Znaleziono 0 artykułów
07.10.2022

Dabiz Muñoz laureatem The Best Chef Awards 2022

07.10.2022
Dabiz Muñoz i Dorota Weka (Fot. Materiały prasowe)

W Madrycie zakończyła się szósta edycja wydarzenia The Best Chef Awards powered by Perlage. Tytuł najlepszego z najlepszych szefów kuchni po raz drugi zdobył enfant terrible hiszpańskich restauratorów Dabiz Muñoz. – Cieszymy się, że jesteśmy częścią tej wspaniałej społeczności. Już czwarty rok i drugi, jako globalny parter strategiczny, współtworzymy The Best Chef Awards – mówi Dorota Weka,  współzałożycielka i dyrektor kreatywna marki Perlage.

The Best Chef Awards powered by Perlage łączy najlepszych szefów kuchni na świecie. Organizatorzy wyróżniają ludzi, a nie restauracje czy lokalizacje. Skupiają się na szefie kuchni. – Dobre gotowanie to za mało. Kreatywność, inteligencja, pasja, innowacyjność, zrównoważony rozwój, nowe technologie, nauka i pozytywny wpływ na społeczeństwo poprzez gotowanie są również zauważane i doceniane – tłumaczą organizatorzy wydarzenia. Szósta edycja The Best Chef Awards powered by Perlage, wspierana przez radę miasta i wspólnotę Madrytu, sprowadziła na trzy dni do stolicy Hiszpanii najwybitniejszych przedstawicieli światowej gastronomii.

(Fot. Materiały prasowe)

Dabiz Muñoz przełamuje schematy 

W tym roku już po raz szósty wyłoniono najlepszego z najlepszych szefów. Podczas uroczystej gali w Madrycie ogłoszono listę stu najlepszych szefów kuchni na świecie. Ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Prestiżowe wyróżnienie trafiło już po raz drugi do Dabiza Muñoza, szefa kuchni madryckiej restauracji Driver XO, nazywanego enfant terrible hiszpańskich restauratorów. Muñoz z charakterystycznym irokezem na głowie prowadzi lokal, który może poszczycić się aż trzema gwiazdkami Michelin. Uwagę zwracają służące za dekorację latające świnki. Przełamywanie schematów – jego motto brzmi: „awangarda albo śmierć” – po raz kolejny skradło serca jury.

Spersonalizowana kuchnia, która ucieka od minimalizmu. Nieprzewidywalny styl, który pomimo różnych wpływów przenosi do prywatnego uniwersum Muñoza. – Nie czuję się najlepszym kucharzem na świecie. Daleko mi do tego. Wierzę jednak, że mam najlepszy zespół na świecie – powiedział na scenie Muñoz. I dodał: – Chcę teraz po prostu cieszyć się tą niesamowitą chwilą.

(Fot. Materiały prasowe)

Dwunastu wspaniałych

Na najlepszych szefów kuchni na świecie głosuje 350 osób. O ostatecznym składzie nowej listy decyduje stu szefów kuchni, którzy pojawili się w poprzednim rankingu, stu nowych kandydatów oraz 150 ekspertów – dziennikarzy, krytyków, koneserów i fotografów – odpowiedzialnych za wskazanie nowych kandydatów do rankingu. Na liście Top 100 znalazł się w tym roku min. Pochodzący z Holandii Michael van der Kroft: - W społeczności kulinarnej najważniejsze jest dla mnie to, że możemy dzielić się wiedzą, a dzięki temu również ograniczyć marnowanie żywności. W ten sposób pomagamy i ludziom, i środowisku — przekonuje Michael van der Kroft.

Dorota Weka i Przemysław Klima / (Fot. Materiały prasowe)

Oprócz listy Top 100 The Best Chefs Awards jury w Madrycie ogłosiło też 12 wyróżnień. Dwie nagrody specjalne trafiły do Dabiza Muñoza, który zwyciężył w kategoriach The Best Chef Voted by Professionals Award powered by Glovo oraz The Best Chef City Gourmet Award powered by Correos. 

