Znaleziono 0 artykułów
31.12.2022

Nepo baby, gatekeeping i gaslighting hasłami roku 2022

31.12.2022
Nepo baby, gatekeeping i gaslighting hasłami roku 2022 / Getty Images

Co roku do słownika trafiają nowe wyrazy. W 2022 r. pokolenie TikToka mówiło o nepo baby, gatekeepingu i gaslightingu przede wszystkim w kontekście krytyki opresyjnego systemu władzy. 

Nepo baby nazwano najpierw Maude Apatow, czyli Lexi z „Euforii”, córkę reżysera Judda Apatowa i aktorki Leslie Mann. Na Twitterze zastanawiano się, czy zasłużyła na rolę talentem, czy przewagę nad innymi młodymi aktorkami dało jej wychowanie w rodzinie z show-biznesu. Wśród kolejnych nepo babies wymieniano też Bena Platta, Lily Collins, Lily-Rose Depp. Co kilka tygodni użytkownicy mediów społecznościowych zdawali się odkrywać nową gwiazdę, której rodzice też pracowali w Hollywood. Po #MeToo i walce z systemowym rasizmem wzięto się za nepotyzm. „New York Magazine” podsumował 2022 r. okładką z nepo babies.

Osoby, które są stale online, rozdmuchują błahe sprawy. Jednym z przykładów jest dyskusja na temat tego, czy lubienie lub nielubienie nepo babies jest zakorzenione w ableizmie – tłumaczy zjawisko Sarah Spellings z vogue.com.

W erze fake newsów termin „gaslighting”, „manipulacja osobą, zazwyczaj trwająca dłuższy czas, która powoduje, że ofiara kwestionuje słuszność własnych myśli”, stał się jednym z najczęściej używanych pojęć. „Oznacza to, że więcej osób niż kiedykolwiek może teraz zidentyfikować, czym jest gaslighting, jaką krzywdę wyrządza i nazwać go”, napisała Claire Cohen dla „Vogue'a”.

Kolejne ukochane słowo pokolenia TikToka? Gatekeeping. Użytkownicy najpopularniejszej aplikacji tej generacji potępiają każdego, kto blokuje dostęp do informacji. To, co zaczęło się jako sposób na opisanie instytucji lub osób trzymających władzę, teraz opisuje także influencera, który odmawia podzielenia się informacją, gdzie kupił sweter. – Kiedy kupowaliśmy z przyjaciółmi bilety na koncert Taylor Swift, mówiliśmy, że inni gatekeepują, ściemniają na temat cen biletów – mówi Irene Kim, asystentka produkcji Vogue Runway.

To, że rozmowy o gatekeepingu stały się tak popularne na TikToku, ma nieco ironiczny wymiar. Aplikacja sama w sobie zdemokratyzowała i spopularyzowała wiele dzielnic, miejsc i restauracji, czasami ze złym skutkiem. Chcesz dowiedzieć się, gdzie odbywa się zamknięta impreza? Prawdopodobnie możesz upolować zaproszenie na TikToku (Zabawne, że użytkownicy mówią o gatekeepingu, kiedy niczego już nie udaje się utrzymać w tajemnicy).

Nepo babies już niedługo odejdą w zapomnienie, ale gatekeeping pozostanie tematem debaty także w 2023 r.

Artykuł oryginalnie pojawił się na vogue.com

André-Naquian Wheeler
Proszę czekać..
Zamknij