Znaleziono 0 artykułów
29.06.2022

Ghislaine Maxwell skazana na 20 lat więzienia za handel ludźmi

29.06.2022
Z Epsteinem w 2005 roku /(Fot. Getty Images)

Od lat mówiło się o roli, jaką Ghislaine Maxwell odegrała  w przestępczym procederze wykorzystywania seksualnego nastolatek przez Jeffrey Epsteina. W grudniu 2021 roku ława przysięgłych nowojorskiego sądu uznała byłą partnerkę multimilionera za winną pięciu z sześciu stawianych jej zarzutów, m.in. współudziału handlu nieletnimi. We wtorek 28 czerwca 2022 roku ogłoszono wyrok – Maxwell została skazana na 20 lat więzienia.

Ghislaine Maxwell została uznana za winną handlu seksualnego nieletnimi, przewożenia nieletnich z zamiarem zaangażowania ich w przestępczą aktywność seksualną oraz trzech powiązanych z tym zarzutów konspiracji. Kobieta współdziałała ze swoim partnerem, multimilionerem i finansistą, Jeffreyem Episteinem. W lipcu 2019 roku prokuratura zarzuciła mu, że zwabiał do swoich posiadłości dziesiątki nieletnich, którym płacił po kilkaset dolarów za seks, oraz werbował nastolatki, które w celach seksualnych oferował innym milionerom. W sierpniu 2019 roku Epstein powiesił się w więziennej celi.

Maxwell przebywała w więzieniu w Nowym Jorku od lipca 2020 roku, po tym jak została aresztowana przez FBI. Podczas rozprawy była prokurator Audrey Strauss przedstawiła niektóre z zarzutów ciążących na Maxwell, która miała pomagać Epsteinowi „wynajdować, zaprzyjaźniać się z nimi i wychowywać nieletnie ofiary prostytucji (w tym dziewczynki w wieku zaledwie 14 lat)” oraz również uczestniczyć w ich wykorzystywaniu. Maxwell nie przyznała się do winy.

Maxwell w 2013 roku ( Fot. Getty Images)

W procesie zeznawały cztery kobiety. Jane, występująca pod pseudonimem, powiedziała, że Maxwell organizowała masaże seksualne z Epsteinem i czasami przyłączała się do molestowania dziewczynki. Carolyn wyznała, że kiedy miała 14 lat, Maxwell dotykała jej piersi, bioder i pośladków. Kate zeznała, że Maxwell zaprosiła ją do siebie i poinstruowała, jak zrobić masaż seksualny Epsteinowi, a także poprosiła Kate, aby namówiła inne młode dziewczyny, by zaspokajały milionera. Annie Farmer, jedyna oskarżycielka, która zeznawała pod pełnym nazwiskiem, wyznała, że miała 16 lat, kiedy Maxwell dotykała jej nagich piersi na ranczu Epsteina w Nowym Meksyku w 1996 roku.

– Czuję ogromną ulgę i wdzięczność, że ława przysięgłych dostrzegła niebezpieczną działalność Maxwell, którą praktykowała przez lata, i uznała ją za winną tych przestępstw. Ghislaine wyrządziła krzywdę o wiele większej liczbie kobiet niż te kilka z nas, które miały szansę zeznawać na sali sądowej. Mam nadzieję, że ten werdykt przyniesie ukojenie wszystkim, którzy go potrzebują, i pokaże, że nikt nie stoi ponad prawem – powiedziała Annie Farmer po odczytaniu werdyktu ławy przysięgłych w grudniu 2021 roku. Maxwell nie wykazała żadnej reakcji.

Wyrok w tej sprawie zapadł 28 czerwca 2022 roku – Maxwell została skazana na 20 lat pozbawienia wolności.  

 

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij