzący rok kosmos będzie mieć na ciebie oko, pełnia to ledwie zalążek tego, co ma nadejść. Celebruj więc czas największej widoczności – jesteś gwiazdą. Giermek Monet może oznaczać skłonność do bycia posłannikiem cudzych treści. Prawdopodobnie bierzesz na siebie obowiązki, z których wyrosłeś, lub odsuwasz własne wartości na drugi plan (Monety oczywiście są w pierwszej kolejności kolorem spraw materialnych, ale słowo „wartość” można rozumieć na różnych poziomach). Królowa Buław jest dla odmiany osobą o charakterze dominującym, która przy dobrych wiatrach wyręcza cię w podejmowaniu decyzji, ale zdarza jej się przejmować nad tobą kontrolę. Szczęśliwie rozkład kończy się 2 Buław – współpracą, wymianą inspiracji, wzajemnym doładowywaniem akumulatorów. Zamiast zastanawiać się nad dynamiką dominacji, potraktuj swoją niechęć do sztywnych ram jako rodzaj talentu, umożliwiającego komunikację z absolutnie każdym.

Praca domowa: Wychodząc od cytatu Czesława Miłosza, „ludzkość dzieli się na tych, którzy wiedzą, ale nie mówią i na tych, którzy mówią, ale nie wiedzą”, przeprowadź polemikę z mistrzem.

Rak: Obroty i piruety

9 Monet, Koło Fortuny, 7 Pucharów

(Il. Tomasz Opaliński)

Życie wewnętrzne jest kolażem tworzonym na przestrzeni lat. Nic dziwnego, że nie mamy nad nim pełnej kontroli – jej brak to bufor bezpieczeństwa. 9 Monet, jak wszystkie 9 w Tarocie, niesie ze sobą eskapizm. Obudowując się wygodami i symbolami statusu, osiągasz spokój, za cenę poznania, co oczywiście nie może trwać wiecznie. Koło Fortuny burzy każdy zastany porządek, wnosi element zaskoczenia i uczy poddawać się wichrom dziejów z niezmąconym nastrojem. Zły los w końcu też musi się kiedyś odmienić. Mając do dyspozycji tak potężną kartę jak Koło Fortuny, marnotrawstwem byłoby kurczowe trzymanie się starych konstruktów myślowych. 7 Pucharów radzi, by nie zatrzymywać toczących się procesów z samej obawy, że wyjdzie się przy tym na fantastę.

Praca domowa: W kilku zdaniach ustosunkuj się do twierdzenia Antoine’a de Rivarola, że „mowa jest zewnętrznym myśleniem, a myślenie wewnętrzną mową”.

Lew: Czasem słońce, czasem deszcz

Królowa Mieczy, Giermek Mieczy, Sąd Ostateczny

(Il. Tomasz Opaliński)

Oto czas na finalne rozrachunki! Z kimkolwiek jesteś w konflikcie, komukolwiek darowałeś słów, na które zasłużył, lub ktokolwiek wciąż czeka z nadzieją na znak od ciebie, nie zostanie pominięty. Królowa Mieczy jest patronką finalizowania rozgrywek, w tym werbalnych, wygarniania i pożegnań, ale też wychodzenia z żałoby lub strachu. Okoliczności sporne i sentymentalne zostaną ujawnione i domknięte. Giermek Mieczy dodaje wdzięku i lekkości, z której możesz, choć nie musisz, skorzystać. Sam wybierz formę, którą uznasz za najodpowiedniejszą – bądź w tym nieprzejednany. Sąd Ostateczny to odrodzenie przez katharsis lub co najmniej pokutę. Żeby zasłużyć sobie na powrót dawnych przyjaźni, entuzjazmu, wolności, nadziei, trzeba zmierzyć się najpierw z własnym wkładem w ich utratę. Potem już z górki.

Praca domowa: „Dziwny ten świat, świat ludzkich spraw, czasem aż wstyd przyznać się. A jednak często jest, że ktoś słowem złym zabija tak, jak nożem” – Czesław Niemen a polityka troski.

