Znaleziono 0 artykułów
12.02.2021

Plebiscyt Książka Roku 2020

12.02.2021
Joanna Bator (Fot. Jacek Dominski/REPORTER/East News)

Trwa głosowanie w Plebiscycie Książka Roku 2020. W tegorocznej edycji, oprócz najlepszej literatury, czytelnicy wyłonią fundacje i stowarzyszenia, które otrzymają ćwierć miliona złotych od Allegro.

Plebiscyt Książka Roku 2020 lubimyczytac.pl i Allegro po raz szósty wyłoni ulubione pozycje polskich czytelników. Wśród nominowanych w 13 kategoriach znalazły się 93 pozycje rodzimych i 147 zagranicznych autorów, w tym Joanny Bator, Wojciecha Chmielarza, Remigiusza Mroza, Mariusza Szczygła, Szczepana Twardocha, Harlana Cobena, Guillaume’a Mussa, Stephena Kinga czy J.K. Rowling. – To lista 245 wartościowych powieści, które pomogły czytelnikom przetrwać ciężkie chwile minionego roku, niejednokrotnie odrywając ich od przytłaczającej codzienności – mówi Izabela Sadowska, prezes lubimyczytac.pl.

Edycja jest szczególna ze względu na aspekt charytatywny. Obok głosów na ulubioną książkę, czytelnicy mogą wskazać fundację lub stowarzyszenie roku 2020, które Allegro wesprze kwotą 250 tys. złotych. – W 2020 roku Polacy kupili na Allegro aż 18 milionów książek – to średnio 35 książek sprzedanych na minutę. Cieszymy się, że możemy być partnerami ogólnopolskiego plebiscytu i wesprzeć fundacje działające na polu czytelnictwa i literatury konkretną kwotą – mówi Jacek Weichert, dyrektor segmentu Kultura i Rozrywka, Kolekcje i Sztuka w Allegro. Nominowane podmioty – Fundacja Wisławy Szymborskiej, Fundacja „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, Fundacja Powszechnego Czytania, Stowarzyszenie Unia Literacka, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – aktywnie wspierały środowisko literackie w czasie pandemii.

Głosowanie w plebiscycie potrwa do 28 lutego, a ogłoszenie wyników nastąpi 8 marca. Już teraz organizatorzy zapowiadają, że zamiast corocznej uroczystej gali powstanie filmik, w którym zostaną odczytane nazwiska zwycięzców. Wideo będzie można zobaczyć w serwisie lubimyczytac.pl i na platformie Allegro.

 

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij