Znaleziono 0 artykułów
27.06.2022

Christopher Esber Resort 2023: Swoboda i precyzja

27.06.2022
Fot. Lucas Dawson

Ponadczasowa biel przełamana celowo chaotycznymi wycięciami i kaskadami misternych falban. Róż w cukierkowej, ale nie infantylnej odsłonie. Klasyczny płaszcz zarzucony nie na garnitur, lecz „naked dress” z biżuteryjnych łańcuchów. W kolekcji Resort 2023 Christopher Esber po raz kolejny puszcza wodze fantazji – prezentuje nowe wariacje na temat najbardziej charakterystycznych motywów w swojej twórczości, balansuje między retro a innowacją, zestawia kruchość z seksapilem.

Spektakularną kolekcję australijski projektant zaprezentował w równie zachwycającym miejscu – na dachu siedziby Tiffany & Co. w Sydney. Ten wybór był nieprzypadkowy. Odsłona marki na sezon Resort 2023 była ukłonem w stronę historii i znaczenia biżuterii. Przywoływała jej piękno, ale i emocjonalne przywiązanie, jakim darzymy rodowe pamiątki, amulety czy otrzymane od najbliższych osób ozdoby.

Fot. Lucas Dawson

Rzemieślniczy aspekt biżuteryjnych form jest Christopherowi Esberowi bardzo bliski. W najnowszej kolekcji także z nimi eksperymentuje – wplata w dekolty i marszczenia, czyni z nich główny element sukienek i spódnic, przypina do marynarek i pozwala, by były największym nośnikiem równowagi między tym, co kobiece, a co męskie.

Fot. Lucas Dawson

Australijczyk pilnuje, by nic w jego najnowszych projektach nie było oczywiste i przewidywalne. Z pozoru eteryczne, utrzymane w kolorach pastelowego różu i bieli fasony wyposaża we flagowe wycięcia, które czasami są bardziej geometryczne, a czasami stanowią odzwierciedlenie kontrolowanego chaosu. Solidne, ostro cięte konstrukcje zestawia z formami uszytymi z lejących się, drapowanych i miękko otulających sylwetkę tkanin. Jego propozycje nadal zmysłowo odsłaniają ciało, jednak jest w nich sporo różnorodności – mogą być zalotne i kokieteryjne albo nieśmiało przełamywać minimalistyczne stylizacje. Przyjmują różne kształty i rozmiary, towarzyszą eleganckim lub miejskim zestawieniom.

Jak mówi projektant, inspiracją do tej kolekcji była kobieta w ciągłym ruchu, której garderoba jest archiwum przeszłości, odbiciem tego, kim jest teraz, i wyobrażeniem wszystkiego, co ma nadejść. Jeśli ubrania faktycznie opowiadają historię, projekty Esbera są opowieścią o kunszcie, fantazji oraz estetycznej empatii, która pozwala mu tworzyć modę intrygującą i spójną z różnymi wyobrażeniami na temat kobiecości.

Michalina Murawska
Proszę czekać..
Zamknij