Znaleziono 0 artykułów
22.12.2022
Artykuł partnerski

Pomoc dla najmłodszych w walce z bólem i gorączką po szczepieniu

22.12.2022
Fot. Getty Images

W okresie jesienno-zimowym częściej zmagamy się z infekcjami. Najbardziej narażeni na nie są najmłodsi – dzieci i niemowlęta.

Każdy rodzic wie, jak ważne jest zaopatrzenie domowej apteczki w leki, które w razie potrzeby przyniosą ulgę zmagającemu się z bólem lub gorączką dziecku. Oczywiście większość z nas ma też świadomość, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego tak wielu rodziców w trosce o zdrowie swoich pociech zdecydowało się zaszczepić je przeciw COVID-19.

Od 12 grudnia 2022 roku można już zaszczepić przeciw COVID-19 najmłodszą grupę wiekową - dzieci od 6. miesiąca życia.1

Po szczepieniu mogą się pojawić niepożądane odczyny poszczepienne, tak zwane NOPy takie jak gorączka lub ból. Możemy je łagodzić, stosując leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe odpowiednio dobrane nawet dla najmłodszych dzieci. Takie jak na przykład APAP dla dzieci Forte.

Fot. Materiały prasowe
APAP dla dzieci Forte

APAP dla dzieci Forte zawiera paracetamol o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Może być pomocny w przypadku niepożądanych  odczynów poszczepiennych,  takich jak gorączka, ból w miejscu wkłucia, ból głowy czy ból mięśni. Oczywiście kilkumiesięczny czy paroletni maluch potrzebuje prawidłowo dobranej do jego wagi dawki.

Każdy rodzic lub opiekun, który próbował podać lek dziecku rozdrażnionemu przez ból i gorączkę, wie, jak ważna jest odpowiednia forma preparatu i smak akceptowany przez malucha. A także to, aby ilość leku do połknięcia była jak najmniejsza. APAP dla dzieci Forte to lek w postaci zawiesiny o stężeniu paracetamolu 40 mg/ml. Dzięki wysokiemu stężeniu substancji czynnej maluch ma do połknięcia mniej płynu, a wygodny aplikator – strzykawka – ułatwia podanie i dawkowanie leku. Dawkę leku dobiera się na podstawie aktualnej masy ciała dziecka (wiek podawany jest tylko orientacyjnie).

Fot. Materiały prasowe
APAP dla dzieci Forte

Producent opracował kalkulator dawkowania dostępny na HelloMama.pl, który ułatwia obliczenie ilości leku do jednorazowego podania na podstawie masy ciała. Przy tym APAP dla dzieci Forte ma smak pomarańczowy, akceptowany przez dzieci*. Lek można pociechom podać nawet na czczo. Co istotne, APAP dla dzieci Forte można podawać maluszkom już od urodzenia. Stosowanie leku u dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia wymaga jednak konsultacji z pediatrą.

APAP dla Dzieci Forte będzie pomocą w przypadku łagodzenia niepożądanych odczynów poszczepiennych, takich jak ból w miejscu wkłucia czy gorączka.2 Ale taki lek warto mieć w domowej apteczce na co dzień. Przyda się także, kiedy maluszek będzie cierpiał z powodu gorączki czy zmagał się z bólem wynikającym z ząbkowania, przeziębienia lub zapalenia ucha środkowego. Każdy rodzic wie, że takie sytuacje zdarzają się zawsze w najmniej spodziewanym momencie, warto więc zawczasu zaopatrzyć się w lek, który w razie potrzeby przyniesie dziecku ulgę.

Fot. Materiały prasowe
APAP dla dzieci Forte

*Leki na gorączkę i ból dla dzieci – postrzeganie marek, N=172, 82% matek dzieci w wieku 0-10 zgadza się, że stwierdzenie „APAP dla dzieci FORTE smakuje dziecku” pasuje do marki, Q1 2021, IQS

APAP dla dzieci FORTE 40 mg/ml zawiesina doustna. 1 ml zawiera 40 mg paracetamolu. Wskazania do stosowania: Lek stosowany do krótkotrwałego, objawowego leczenia gorączki lub/i bólu o małym i umiarkowanym nasileniu (np. bólu głowy, bólu gardła, bólu lub/i gorączki w przebiegu grypy lub przeziębienia, bólu związanego z zapaleniem ucha środkowego, bólu zęba, bolesnego ząbkowania, bólów menstruacyjnych, bólów mięśni i kości, bólu lub/i gorączki związanych z odczynem poszczepiennym, gorączki w przebiegu ospy wietrznej lub biegunki wirusowej, bólu po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych). Lek stosowany jest u dzieci od 0 do 12 lat, młodzieży oraz dorosłych (włączając osoby w wieku podeszłym). U dzieci poniżej 3. miesiąca życia lek stosuje się tylko po zaleceniu lekarza. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o., ul. Ziębicka 40, 50-507 Wrocław.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


1. Komunikat nr 30 Ministra Zdrowia w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dzieci w wieku 6 mc - 4 lata, gov.pl, 8 grudnia 2022 roku.


2. Po konsultacji z lekarzem pediatrą.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij