Znaleziono 0 artykułów
11.08.2023

Modna klasyka: Dlaczego jesienią wyciągniemy z szaf czarne czółenka?

11.08.2023
Cecilie Thorsmark na kopenhaskim tygodniu mody wiosna–lato 2023 (Fot. Getty Images)

Są oczywiste jak mała czarna – zresztą stanowią jej świetne uzupełnienie. Ale czarne, eleganckie czółenka to nie tylko buty na wieczór. Przekonują o tym włoskie domy mody z Pradą i Ferragamo na czele.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy Francuzkami, Amerykankami, Brytyjkami czy Dunkami, możemy zgodzić się co do jednego: definicji idealnej pary butów, którymi są czarne czółenka. Bez względu na osobisty styl i estetykę to obowiązkowy element garderoby, który na chwilę przed wkroczeniem w jesień 2023 wydaje się być na czasie bardziej niż kiedykolwiek. Nie bez powodu, jeśli weźmie się pod uwagę, jak klasyczne czółenka zdominowały pokazy jesień–zima 2023–2024.

Ferragamo jesień–zima 2023–2024 (Fot. Spotlight. Launchmetrics / Agencja FREE)

Czarne czółenka to modowy must have jesieni 2023 roku. Jak prezentowały się na wybiegach?

Moda rzeczywiście wraca do swoich podstaw. Weźmy na przykład Pradę, która wznawia swoje płaszcze marynarskie. Niezbędny brytyjski element garderoby nie jest jedynym, który wyróżniał się na wybiegach włoskiego domu mody na pokazach jesień–zima 2023–2024. Czarne czółenka także doczekały się swojego powrotu dzięki modelowi z błyszczącej skóry o mocnych liniach, który doskonale uzupełniał jesienne mundurki Prady.

Innym włoskim domem mody, który docenił czółenka, był Ferragamo, który swoją kreatywność zawdzięcza Maximilianowi Davisowi. Tutaj buty pojawiły się w wersji na wysoki połysk z „architektonicznym” obcasem.

Prada jesień–zima 2023–2024 (Fot. Spotlight. Launchmetrics / Agencja FREE)

Czółenka – od najbardziej klasycznych po zupełnie artystyczne – mogą nam towarzyszyć zarówno w dzień, jak i w nocy. Gwiazdy stylizują je na wiele sposobów: Cecilie Thorsmark w stroju biurowym, Gilda Ambrosio, podkręcając popowy wygląd, a Hailey Bieber z małą czarną w wieczorowym wydaniu. Oto lekcja stylu, która pomoże ci wybrać odpowiednią parę dla siebie, jeszcze przed początkiem jesieni.

Z czym gwiazdy noszą czarne czółenka?

Gilda Ambrosio i Giorgia Tordini na paryskim tygodniu mody jesień–zima 2019–2020 (Fot. Getty Images)
Hailey Bieber na ulicach Nowego Jorku w kwietniu 2023 roku (Fot. Getty Images)

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.fr.

Héloïse Salessy
Proszę czekać..
Zamknij