Znaleziono 0 artykułów
04.01.2019

Ewan McGregor zagra Halstona

04.01.2019
(Fot. Materiały prasowe)

O jednym z najważniejszych amerykańskich projektantów lat 70., przyjacielu Lizy Minnelli, Rity Hayworth i Jackie Kennedy oraz bywalcu Studia 54 opowie miniserial realizowany przez scenarzystę „The Affair” i reżysera „Zabójstwa Versace”.

Halston znał w Nowym Jorku wszystkich. W Studiu 54 w latach 70. bawił się z Andym Warholem, Bianką i Mickiem Jaggerami, a także Lizą Minelli. Jedną z jego muz była też Liz Taylor. Ale dla mody Roya Halstona Frowicka z Des Moines w stanie Iowa dla mody odkryła wcześniej Jackie Kennedy. 

Ewan McGregor zagra Halstona (Fot. Getty Images)

W dzieciństwie Halston szył sukienki dla mamy i siostry, potem studiował na uniwersytecie stanowym w Indianie, a podczas dalszej edukacji, już w Art Institute w Chicago, pracował w sklepie z odzieżą. Do nowego Jorku przeprowadził się w 1959 roku, w wieku 27 lat, by tworzyć kapelusze ze słynną francuską kapeluszniczką Lily Daché. Jego fantazyjne nakrycia głowy spodobały się do tego stopnia, że już na początku lat 60. przewodził działowi kapeluszy w Bergdorf Goodman. Momentem przełomowym była inauguracja prezydenta Kennedy'ego. Wtedy bowiem jego żona, Jacqueline, pokazała się w kapeluszu Halstona. 

Halston z Bianką Jagger i Lizą Minelli (Fot. Getty Images) 

Od 1966 roku szył sukienki dla gwiazd i wszystkich kobiet, które chciały się nimi poczuć. W 1972 roku zaproponował prostą sukienkę koszulową, a dwa lata później zasłynął zwiewną kreacją odsłaniającą ramiona, tzw. halter dress. Obie kreacje zdominowały parkiety modnych nowojorskich klubów.

Chociaż Halston stracił firmę w połowie lat 80., wciąż miał u swego boku sławne kobiety. Zmarł w 1990 roku w San Francisco na raka płuc i powikłania związane z AIDS.

O barwnym życiu projektanta opowie miniserial „Simply Halston” z Ewanem McGregorem w tytułowej roli. Za scenariusz odpowiedzialny jest Sharr White z „The Affair”, a reżyserię Dan Minahan, laureat nagrody Emmy za „Zabójstwo Versace”. 

Premierę produkcji zaplanowano na 14 maja. Zobaczcie zwiastun serialu.

 

 

 

Anna Konieczyńska
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Ewan McGregor zagra Halstona
Proszę czekać..
Zamknij