Znaleziono 0 artykułów
29.12.2020

Horoskop na grudniową pełnię 2020

29.12.2020
Ilustracja Tomasz Opaliński

Czułe ramiona pełni w Raku zapewnią nam miękkie lądowanie na koniec tego zwichrowanego roku. Przyjrzyjmy się drodze, jaką przebyliśmy i naładujmy baterie przed czekającymi nas w 2021 r. niespodziankami.

Cykl lunarny jest naturalnym rytmem przyrody, który od starożytności łączy się z kobiecą energią, dlatego na każdą pełnię i nów Księżyca wróżka i artystka Pola Godot stawia horoskop. Dla każdego znaku zodiaku wyciąga trzy karty, które czyta w oparciu o wielowiekową tradycję tarota marsylskiego. 

Baran: Yin, yang i cała reszta 

Karty: Król Monet, 10 Pucharów, Papieżyca
 

Na koniec roku stoi przed tobą bardzo miłe wyzwanie. Musisz w domu zrównoważyć element męski i żeński, Króla Monet i Papieżycę, innymi słowy dać harmonijnie upust własnym potrzebom aktywności i pasywności. Może być i bardziej dosłownie, przyjrzyj się uważnie, czy ojcowie i matki, siostry i bracia, przyjaciele i przyjaciółki żyją ze sobą w harmonii. 10 Pucharów jako karta sielanki daje ogromny kredyt zaufania, zapewnia dobrą intuicję i miękkie lądowanie w przypadku ryzykownych kroków. Niech to zadanie cię nie deprymuje, wspomniana równowaga to jedynie wisienka na torcie wszystkiego, co już osiągnąłeś w tej materii, łagodne zakończenie szalenie wymagającego dla świata czasu. Jest to również dobra wróżba dla planujących śluby, zaręczyny lub inne sposoby na nazwanie się rodziną.

Zadanie: Przez co najmniej jeden dzień używaj w rozmowie zaimków tego samego rodzaju, co twój rozmówca lub rozmówczyni.

 

Byk: Rozwój każdego dnia

Karty: Słońce, As Mieczy, 8 Buław

As Mieczy świadczy o gwałtownym zwrocie akcji w twoim życiu intelektualnym. Kończysz ten rok pełen nowych przemyśleń, z bagażem głębokich wniosków wyciągniętych ze wszystkich przewrotów ostatnich 12 miesięcy, być może gotów do podjęcia nauki, powrotu na studia lub samego otwarcia się na opcje dotychczas z jakichś przyczyn niedopuszczalne. Słońce dawało ci wsparcie, podsuwało towarzystwo i okazje do rozwoju, teraz jednak czeka cię skok w prawdziwe życie, możliwość przetestowania wszystkiego, co dotychczas było jedynie elementem treningu. 8 Buław pospiesza, przypomina, że każdy dzień, którego nie wykorzystaliśmy na rozwój, jest dniem, w którym o krok się cofamy, a geniusz to suma dobrych nawyków. Do dzieła!


Zadanie: Zastanów się, co cię powstrzymuje. I czym jest to wobec wieczności.

 

Bliźnięta: Terapia brakiem zakupów

Karty: 5 Buław, Królowa Buław, Królowa Mieczy

Czas uporać się ze skłonnością do leczenia duszy pozbywaniem się pieniędzy na oślep. Może to nie leczenie duszy, a zwykły mit o szerokim geście. Na jedno wychodzi. Królowa Buław słynie z emocjonalnych reakcji. Bywa kusicielką, która namawia do ryzykownych inwestycji, bywa też symbolem ukrytej potrzeby uciekania przed rzeczywistością w przygody i niekontrolowane wydatki. 5 Buław nadaje wszystkiemu rys zabawy, rozmywa granice między powagą a wygłupem, utrudnia analityczne myślenie, a tym bardziej rozsądne planowanie. Na szczęście pojawia się Królowa Mieczy, powiew intelektualnego chłodu studzący rozpalone Buławy. Jest patronką dyscypliny i wyposaża cię, w ostatniej chwili, w umiejętność pomyślnego przechodzenia żałoby nad straconymi okazjami na zaprzepaszczenie majątku. W 2021 r. wkrocz pod rękę z Królową Mieczy.

Zadanie: Na każde wydane ponad plan 10 zł, przekazuj 10 zł na cele dobroczynne. Każdemu zainteresowanemu daj rzetelną odpowiedź, czemu to robisz, powołując się na niniejszy horoskop.

 

Rak: Trzy korony

Karty: Królowa Pucharów, Król Pucharów, Królowa Monet

Niech żyjesz ty! Jesteś prawdziwą Królową lub Królem, wedle wyboru, tej pełni! Księżyc jest patronem twojego znaku, dlatego potraktuj obecny moment w historii jako swoje szczególne święto. Karty tarota popierają mnie w tym postulacie, sam widzisz. Takie nagromadzenie kart dworskich często świadczy o przychylności otoczenia, wskazuje na konkretne, życzliwe osoby, wspierające cię na ścieżce rozwoju personalnego. Z drugiej strony, podkreśla też twoją własną funkcję w tej małej społeczności. Król i Królowa Pucharów prezentują dwa podejścia do zagadnienia troski. Królowa stosuje ją pasywnie – jest obecna, dla każdego przybywającego po wsparcie, Król dla kontrastu sam wychodzi z inicjatywą. Szuka potrzebujących i oferuje pomoc. Jako duet tworzą sytuację równowagi między aktywną empatią a zdolnością pozostawiania ludziom przestrzeni na wybór. Królowa Monet symbolizuje dojrzewanie do momentu, w którym przyjmowanie zapłaty, w dowolnej walucie, materialnej bądź duchowej, przestaje krępować.

Zadanie: Zastanów się, co jest największą podnietą w byciu w centrum uwagi. Podaj co najmniej 25 przykładów. Jeśli wyczerpią się możliwości, zmyślaj.

Lew: Pobudka do życia 

Karta: 4 Puchary, 10 Mieczy, Sąd Ostateczny

Wszystko, co robisz, robisz z rozmachem. Jak dylematy, to po uszy, jak dramaty, to od stóp do głów, jak rozwiązania, to definitywne. Karta 4 Puchary przyłapuje cię w chwili pogłębionej zadumy nad istotą wszechrzeczy, a zwłaszcza nad każdą przykrością, jaka kiedykolwiek spotkała cię od bliskich. Możesz nazywać to skłonnością do introspekcji, ale pamiętaj, że introspekcję od jeremiady, tak jak przygodę od kłopotów, różni jedynie czas trwania. 10 Mieczy ujawnia za to, jak głęboka jest twoja potrzeba dramatu. Piękna pełnia w Raku oświetli ów ukryty zakamarek twojej psychiki, w którym chowasz dziecięce lęki, mity, tęsknoty, przyjmujące na zewnątrz postać konfliktów, dąsów i żali. Podczas Sądu Ostatecznego do życia wracają tylko ci, którzy pomyślnie zdali boski egzamin. Tak samo w twoim przypadku pojawi się szansa, by rozsądzić między tym, co małostkowe, tym, co wrażliwe, a tym, co niezbędne.

Zadanie: Zawsze o tej samej porze, w tym samym miejscu zasiadaj do medytacji, niezależnie od warunków panujących naokoło. Próbuj tak długo, aż uda ci się medytować 45 minut. Po każdej próbie obdarowuj się łakociem.

Panna: Dobre miejsce 

Karty: 3 Mieczy, Królowa Pucharów, Królowa Monet

Zacznę od końca, czyli od symbolicznej monetyzacji twojego potencjału towarzyskiego. Królowa Monet jako wielbicielka piękna i dostatku staje się tu metaforą akceptowania darów, centrum dobrobytu, który może przybierać kształt materialny i duchowy. Stoi w ostrym kontraście do 3 Mieczy, obawy przed zdradą lub odepchnięciem przez osoby trzecie. W kontaktach międzyludzkich zawsze istnieje niebezpieczeństwo wdania się w ryzykowne relacje z szemranymi postaciami, częściej nawet zwykłego niedopasowania do istniejącej już grupy. Miecze symbolizują słowa, więc jeśli niedawno czyjeś słowa podkopały twoją samoocenę, zapomnij o nich. Królowa Pucharów i Królowa Monet zadbają o twój powrót do społeczeństwa na twoich warunkach. Puchary są kolorem wyższej mądrości. Wszystkie dotychczasowe potknięcia zatem mogą okazać się opatrznościowe.

Zadanie: Odpuść zadowolenie z obietnic. Od teraz żądaj faktów.

Waga: Co trzy głowy, to nie jedna

Karty: 5 Pucharów, 8 Mieczy, 3 Monet

Wygląda na to, że perturbacje, turbulencje, rewolucje i ewolucje minionego roku wstrząsnęły twoją wiarą w bycie kowalem własnego losu. Możesz dobijać ostatnich dni grudnia na rezerwie paliwa, wątpiąc w możliwość dalszego rozwoju i realizacji swoich wielkich zawodowych planów. 5 Pucharów pojawia się, kiedy trzeba pożegnać coś, co nie zdało egzaminu, ale nadal jest bliskie naszemu sercu. Podstawową nauką niesioną przez tę kartę jest uważna ocena zysków, strat i szans, wyzbycie się uprzedzeń mających korzenie w sentymencie. 8 Mieczy rozwija ten temat. Opisuje sytuację osaczenia własnymi myślami – nawykami, schematami, nadziejami, które zwodniczo przypominają prawdziwe zagrożenia. Wszystkie przeszkody istnieją tylko w twojej głowie. 3 Monet, karta współpracy, daje prostą podpowiedź: stawiaj na zespół. Zrzuć z siebie część obowiązków, dopuść cudze perspektywy, zobaczysz, że twoja wymarzona ekspansja jest w zasięgu ręki.

Zadanie: Na każdą straconą szansę lub złamane marzenie napisz elegijny dystych. Możesz też z dowolnego materiału stworzyć maleńkie pomniczki.

Skorpion: Wojownik światła

Karty: Giermek Pucharów, Gwiazda, 7 Buław

Poświęćmy chwilę, by docenić twojego ducha walki. W obliczu oczywistych kłód rzucanych światu pod nogi przez znane nam okoliczności, trzymasz niezłomnie fason marzyciela i wojownika w jednym. Jaka pandemia? Jakie polityczne niepokoje? Każda sytuacja ma przecież ukryty potencjał do wykorzystania, a jeśli nie – każda w końcu przeminie. Giermek Pucharów to fontanna młodości, twoje wewnętrzne źródło idealizmu. Gwiazda zapowiada odrodzenie, przypomina o zapodzianych planach, zachęca, by odkurzyć globus, w poszukiwaniu lokalizacji przygód, które mają nadejść, wrócić do prac nad stroną internetową, a przynajmniej odpisać wszystkim znajomym z daleka, którzy od lat liczą na rychłe odwiedziny. 7 Buław jest kartą odwagi, zdolności do utrzymania wywalczonej pozycji wbrew przeciwnościom losu. Niech w twoim świecie pojęcie „przeszkoda” ustąpi miejsca pojęciu „wyzwanie”.

Zadanie: Dostajesz od guru sekretną mantrę brzmiącą „uwielbiam to robić”. Im częściej, zachowując to w tajemnicy, będziesz ją powtarzać, tym szybciej dostąpisz oświecenia.

Strzelec: Wewnętrzna spójność

Karty: 9 Pucharów, Cesarz, Sprawiedliwość

Jesteś bogatszy, niż myślisz, jednak nie musisz o tym myśleć. 9 Pucharów to zadowolenie, które uniemożliwia sięgnięcie, dokąd wzrok nie sięga, czyli tam, gdzie czekają prawdziwe skarby. Nie jest to zła okoliczność, odruchowe kombinowanie biznesowe każe nam wiecznie gonić króliczka, zmuszając do akumulacji. A co, jeśli zastana sytuacja jest wystarczająco dobra, kapitalistyczne mądrale? Cesarz to 9 Pucharów podniesiona o kilka oktaw wyżej. Ukazuje postać dumną ze stanu posiadania, gotową bronić swoich granic, honoru i własności. To ty definiujesz wartości w swoim świecie, decydując, czy wyciągać rękę po zasoby poza twoim skarbcem. Sprawiedliwość rozlicza ze szczerości. Jeśli okaże się, że mydlisz sobie oczy, by uniknąć wyzwań, lub kierujesz się niegodnymi pobudkami, niebawem stanie się to jasne. Jeżeli zaś umiejętnie oceniasz swoje potrzeby i chęć wkładu własnego w ich realizację, jesteś gotów zaakceptować konsekwencje swoich wyborów, Sprawiedliwość stanie po twojej stronie.

Zadanie: Opisz swój idealny dzień, od momentu, kiedy otwierasz oczy, po chwilę, gdy zasypiasz. Pamiętaj, że nie ogranicza cię nic, poza twoimi uprzedzeniami i wstydem względem superego.

