Znaleziono 0 artykułów
25.05.2023

13 najlepszych krótkich bobów w historii, od Louise Brooks po Rihannę

25.05.2023
Audrey Tautou / Fot. Getty Images

Nie ma lepszego sposobu na natychmiastową metamorfozę niż zafundowanie sobie krótkiego boba. O jego rodzajach i doborze odpowiedniego kształtu fryzury do rysów twarzy rozmawiamy z ekspertami.

Nic tak stylowo nie wprowadza w kolejny sezon, jak nowa, odważna fryzura. Spopularyzowany w latach 20. przez amerykańską aktorkę Louise Brooks krótki bob stał się znakiem rozpoznawczym cool-girls w latach 90. dzięki Umie Thurman w „Pulp Fiction”, Natalie Portman w „Leonie zawodowcu” i Audrey Tautou w „Amelii”. W XXI wieku bob ponownie przeżywa swój renesans.

Niewiele fryzur przetrwało próbę czasu tak dobrze, jak krótki bob – mówi stylista fryzur Luke Hersheson. – Cięcie, o lekko zaokrąglonym lub prostym kształcie, daje nieskończenie wiele możliwości i zapewnia świeży oraz nowoczesny wygląd. Co więcej, można je dopasować do indywidualnego wyglądu. Krótki bob to jedna z bardziej uniwersalnych fryzur, musisz tylko znaleźć odpowiednią wersję dla siebie. Pytamy ekspertów o to, jak powinien wyglądać ten idealny.

Jakie są kluczowe cechy krótkiego boba?

Od Rihanny przez Kaię Gerber po Bellę Hadid i Jourdan Dunn – każda topowa gwiazda w pewnym momencie zdecydowała się na krótką fryzurę typu bob. Jeśli wierzyć Instagramowi, to trend, który zostanie z nami na dłużej. Do jego zwolenniczek należą Hailey Bieber, Zendaya, Lily Allen i grecka księżniczka Maria Olimpia.

Jakie są jego kluczowe cechy w wersji z 2023 r.?  – Opisałbym to jako proste cięcie z włosami o jednej długości, bez wydłużania pasm z przodu – mówi fryzjer George Northwood, pomysłodawca niedawnego cięcia Olimpii. I dodaje: – Musi być niemal architektoniczny.  Jeśli jednak chcesz nadać fryzurze nieco tekstury, Northwood sugeruje, by podczas stylizacji skorzystać z lokówki, pomijając wywijanie włosów u nasady i na końcach.

Jak sprawić, by krótki bob wyglądał dobrze?

Jeśli chodzi o stylizację boba, istnieją dwie różne szkoły: jedna sugeruje, że musi on wyglądać absolutnie nieskazitelnie, druga preferuje bardziej swobodne podejście. – Jedną z metod jest wykonanie gładkiej, prostej fryzury z pianką lub sprejem dodającym objętości – mówi fryzjer Andrew Fitzsimons.Inną opcją jest użycie spreju teksturyzującego i stworzenie efektu zmierzwionej, plażowej fryzury.

Im krótsza i bardziej graficzna fryzura, tym bob bardziej będzie „rzucać się w oczy”, mówi Hersheson. To ruch, który wymaga pewności siebie. – Musisz czuć się w nim dobrze i śmiało, a nie za bardzo odsłonięta. Chodzi o znalezienie idealnej długości, gdzieś pomiędzy podbródkiem a ramionami. Zbyt długa fryzura może jednak zacząć odstawać na końcach. – Wybór boba, który wpisuje się w naturalną teksturę włosów, to gwarancja minimalnego wkładu w jego stylizację – dodaje. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze stylistą.

Do jakich kształtów twarzy pasują krótkie boby?

Wspaniałą cechą krótkiego boba jest to, że długość i kąt cięcia można dopasować do każdego kształtu twarzy. Oznacza to jednak, że kluczowa jest konsultacja z fryzjerem. – Zwykle myślę w kategoriach twardych i miękkich bobów, a nie kształtów twarzy – mówi Northwood. – Jeśli masz ostre rysy, powinnaś nosić miękkiego boba, a jeśli masz owalny kształt twarzy, lepiej sprawdzi się zdecydowane cięcie. Dodam jeszcze, że dłuższa twarz dobrze koresponduje z krótszym bobem, ponieważ dodaje jej szerszego kształtu. Przy bardziej okrągłej twarzy wybrałbym dłuższego boba. 

Dla wszystkich, którzy wciąż poszukują inspiracji, przygotowaliśmy 13 najlepszych krótkich bobów w wykonaniu gwiazd.

 

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue co.uk.

1/13 Jourdan Dunn

2/13 Rihanna

3/13 Audrey Tautou

4/13 Louise Brooks

5/13 Mary Quant

6/13 Zendaya

7/13 Księżniczka Olimpia z Grecji

8/13 Hailey Bieber

9/13 Barbra Streisand

10/13 Debbie Harry

11/13 Victoria Beckham

12/13 Natalie Portman

13/13 Diana Ross

Tish Weinstock
Proszę czekać..
Zamknij