Znaleziono 0 artykułów
14.04.2022

Wystawa i aukcja Refugees Welcome 2022: Świat sztuki dla uchodźców

14.04.2022

Refugees Welcome to już stałe charytatywne wydarzenie w kalendarzu aukcyjnym. W tym roku, podczas szóstej edycji, do zlicytowania jest aż 80 prac tak wybitnych twórców, jak Wilhelm Sasnal, Zofia Rydet czy Wolfgang Tillmans. Wszystkie można oglądać do 15 maja na wystawie zorganizowanej w Muzeum nad Wisłą w Warszawie.

„Shamsul znalazł na warszawskim Mokotowie bezpieczną przystań, w której może planować dalsze życie w Polsce. Ali i Abdul wyprowadzili się z mamą Leną z ośrodka dla uchodźców do przyjaznego mieszkania. Haroon przyjechał do Polski z Afganistanu i razem z żoną zaczęli nowe życie w Warszawie” – to prawdziwe historie osób, które znajdując się w dramatycznej sytuacji życiowej, mogły szybciej i samodzielniej odnaleźć się w nowej rzeczywistości w Polsce dzięki funduszom zgromadzonym ze sprzedaży dzieł sztuki. Fundacja Ocalenie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Towarzystwo Przyjaciół MSN już po raz szósty organizują charytatywną aukcję sztuki Refugees Welcome.

Wolfgang Tillmans, Bez tytułu

Wilhelm Sasnal, Zofia Rydet, Małgorzata Mirga-Tas czy Wolfgang Tillmans, ale też Karolina Jabłońska, Agata Słowak czy Jan Możdźyński – lista uczestników wystawy przedaukcyjnej, którą do 15 maja można oglądać w Muzeum nad Wisłą, liczy 79 nazwisk twórców z różnych pokoleń, z Polski i zagranicy. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że aukcja rozwija się z roku na rok najlepszym przykładem tego jest fakt, że w tym roku niektóre artystki i artyści zdecydowali się stworzyć prace specjalnie z myślą o przekazaniu ich na aukcję – mówi Katia Szczeka z Towarzystwa MSN. 

Aleksandra Waliszewska, Bez tytułu

Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie wyjaśnia, jak ważne jest niesienie kompleksowego wsparcia uchodźcom. Jak mówi, skuteczna pomoc w adaptacji to pomoc rzeczowa, prawna, psychologiczna, w nauce języka polskiego, ale też codziennych sytuacjach, jak zapisanie dzieci do przedszkola czy kontakt z urzędami. Tylko w zeszłym roku Fundacji Ocalenie zaangażowała się w pomoc 1900 osobom. – Dzięki środkom z aukcji możemy budować stabilne wsparcie dla tych, którzy przeszli najwięcej – podkreśla Kalina.

Wilhelm Sasnal, Europa

Wystawa Refugees Welcome w Muzeum nad Wisłą, czyli głównej przestrzeni ekspozycyjnej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, potrwa do 15 maja 2022 roku.
Charytatywna aukcja sztuki odbędzie się w niedzielę 15 maja o godz. 17, strona aukcji: refugeeswelcome.pl/aukcja

Redakcja Vogue.pl
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Wystawa i aukcja Refugees Welcome 2022: Świat sztuki dla uchodźców
Proszę czekać..
Zamknij