(Fot. Materiały prasowe)

Z kolei wyróżnienie za cukiernictwo – The Best Chef Pastry Award powered by Valrhona – otrzymał Antonio Bachour z restauracji Bachour w Coral Gables w Stanach Zjednoczonych. The Best Chef Pristine Award powered by GinRaw otrzymała Ana Roš z Hiša Franko w Słowenii.

Nagrodą The Best Chef Dining Experience Award powered by Ron Matusalem wyróżniono Francuzkę Anne-Sophie Pic. Z kolei The Best Chef FoodArt Award powered by Arturo Sánchez trafiło w ręce Natsuko Shoij z restauracji Éte w Tokio, a nagroda The Best Chef Innovation Award powered by Custom Culinary do Josha Nilanda z Saint Peter w Sydney. Wyróżnienie The Best Chef Rising Star Award powered by Perrier-Jouët powędrowało do Jessiki Rosval z restauracji Casa Maria Luigia we włoskiej Modenie — mieście, gdzie słynną Osteria Francescana prowadzi Massimo Bottura. Włoski szef jest też kuratorem nowego doświadczenia kulinarnego, Casa Maria Luigia: - Massimo zawsze nam kibicuje przy nowych projektach. Możliwość otworzenia własnej restauracji była spełnieniem marzeń. Nie byłabym w stanie tego zrealizować bez wsparcia rodziny Bottura — mówiła  Jessika podczas konferencji w Madrycie.

Wyróżnienie The Best Chef New Entry powered by Le Nouveau Chef powędrowało do Riccarda Camaniniego z Lido 84 w Gardone Riviera. Nagrodzono też najlepszego pizzaiolo – wyróżnienie The Best Chef Pizza Award powered by Molini Pizzuti otrzymał Franco Pepe z Pepe in Grani we woskim Caiazzo. Z kolei nagrodą The Best Chef Legend Award powered by Difference Coffee uhonorowano Pierrea Koffmanna z restauracji Tarbeswe Francji. Wreszcie, The Best Chef Science Award powered by Academia Madrileña de Gastronomía wróżniono hiszpańskiego szefa AndoniegoLuisa Aduriza z restauracji Mugaritz w Renteríi.

(Fot. Materiały prasowe)

Z daleka i z bliska

W Madrycie nie zabrakło też laureatów poprzednich edycji wydarzenia. W 2021 roku nagroda Rising Star trafiła w ręce pracującej w Ghanie Fatmaty Binty: – W kuchni inspiruje mnie moje otoczenie oraz przede wszystkim kobiety, które spotykam w swojej pracy – mówi Fatmata, która na co dzień w projekcie „Dine on mat” stara się uchronić przed zapomnieniem kulturę i kuchnię afrykańskich nomadów.

Na tegorocznej edycji The Best Chef Awards pojawił się też reprezentant Polski Przemysław Klima. Współwłaściciel i szef kuchni krakowskiej restauracji Bottiglieria 1881 znalazł się w gronie 100 najlepszych: – Trzy dni w Madrycie były dla mnie niezwykle inspirujące. To doświadczenie powoduje, że otwiera się głowa. Po powrocie stąd zawsze czuję się naszpikowany dobrymi emocjami i wrażeniami – przekonywał Przemysław Klima.

Kuchnia i wiedza

Rozdanie nagród to nie jedyny cel The Best Chef Awards. Szósta edycja konkursu pozwalała też poświęcić czas na pogłębienie wiedzy. Na edukacji skupiały się sekcje Area Talks i Food Meets Science, których celem było dostarczenie inspiracji wszystkim uczestnikom: dziennikarzom, szefom kuchni i miłośnikom gastronomii. Dzięki zaangażowaniu rady miasta Madrytu każdy miał też okazję pogłębić swoją wiedzę na temat miasta i regionu. 

(Fot. Materiały prasowe)

 

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij