Znaleziono 0 artykułów
07.06.2018

Albert Watson autorem kalendarza Pirelli 2019

07.06.2018
Albert Hitchcock (Fot. Albert Watson)

Na swoim ma koncie ponad 100 okładek "Vogue'a" i ponad 40 dla magazynu "Rolling Stone". Albert Watson to szkocki fotograf, którego prace prezentowały takie muzea jak National Portrait Gallery w Londynie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki Współczesnej w Mediolonie czy KunstHausWien w Wiedniu. W kwietniu tego roku fotograf zrealizował sesję zdjęciową do legendarnego kalendarza Pirelii, m.in. w Miami i w Nowym Jorku.

Zdjęcia Watsona czytelnicy magazynu "Vogue" mogą podziwiać od połowy lat 70.. Przez ponad cztery dekady fotograf współpracował z najbardziej prestiżowymi magazynami na świecie, w których opowiadał niezwykłe wizualne historie. 

Michael Jackson (Fot. Albert Watson)

Urodził się w 1942 roku w Edynburgu. Od dziecka nie widzi na jedno oko, ale nie przeszkodziło mu to podjąć studiów na kierukach związanych z projektowaniem i filmem, a w wolnych chwilach zajmować się fotografią. Po studiach w Royal College of Art razem z żoną Elizabeth wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. W Los Angeles Watson zajmował się fotografią głównie hobbystycznie. Los sprawił, że poznał dyrektora artystycznego kosmetycznej marki Max Factor, który zlecił mu wykonanie próbnych zdjęć. Później estetyka Watsona została zauważona przez takie tytuły jak "Mademoiselle", "GQ" czy  "Harper’s Bazaar". W 1973 r. wykonał pierwszy portert znanej osoby. Padło na Hitchcocka trzymającego oskubaną gęś. 

Andy Warhol (Fot. Albert Watson)
Jack Nicholson (Fot. Albert Watson)

Na swoim koncie Watson ma porterty takich osobistości, jak prezydent Clinton, królowa Elżbieta II czy  Steve Jobs. Jedną z jego najbardziej rozpoznawalnuych prac jest zdjęcie nagiej Kate Moss, które artysta wykonał w jej 19-te urodziny. Zdjęcie początkującej wówczas modelki wykonał w Maroku. 

Kate Moss w dniu 19. urodzin (Fot. Albert Watson)
Katarzyna Pietrewicz
Proszę czekać..
Zamknij