Znaleziono 0 artykułów
12.07.2023

Gwiazdy uwielbiają sneakersy w stylu vintage

12.07.2023
Hailey Bieber w Air Max 95s (Fot. Getty Images)

Sneakersy w stylu vintage noszą Hailey i Justin Bieberowie, Bella Hadid, Kendall Jenner. Niektóre modele stają się przedmiotami pożądania. Czemu zawdzięczamy trend na sportowe buty? 

Sneakersy są modne niezależnie od pory roku. Niektóre modele stają się przedmiotami pożądania. Popularność buty zawdzięczają trendowi na athleisure i streetwear. Począwszy od Demny, który całkowicie obalił ustalony porządek w domu mody Balenciaga, projektanci przekształcają sneakersy za pomocą normcore’owych form, krzykliwych logo i intrygujących detali. Jak rozwijał się trend na sneakersy?

Sneakersy w stylu vintage opowiadają historię

Wielu kolekcjonerów wydaje ogromne pieniądze, aby zdobyć kolekcjonerską parę, czy to nową, czy vintage. Aby zrozumieć szał na sneakersy, musimy cofnąć się aż do lat 80. minionego wieku, kiedy odniosły spektakularny sukces w Stanach Zjednoczonych.

Justin Bieber w parze Nike Air Max 90 (Fot. Getty Images)

Teraz wszystkie gwiazdy mają obsesję na punkcie klasycznych sneakersów (zwłaszcza Nike) lub ich odświeżonych wersji. Justin Bieber nosi najki z lat 90., Nike Air Max 90s, zaprojektowane po raz pierwszy przez Tinkera Hatfielda.

Kendall Jenner również zakochała się w modelach retro Swoosh z lat 2000. Nosi odświeżony model Nike Air Vapormax Plus nawiązujący do modelu z 1998 r., lepiej znanego jako TN. Hailey Bieber także wybrała parę Air Max 95.

Kendall Jenner w parze Nike Air Vapormax Plus
 (Fot. Getty Images)

Marki sportowe co sezon lansują nowe modele inspirowane archiwami. Osoby, które sięgają po takie modele, chcą poznać historię, która się za nimi kryje. Stąd też sukces Nike Dunks stworzonych w 1985 r.

Istotna rola prestiżowej współpracy

Luksusowe domy mody chętnie sięgają po sneakersy. Kim Jones, dyrektor artystyczny męskich kolekcji Louis Vuitton, zaprojektował kolekcję na jesień-zimę 2017-2018 we współpracy ze streetwearowym Supreme. Zaprezentowana w Palais Royal podczas paryskiego tygodnia mody kolekcja była prawdziwą sensacją: po raz pierwszy luksusowy dom mody wykorzystał doświadczenie swoich atelier do stworzenia kolekcji ready-to-wear i akcesoriów dla marki streetwearowej.

Od tego czasu trampki stają się obiektami kolekcjonerskimi. Przykład? Projekt Off-White i Nike The Ten w 2017 r. Virgil Abloh został poproszony o ponowne opracowanie 10 kultowych modeli Swoosh, w tym Air Max, Air Jordan, Blazer i VaporMax. Dla założyciela Off-White i zagorzałego fana Michaela Jordana wszystko zaczęło się w latach 90. minionego wieku. Efektem pracy była seria sneakersów opartych na dwóch motywach (Revealing i Ghosting), łączących awangardowe podejście Virgila Abloha z jego wiedzą na temat projektowania. Współpraca ta wywołała takie poruszenie, że została uznana za najsłynniejszą w ciągu ostatnich 10 lat przez stronę Hey Discount.

Fot. Getty Images

Wśród najważniejszych współprac roku znalazła się również kolekcja adidas i Gucci, która zinterpretowała model Gazelle, stworzony po raz pierwszy w 1968 r. Noszone przez Brada Pitta podczas promocji jego filmu „Bullet Train”, zyskały miano it shoes.

Artykuł ukazał się oryginalnie na vogue.fr

Alexandre Marain
Proszę czekać..
Zamknij