Koziorożec: Patriarcha na skuterze

Karty: Rydwan, Papież, 7 Monet

W sytuacjach międzyludzkich, które z założenia mają być trwałe, takich jak miłość, współpraca zawodowa lub przyjaźń, warto opierać się na zdobyczach tradycji. Papież jest monumentem tradycjonalistycznego rozumienia świata, dzięki czemu można mieć pewność, że jego pojawienie się zwiastuje sytuacje mieszczące się w kanonie, sprawdzone, usankcjonowane przez doświadczenia wielu pokoleń. Rydwan preferuje zgoła inną dynamikę, nakłaniając do szarży bez oglądania się na konsekwencje. Powstrzymaj rumaki, jak mawiają Anglicy, nadejdzie bowiem moment rozliczeń, warto zadbać o to, by nie wyjść w nich blado. Przyjrzyj się zawczasu, ile kontroli jest w twoich rękach, a ile zależy od amalgamatu wpływów zewnętrznych, społecznych uprzedzeń i ogólnej koniunktury. Namawiam, by dogadać się jednak z Papieżem. 7 Monet to chwila prawdy, oczekiwanie na rezultaty i nadzieja, że rezultaty będą zadowalające.

Zadanie: Zastanów się, jak nie zadając kłamu swoim ideałom, oddać pokłon tradycji. Wyznam, że nie mam pojęcia.

Wodnik: Zachód słońca

Karty: Królowa Buław, Rydwan, Król Mieczy

Wykorzystaj ostatnie chwile chaotycznej wolności, zanim nadejdzie przymus powrotu do nienaruszalnej, codziennej struktury. Rydwan i Królowa Buław to dwie karty szalonego pędu, jazdy bez trzymanki, po wertepach. Pomijając wszystkie zagrożenia i uciążliwości, sytuacja ta nosi znamiona odświeżającego wstrząsu. Wykaraskanie się, choć na chwilę, z trwającej od zamierzchłych dziejów rutyny, poszerza horyzonty, symuluje wakacje, oducza ograniczających schematów. Może stać się źródłem kreatywnych impulsów, a te, jak twierdzą amerykańscy naukowcy, przedłużają życie, wzbogacają egzystencję i produkują zadowolonych etatowców. Król Mieczy, życzliwy wobec ciebie, ale jednak z tych, co psują zabawę, czeka już za winklem, by sprowadzić cię na Ziemię. Jego obecność jest nieodzowna, dzięki regułom i powtarzalnym rytuałom możemy poświęcić uwagę sprawom ważniejszym niż miliony maleńkich decyzji i bałagan wyzwań.

Zadanie: Odpuść trzymanie się istniejących struktur. Na zgliszczach obecnych, i bez twojego udziału, powstaną nowe. Tymczasem czerp, ile możesz z ich chybotliwości.

 

Ryby: Imago 

Karty: 10 Pucharów, Rycerz Buław, As Mieczy

As Mieczy jest w tarocie najpotężniejszym wyznacznikiem intelektualnej sprawności, lecz w fazie początkowej, w pełnym, jeszcze nienaruszonym potencjale. Żeby zbudzić tę śpiącą królewnę błyskotliwości, warto sięgnąć po radykalne środki. Ktoś kiedyś, jakiś wielki człowiek, powiedział, że im nudniejsze życie artysty, tym nudniejsza sztuka. Można z tym polemizować, ale na potrzeby chwili, nie róbmy tego. Rycerz Buław kieruje się w wyborach jedynie impulsem, przetacza jak kula ognia, rozpalając, niszcząc i transformując, zaś 10 Pucharów, jako karta sielanki, daje mu idealne pole do popisu. Twój mózg potrzebuje stymulacji, o tę łatwiej poza strefą komfortu. Oczywiście, jeśli masz możliwość, wdaj się w ognisty romans, lepiej jednak, szczególnie teraz, sięgnąć po bardziej kreatywne rozwiązania, przypomnieć sobie, kim się było lub chciało być, zanim stało się członkiem rodziny, wspólnoty, systemu. Nie po to, by z systemem walczyć, lecz by móc użyć go jak trampoliny.

Zadanie: Zastanów się, co dostarcza dreszczy podobnych do tych nowej miłości, bo ona nie musi trwać wiecznie.

Pola Godot
Proszę czekać..
Zamknij