Znaleziono 0 artykułów
16.08.2023

Nowe oblicze czarnej marynarki

16.08.2023
(Fot. Getty Images)

Przeskalowane klapy, mocne ramiona i oversize’owy krój to przepis na marynarkę idealną, która wpisuje się w lansowane na jesień trendy. Oto, dlaczego z jej zakupem nie warto jednak zwlekać do nowego sezonu.

Czarna marynarka od lat króluje w naszych szafach jako „najbardziej uniwersalny element ubioru”. Można ją nosić zarówno do pracy, jak i na specjalne okazje – zawsze stanowi idealne dopełnienie stylizacji. Nic więc dziwnego, że jest (i będzie) modnym dodatkiem również w tym sezonie. Najsłynniejsi projektanci mody uwzględnili ją wśród swoich projektów na sezon jesień-zima 2023-2024, nie zapominając o mocnym akcencie: teraz typowa czarna marynarka obowiązkowo musi mieć męski charakter.

Czarna marynarka o męskim kroju w kolekcjach jesień-zima 2023-2024

Saint Laurent nawiązuje do lat 90. za pomocą dużych wszytych poduszek w ramionach, Courrèges stawia na metamorfozę klasycznej marynarki, prezentując ją w bardziej ulicznej odsłonie, a Balenciaga decyduje się na maksymalne podkręcenie stylu oversize, z którego słynie. Są to zdecydowanie różne propozycje, lecz można w nich dostrzec kilka wspólnych motywów: brak dopasowanej sylwetki, żywych kolorów czy skróconego kroju. Z początku mogłoby się co prawda wydawać, że mamy do czynienia ze zbyt klasycznym elementem garderoby, by mógł królować wśród jesiennych trendów, ale nic bardziej mylnego! Idealnie dobrana marynarka nie będzie po prostu jedną z wielu, lecz stanie się kluczowym elementem wszystkich stylizacji.

(Fot. Spotlight. Launchmetrics / Agencja FREE)
(Fot. Spotlight. Launchmetrics / Agencja FREE)

Czarna marynarka od Rity Ory i Anny Dello Russo po street style

Nie wierzycie? Może przekona was Rita Ora, która postawiła na marynarkę o odważnym kroju i mocnych ramionach podczas konferencji prasowej promującej jej najnowszy album „You and I” na początku lipca. Z kolei niekwestionowana ikona mody (której nie brakuje śmiałości w kwestii wybieranych stylizacji), dyrektorka kreatywna japońskiego „Vogue'a”, Anna Dello Russo, przybyła na paryski pokaz mody haute couture Balenciagi w przeskalowanym żakiecie marki. Nie możemy także zapomnieć o modzie ulicznej, w której już teraz wybrzmiewa marynarkowy trend – widać zatem wyraźnie, że choć największą popularnością marynarki będą cieszyły się jesienią, nie musimy czekać, by włączyć ją do swoich letnich stylizacji.

(Fot. Getty Images)

Czarna marynarka preludium do czarnego płaszcza

Niedawno pisaliśmy o czarnym męskim płaszczu jako faworycie jesieni 2023. Czarną marynarkę w męskim stylu możemy uznać za jego odpowiednik w sezonie letnim. Czy to jako kluczowy element ubioru, czy też dopełnienie skomponowanej stylizacji – najważniejszy jest odpowiedni dobór modelu, łączącego klasyczną estetykę z trendami królującymi na modowych wybiegach, takimi jak przeskalowane klapy, mocne ramiona i oversize’owy krój. W ten sposób zyskamy ponadczasowy, a zarazem modny element garderoby, po który będziemy chętnie sięgać zarówno w bieżącym sezonie, jak i we wszystkich kolejnych.

(Fot. Getty Images)

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.es.

Laura Solla
Proszę czekać..
Zamknij