Znaleziono 0 artykułów
31.01.2023

Undone dressing: Męska szafa z damskiej garderoby

31.01.2023
Saint Laurent /(Fot. Imax Tree)

O ile na pokazach na wiosnę-lato 2023 dominowały kobiece marki projektujące odzież męską, (Simone Rocha, Peter Do, Molly Goddard), o tyle pokazy męskich kolekcji na jesień-zimę 2023 zdominowane zostały przez kobiece sylwetki. Choć połyskujący top jako imprezowy strój na piątkowy wieczór to wciąż klasyczny wybór z damskiej garderoby, za moment sięgną po niego także panowie.

Tak, jak rzucające się w oczy logo jest definicją męskiego luksusu, tak jesienno-zimowe kolekcje obracają się wokół sensorycznych tkanin obszytych mieniącymi się cekinami. Sylwetki męskich strojów wieczorowych charakteryzują się smukłością, zmysłowością, lekkością i blaskiem. U takich domów mody, jak Saint Laurent, Dolce & Gabbana oraz Emporio Armani, pojawiają się w postaci połyskujących, imprezowych topów w kolorze obsydianu – czy to w formie długich dzianin z golfem, czy też kamizelek odsłaniających bicepsy.

Dolce & Gabbana, Saint Laurent, Emporio Armani /(Fot. Imax Tree)

Kolekcja Armaniego to spojrzenie z perspektywy ptaka na styl lotników z lat 30., które skupia się na wystawnych tkaninach i płynnych formach idealnych na nocną potańcówkę. „Pilot Emporio odkrywa przyjemność aksamitu i blask kryształów”, czytamy w opisie pokazu marki. „Oddaje się luksusowi, jakim jest dotyk jedwabnych bluzek z długimi szalowymi kołnierzami, nie gardząc przy tym rygorem dwurzędowych marynarek”.

JW Anderson, DsQuared2, Dolce & Gabbana /(Fot. Imax Tree)

W betonowej przestrzeni Bourse de Commerce Tadao Ando w Paryżu Anthony Vaccarello zaprezentował swoją pierwszą kolekcję Saint Laurent dla mężczyzn. Przy dźwiękach klawiszy fortepianu wieloletniej muzy francuskiego domu mody, Charlotte Gainsbourg, zatarł granicę pomiędzy kobiecym a męskim kodeksem strojów formalnych, osiągając zamierzony efekt bezpłciowości. – Część z tych ubrań pochodzi z ostatniego pokazu dla kobiet. To ewolucja długich sukienek i dzianin powiedział projektant Andersowi Christianowi Madsenowi w wywiadzie dla „Vogue'a", odnosząc się do długich fasonów z cekinów i moheru, zwiewnych bluzek z jedwabiu z kokardkami wiązanymi na szyi, przezroczystych tkanin oraz wytwornych koszul, które odsłaniały klatkę piersiową.

Mistrzowie sleeping dressingu

Kiedy JW Anderson zadebiutował parą falbaniastych męskich bokserek w kolekcji jesień-zima 2013, ugruntował swój status wschodzącego talentu skłonnego do łączenia i mieszania stylów płci. Dekadę później, kiedy jego reputacja jako gwiazdy awangardowego designu była już przypieczętowana, w kolekcji na jesień-zimę 2023 pokazał aktualną wersję słynnych spodenek, tym razem używając jednak skóry. Pojęcie sypialnianego ubioru, które w przypadku odzieży damskiej od dawna nie jest zarezerwowane wyłącznie na buduarową okazję, pojawiło się też na męskich wybiegach. Na pokazie Dolce & Gabbana mogliśmy zobaczyć mężczyzn ubranych w gorsety, a u DSquared2 w bardziej wyzywających wersjach bielizny z koronki. Nasza rada na jesień-zimę 2023? Jeśli nie chcesz dzielić się z partnerem garderobą, zamknij swoją szufladę na kluczyk.

Fendi, Dolce & Gabbana, Givenchy /(Fot. Imax Tree)

Vaccarello jeszcze mocniej podważył pojęcie stroju formalnego. Kobiece bluzki z kokardami i żakiety Le Smoking połączył wprawdzie ze spodniami smokingowymi, ale nie uszyte z jedwabiu czy wełny, ale z luźnej dresówki. Matthew M. Williams również zainteresował się pojęciem „nowego podejścia do stylu formalnego”. Wizerunek Huberta Givenchy w latach 60., noszącego sweter przewiązany przez talię, zainspirował go do stworzenia sylwetki ze spódnicą nałożoną na spodnie, która może być interpretowana jako współczesny smoking. – Im bardziej zagłębiałem się w inspiracjach do kolekcji i analizowałem wszystkie odniesienia do męskich szaf z całego XX w., stawałem się coraz bardziej zaintrygowany ideą formalnego strojupowiedział Williams w rozmowie z „Vogiem".

Donald Glover i Matt Smith /(Fot. Getty Images)

Pojęcie „undone dressing” trafiło już na czerwony dywan. Donald Glover i Matt Smith obalili konwencję muszki, smokingu i pasa do smokingu na Złotych Globach i Critics' Choice Awards. Sylwetka, którą mamy nadzieję zobaczyć w nadchodzącym sezonie nagród, to asymetryczna, imprezowa bluzka Fendi z miękkiej, szarej wełny – albo w wersji bardziej ozdobnej, jak u Dolce & Gabbana – odsłaniająca pępek. Żadnej z nich nie powstydziłby się Donald Glover.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

Laura Hawkins
Proszę czekać..
Zamknij