Znaleziono 0 artykułów
16.01.2023

10 najciekawszych filmów z festiwalu Sundance w 2023 roku

16.01.2023
(Fot. Materiały prasowe Sundance)

Pierwsza od 2020 roku edycja festiwalu filmowego Sundance potrwa od 19 do 29 stycznia i będzie obfitować w porywające thrillery, zaskakujące filmy dokumentalne oraz obiecujące produkcje, potencjalnie oscarowe, nie wspominając o dwóch najbardziej oczekiwanych adaptacjach literackich roku. Oto 10 filmów z tego festiwalu, których nie można przegapić.

„Cat Person”

(Fot. Dzięki uprzejmości Sundance Institute)

Krótkie opowiadanie Kristen Roupenian z „New Yorkera”, które stało się wiralowe, o dowcipnej studentce drugiego roku (Emilia Jones z filmu „CODA”), która jest ścigana przez starszego od niej mężczyznę (Nicholas Braun z „Sukcesji”), zostaje przeniesione na duży ekran przez współautorkę scenariusza „Szkoły melanżu” Susannę Fogel. Isabella Rossellini w roli drugoplanowej.

„Eileen”

(Fot. Dzięki uprzejmości Sundance Institute)

Kto lepiej niż William Oldroyd, reżyser niezwykle klimatycznej „Lady M.”, mógłby podjąć się realizacji tajemniczego dreszczowca Ottessy Moshfegh? Thomasin McKenzie w roli tytułowej pracownicy więzienia, Anne Hathaway jako czarująca koleżanka, która zmienia życie Eileen.

„Polite Society”

(Fot. Parisa Taghizadeh)

W oczekiwaniu na drugi sezon serialu „We Are Lady Parts” Nidy Manzoor widzowie będą mogli cieszyć się zachwycającym debiutem fabularnym twórcy tej produkcji: opowieścią o uczennicy i artystce sztuk walki (Priya Kansara), która obmyśla szalony plan, aby powstrzymać ślub swojej siostry (Ritu Arya).

„You Hurt My Feelings”

(Fot. Jeong Park)

Kiedy neurotyczna nowojorska pisarka (Julia Louis-Dreyfus) słyszy, jak jej mąż (Tobias Menzies) krytykuje jej najnowszą książkę, kwestionuje fundamenty swojego kilkudziesięcioletniego małżeństwa. Wyśmienita satyra Nicole Holofcener („Czy mi kiedyś wybaczysz?”).

„Drift” 

(Fot. Dzięki uprzejmości Sundance Institute)

Cynthia Erivo gra główną rolę w filmie Anthony’ego Chena, delikatnym portrecie liberyjskiej uchodźczyni walczącej o przetrwanie na greckiej wyspie. Nawiedzana przez wspomnienia z rozdartej wojną ojczyzny, znajduje ukojenie w przyjaźni z samotną amerykańską przewodniczką (Alia Shawkat).

„Fair Play”

(Fot. Dzięki uprzejmości Sundance Institute)

Debiutująca w serialu „Bridgertonowie” Phoebe Dynevor zamienia suknie balowe na eleganckie garnitury w lekkim dramacie psychologicznym Chloe Domont. To opowieść o ambitnej dyrektorce, której związek z bardzo ambitnym i walczącym o swoją pozycję partnerem (Alden Ehrenreich) rozpada się po otrzymaniu przez któreś z nich upragnionego awansu.

„Invisible beauty”

(Fot. Dzięki uprzejmości Sundance Institute)

Bethann Hardison, modelka, która stała się agentką i wczesną orędowniczką walki z dyskryminacją w modzie, jest bohaterką tego obejmującego całe dziesięciolecia dokumentu o jej spektakularnym rozwoju i spuściźnie. Film wyreżyserowali wspólnie Frédéric Tcheng, twórca takich filmów jak „Dior i ja” i „Halston”, oraz sama bohaterka.

„Run Rabbit Run”

(Fot. Sarah Enticknap)

Zanim Sarah Snook powróci na ekrany jako bezwzględna Shiv w czwartym sezonie serialu „Sukcesja” występuje w dramatycznym thrillerze Dainy Reid opowiadającym o lekarce i jej młodej córce, której coraz dziwniejsze zachowanie ma związek z mroczną przeszłością matki.   

„Rye Lane”

(Fot. Dzięki uprzejmości Sundance Institute)

List miłosny do tętniących życiem ulic, galerii sztuki i barów karaoke w londyńskiej dzielnicy Peckham. W zniewalającej komedii romantycznej Raine Allen-Miller występują David Jonsson i Vivian Oparah jako dwoje dwudziestokilkulatków, którzy po niedawnym rozstaniu spotykają się, żeby sobie pomóc.

„The Pod Generation”

(Fot. Andrij Parekh)

Emilia Clarke i Chiwetel Ejiofor grają parę, która rozważa własne rodzicielstwo, co miałoby nastąpić dzięki odłączanym sztucznym macicom – w sadze science fiction osadzonej w nie tak odległej przyszłości, w reżyserii Sophie Barthes. To fascynujące studium naszej zależności od technologii i wiecznego dążenia do wygody.

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.co.uk.

Radhika Seth
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. 10 najciekawszych filmów z festiwalu Sundance w 2023 roku
Proszę czekać..
Zamknij