Panna: Zaufaj procesowi

Wisielec, Kochankowie, Głupiec

(Il. Tomasz Opaliński)

Sursum corda, twoja sytuacja daleka jest od stałości. Wisielec, jako symbol poświęcenia, to karta nietrwała, opowiadająca o procesie, podjętym dobrowolnie lub takim, w który zostało się wmanipulowanym. Wisielca nie trzymają się pieniądze, jego pozycja nie przynosi mu chwały ani satysfakcji, daje za to odmienną perspektywę, która zaowocuje dopiero w przyszłości. Kochankowie to wspaniała karta wydarzeń i wyborów błogosławionych przez los. Ścieżka, na którą wkracza się pod egidą Kochanków, wydaje się nam karmicznie przeznaczona. Głupiec na zakończenie oczyszcza cię z obciążeń, wyposaża w ślepy traf i wigor mający korzenie w odzyskanej niewinności. To optymistyczny rozkład dla każdego, kto zastanawia się nad sensem zawodowych wyborów. Miej pewność, że kiedy będziesz już gotów podjąć wybór, będzie trafny.

Praca domowa: „Niech będzie błogosławiony człowiek, który nie mając nic do powiedzenia, powstrzymuje się od ubrania tego faktu w słowa”. Do czego zachęca tym cytatem George Eliot? Czy zgadzasz się z proponowaną postawą?

Waga: Nogi na ziemi, głowa w chmurach

Świat, 5 Pucharów, As Pucharów

(Il. Tomasz Opaliński)

5 Pucharów prezentuje się dumnie jako jedyna przykra karta w tym rozkładzie. Być może jest tą, która nie pozwala ci zerwać kontaktu z rzeczywistością, pomagając utrzymać zdrowy poziom gorzkiego realizmu zamykającego się w refleksji o przemijaniu. Świat bowiem oraz w nie mniejszym stopniu As Pucharów to zapowiedzi ogromnych emocjonalnych przełomów, nowych horyzontów myślowych, pasji, zakochań, oczarowań. Świat zaliczając się raczej do kart doskonałego dopełnienia, znajduje odbicie w Asie Pucharów, karcie esencji potencjału, doskonałego początku. Kiedy coś przemija, oddaje miejsce czemuś nowemu – to zasada stara jak czas. W kwestii rozwoju jesteśmy zawsze na początku. To kolejna zasada stara jak czas i warto ja tu przypomnieć. Pozwól sobie znudzić się tematami, z których wyrosłeś, a potem skorzystaj z oferowanego przez Asa Pucharów nektaru.

Praca domowa: „Należy odpowiadać na drażliwe pytania, zanim zostaną zadane”. Co Wiesław Brudziński miał na myśli?

Skorpion: Księga przemian

8 Mieczy, Królowa Mieczy, Śmierć

(Il. Tomasz Opaliński)

Pełnia skłoni cię do szukania odpowiedzi na kardynalne pytania o współzależności. 8 Mieczy sugeruje dobrowolne poddanie się zewnętrznym wpływom, być może poszukując zaniedbanego gdzieś po drodze delikatnego pierwiastka duszy, a być może w ramach testu. Bawiąc się w barometr, mierzysz jakość czyjejś obecności w swoim życiu. Królowa Mieczy stawia cię w obliczu decyzji nie do przeskoczenia. Proces został rozpoczęty przez ciebie, jedyną osobą, która może go skończyć, jesteś ty! Ta sama Królowa symbolizuje w Tarocie rozwódkę, czyli osobę niezależną w staromodny sposób – poprzez wyrzeczenie. Dzisiejsze czasy nie obciążają nas tak bardzo podobnymi wyborami, trzeba jedynie pamiętać, że wolność nie musi równać się goryczy. Śmierć to świetna okazja, by upcyklingować, co dotychczas średnio się sprawdziło.

Praca domowa: „Aby zmienić ubranie, poszukasz ustronnego miejsca, ale słowo wypowiedziane zmieniasz, nie wstydząc się ludzi”. Wzorując się na tym starym malajskim przysłowiu, stwórz cztery kolejne w podobnym tonie.

Strzelec: Niuanse

Wisielec, 6 Buław, Kochankowie

(Il. Tomasz Opaliński)

Narzekasz na stagnację w miłości? Przyjaciele zdają się mało zaangażowani? Może zwyczajnie za bardzo oddajesz się samotności? Wisielec nie jest kartą do towarzystwa, częściej wskazuje na podskórny resentyment, lub dziko rozrastające się wyobrażenia z braku satysfakcjonującego kontaktu w świecie rzeczywistym. 6 Buław radośnie rozbija tę bańkę hałaśliwą celebracją popularności. W końcu grudzień jest twoim miesiącem, gdzieś w tych okolicach świętujesz urodziny, a jaka data jest lepsza, by domagać się deklaracji uwielbienia, miłości, przyjaźni i dozgonnego podziwu? Kochankowie wprost zachęcają, by otworzyć się na niespodziewane okazje, ale też wzmacniają przekaz 6 Buław: jesteś w centrum zainteresowania, jesteś ulubieńcem publiczności, jesteś wybrany w nie mniejszym stopniu, niż wybrani przez ciebie są twoi bliscy.

Praca domowa: Przetłumacz cytat z Wisławy Szymborskiej: „Radość pisania, możność utrwalania, zemsta ręki śmiertelnej” na język potoczny.

Koziorożec: Umywanie rąk

3 Mieczy, Rydwan, 2 Mieczy

(Il. Tomasz Opaliński)

Twój stan zdrowia może być mało zadowalający. 3 Mieczy to symbol przykrości, prawdziwych, jak i tych wywołanych czyjąś nieopatrzną uwagą. Zauważona przez koleżankę poszarzałą ze zmęczenia cera ma szansę być przyczynkiem do stresu równie dojmującego, co realne problemy zdrowotne. Rydwan jest kartą pędu, sugeruje więc przepracowanie (a jeśli uprawiasz jogging, radziłabym obniżyć tempo), efekt zbyt dużego zaufania swoim zdolnościom regeneracyjnym. Czeka cię solidny remanent diety i codziennej rutyny. 2 Mieczy, spokój, to jasna podpowiedź, czego ci teraz trzeba i o co trudno ci było dotychczas zadbać. 2 Mieczy jest kartą wypisania się z udziału w głównym nurcie zdarzeń, na rzecz przeczekania burzy w bezpiecznym, choć trochę bajkowym miejscu. Powrót nastąpić powinien, dopiero kiedy okoliczności zewnętrzne będą wystarczająco zachęcające. Jeśli taki luksus jest ci dostępny, skorzystanie z niego powinno być priorytetem.

Praca domowa: „Mówcy powinni mieć na uwadze nie tylko to, by wyczerpać temat, ale także, by nie wyczerpać słuchaczy”. Odnieś słowa Churchilla do własnej sytuacji.

Wodnik: Libido

Moc, As Buław, 2 Buław

(Il. Tomasz Opaliński)

Co za ogień! Buzuje w tobie niespotykana o tej porze roku energia twórcza. Dostajesz przyzwolenie, by szukać dla niej ujścia na każdy możliwy sposób. Potrzebujesz romansu? Proszę bardzo! Wolisz napisać operę? Nie ma sprawy! Tęsknisz za jazdą na diabelskim młynie? Ruszaj w Polskę, szukać jedynego funkcjonującego lunaparku. A może wolisz wieść lud na barykady? Na co czekasz? Moc twierdzi, że ułaskawiłeś wewnętrzne demony i teraz dzięki symbiozie z nimi duchowy akumulator podmieniasz na perpetuum mobile. As Buław to ogień w czystej postaci, pierwsza iskra wiosny, czysty élan vital. 2 Buław pomoże ci uwierzyć, że zasługujesz na okazje zbyt dobre, by mogły być prawdziwe, a pogłębione, lub rozpoczęte teraz znajomości uczyni inspirującymi, dla wszystkich zaangażowanych stron.

Praca domowa: „W mowie pewnych ludzi słychać błędy ortograficzne” (Julian Tuwim). Pomyłka, jako akt twórczy.

Ryby: Wkraczanie

Cesarz, 4 Monet, 6 Buław

(Il. Tomasz Opaliński)

Liczba 4 w Tarocie mówi o porządku, tym idealnym, perfekcyjnej strukturze. Przez nawiązanie do doskonałości zawierają w sobie nierozerwalnie element przemijania. W ludzkim świecie nic, co doskonałe, nie ma prawa trwać. W tym rozkładzie pojawiają się aż dwie 4 – obok Monet numer ten nosi również Cesarz. To jednoznaczny sygnał, że potrafisz strzec bezpieczeństwa, nie wahasz się, by okazać zdrowy egocentryzm w chwilach, kiedy zagrożone jest status quo, nie przejmujesz się opiniami o twoich życiowych wyborach. Gratulacje! Na szczęście ulotna harmonia tej konstrukcji rozpada się pod wpływem bombastycznej karty 6 Buław. To zwiastun przełomu na lepsze, nowego sukcesu, nowych pomysłów, odważnych ruchów. W końcu, jeśli wierzysz w bezpieczeństwo, nic złego nie może ci się stać.

Praca domowa: Według Sachy Guitry, „plotka to radio szatana”. Czy zawsze? Udowodnij w kilku zdaniach.

Pola Godot
Proszę czekać..
Zamknij