Znaleziono 0 artykułów
25.02.2023

Zwycięzcy 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie

25.02.2023
(Fot. Getty Images)

Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Kristen Stewart zdecydowało – statuetkę Złotego Niedźwiedzia podczas tegorocznego Berlinale otrzymał film „Sur lAdamant” Nicolasa Philiberta.

Laureatów konkursu głównego ogłoszono podczas uroczystości, która odbyła się w sobotę, 25 lutego. W międzynarodowym jury konkursu głównego, któremu przewodniczyła Kristen Stewart, zasiedli: irańska aktorka Golshifteh Farahani, niemiecka reżyserka Valeska Grisebach, rumuński reżyser Radu Jude, amerykańska dyrektorka castingu Francine Maisler, hiszpańska reżyserka i ubiegłoroczna laureatka Złotego Niedźwiedzia Carla Simon oraz hongkoński reżyser i producent Johnnie To.

Najważniejsza nagroda 73. Berlinale trafiła do Nicolasa Philiberta za dokument o życiu pacjentów i personelu domu opieki dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego, znajdującego się w centrum Paryża, „Sur lAdamant". Poruszony reżyser, który odbierał Złotego Niedźwiedzia z niedowierzaniem, zapytał ze sceny: – Czy wyście powariowali?!


Srebrnego Niedźwiedzia – Wielką Nagrodę Jury otrzymał Christian Petzold, reżyser „Roter Himmel”, kolejny Srebrny Niedźwiedź – Nagroda Jury trafiła w ręce portugalskiego twórcy João Canijo za film „Mal Viver”. Najlepszym reżyserem Berlinale 2023 został Philippe Garrel za film „Le grand chariot”, a za najlepszą główną rolę została uznana kreacja młodziutkiej Sofii Otero, która zadebiutowała w filmie „20 000 especies de abejas”. Srebrny Niedźwiedź za najlepszą rolę drugoplanową trafił do They Ehre za rolę w filmie „Bis ans Ende der Nacht” w reżyserii Christopha Hochhäuslera.

(Fot. Getty Images)

Złotego Niedźwiedzia za najlepszy filmu krótkometrażowy otrzymały Michelle Keserwany i Noel Keserwany za „Les chenilles”, a w sekcji Encounters Specjalna Nagroda Jury trafiła ex aequo do Paula B. Preciado za film „Orlando, My Political Biography” oraz do Loisa Patiño za obraz „Samsara”.

Podczas zamknięcia festiwalu nie zabrakło aktywistycznych akcentów: irańskie aktorki (Zahra Amir Ebrahimi, Melika Foroutan, Jasmin Tabatabai) rozwinęły transparent z napisem „Women Life Freedom”, a niemiecka aktorka Diana Berg pojawiła się na czerwonym dywanie  wymachując olbrzymią ukraińską flagą.

(Fot. Getty Images)

73. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie to pierwsza, podczas której przyznano nagrodę serialowi w ramach Berlinale Series Award. Tegoroczne uznanie jury zdobył wyprodukowany dla Disney+ włosko-brytyjski kryminał „The Good Mothers” Julian Jarrold i Elisy Amoruso. Sześcioodcinkowy serial (na platformie streamingowej dostępny od 5 kwietnia) to oparta na faktach historia trzech odważnych kobiet, które przeciwstawiły się kalabryjskiej mafii znanej jako 'Ndrangheta.

(Fot. Materiały prasowe)

Honorowym Złotym Niedźwiedziem został nagrodzony Steven Spielberg za całokształt twórczości. Niekończące się owacje na stojąco, które rozbrzmiały we wtorek w Berlinale Palast, słynny reżyser skwitował słowami: „To jeszcze nie koniec”. Czekamy, więc co laureat Oscarów zaprezentuje po tym „trzęsieniu ziemi”.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij