Znaleziono 0 artykułów
07.12.2022

Horoskop na grudniową pełnię

07.12.2022
(Ilustracja: Tomasz Opaliński)

Ostatnia pełnia tego roku za sprawą koniunkcji Księżyca z Marsem jest przekorna. Może wywołać konflikt albo go zażegnać. Z pewnością prowadzi do zamknięcia spraw, które ciągnęły się od miesięcy. By lepiej zrozumieć własne potrzeby, polecamy rozwiązać zadania z „Ćwiczeń stylistycznych” Raymonda Queneau, gdzie bazowy tekst przekształcany jest na 99 różnych sposobów.

Cykl lunarny jest naturalnym rytmem przyrody, który od starożytności łączy się z kobiecą energią, dlatego na każdą pełnię i nów Księżyca wróżka i artystka Pola Godot stawia horoskop. Dla każdego znaku zodiaku wyciąga trzy karty, które czyta w oparciu o wielowiekową tradycję tarota marsylskiego. 

Baran: Język aniołów

Karty: As Buław, 3 Pucharów, As Pucharów

Kto nie śmiał się nigdy jako jedyny z własnych żartów, ten nie wie, co to słodycz życia. As Buław reprezentuje kreatywny płomień rozpalający twój umysł. 3 Pucharów to dobre towarzystwo, czyli klucz do sukcesu. Rozumiesz, że błyskotliwe idee muszą rezonować w równie błyskotliwych sercach, umysłach, duszach. Czas bycia pomijanym minął bezpowrotnie. As Pucharów mówi językiem symboli, jest amuletem poetów i natchnionych wizjonerów. Jeśli chcesz trafić do kręgów szerszych niż te, które już ciebie doceniają, szukaj porozumienia opartego o emocje. Unikaj pragmatyzmu, marzenia bowiem mają teraz znacznie większą siłę.
Zadanie: Ponieważ obecna pełnia wypada w Bliźniętach – znaku patronującym komunikacji werbalnej – zadanie będzie zaczerpnięte z „Ćwiczeń stylistycznych” wielkiego szermierza słowa, Raymonda Queneau, gdzie bazowy tekst jest przekształcany na 99 różnych sposobów.
Ćwiczenie 4, czyli przekształcanie przenośni. Spisz swoje idee jak gryzipiórek, a potem przepisz wyłącznie za pomocą przenośni.

Byk: Moje

Karty: Pustelnik, Kochankowie, 7 Mieczy

Dużo czasu poświęciłeś ostatnio na poszukiwanie sensu – diagnozowanie swojego systemu wartości, próby zrozumienia, co daje ci poczucie bezpieczeństwa i czym jest dla ciebie własność. Tak przynajmniej wynika z obecności karty Pustelnik. Formułowanie indywidualnej filozofii to ciężka praca, należą ci się więc wyrazy uznania. Kochankowie zwalniają cię z podążania dalej tą ścieżką. Każdy wybór będzie dobry, nawet najbłahszy, bo liczy się spektrum doświadczeń, a wszystko jest procesem. 7 Mieczy ujawnia twoją gotowość do prowadzenia narracji według własnych zasad. Nie musisz się nikomu z niczego tłumaczyć, a szczególnie z decyzji dotyczących finansów, ciała i poglądów.
Zadanie: Ćwiczenie 85, czyli przekształcanie półsłówkowo. Opisz w krótkich słowach swoją filozofię, następnie skróć ją o połowę każdego słowa, ale tak, by sens nadal był zrozumiały.

Bliźnięta: Fantastycznie

Karty: Cesarzowa, 6 Pucharów, 2 Buław

Dziś świętujemy pełnię twojego imienia. Nic więc dziwnego, że pojawia się w rozkładzie Cesarzowa, karta gotowości do przyjmowania darów. Podejdź do tego poważnie – przygotuj się na zbieranie bogatych żniw całego minionego roku. Może św. Mikołaj zostawił ci już jakiś szczególnie trafiony prezent? 6 Pucharów to pomost między przeszłością a teraźniejszością. Spokój płynący z pogodzenia niegdysiejszych nadziei z obecnymi efektami działań oraz z rozproszenia niejasności dawniej hamujących twój progres. 2 Buław mówi, że nadszedł czas, by uwierzyć, że ma się wszystko, co jest potrzebne do szczęścia. Namawia do afirmacji życia, siebie czy okoliczności takimi, jakie są. Jeśli brak ci wiary, udawaj. Opisuj wszystko tak, jakbyś wierzył, tak długo, aż uwierzysz.
Zadanie: Ćwiczenie 41, czyli przekształcanie emfatyczne. Opisz pobieżnie obecny rozdział swojego życia. Następnie przepisz z emfazą.

Rak: Alchemia

Karty: 7 Mieczy, 9 Monet, 7 Monet

Czujesz już zmęczenie walką o przetrwanie? Według 7 Mieczy najwyższa pora zamienić „przetrwanie za wszelką cenę” na „spoglądanie z uznaniem na drogę, którą się przeszło i spryt, z jakim się tego dokonało”. 9 Monet daje ci sekundę wytchnienia od pracy nad sobą, terapii, boksowania z demonami. Co miało się skończyć, skończyło się, ale finał nie jest sednem. Sednem mają być ulga, duma i radość. 7 Monet to prawo do otwartych podsumowań, prawo do obnoszenia się ze swoją historią i prawo do oczekiwania podziwu. 

Zadanie: Ćwiczenie 24, czyli przekształcanie skrzydełkowo. Swoją opowieść przerób na notkę na skrzydełku obwoluty książki, twojej fikcyjnej, duchowej autobiografii.

Lew: Homo ludens

Karta: 5 Pucharów, 9 Monet, 3 Pucharów

Nie będę owijać w bawełnę: życie pełne jest mało wyrazistych rozczarowań, a straty są w życiu nieuniknione. O tym mówi 5 Pucharów, karta emocjonalnego zawodu, który daleki jest jednak od tragedii. Stracić mogłeś okazję na społeczny awans, wiarę w ludzi lub możliwość realizacji celów. Nawalił element ludzki, zatem niezależny od ciebie. Nie wszystko można mieć, skup się więc lepiej na tym, co faktycznie już masz. 9 Monet namawia do ćwiczenia umiejętności cieszenia się rzeczami w pojedynkę. Na wzór wszystkich oryginałów, którzy odcisnęli piętno na ludzkiej historii, znajdź rozkosze, pomysły i idee zrozumiałe tylko dla ciebie, a potem dopiero namawiaj innych do współudziału. 3 Pucharów daje ci możliwość zawarcia nowych znajomości lub uhonorowania starych. Doceń ludzi za ich potencjał kumpelski, nie to, jak pozycjonują cię społecznie.
Zadanie: Ćwiczenie 25, czyli przekształcenie onomatopeiczne. Swoje spisane na szybko postulaty przepisz z użyciem samych onomatopei.

Panna: Wielka improwizacja

Karty: Umiarkowanie, Wieża, 7 Buław

Umiarkowanie pokazuje twoją zdolność do kontynuowania z wdziękiem spraw rozpoczętych z największym wysiłkiem. Wieża – zazwyczaj złowroga, tu dobrowróżbna – w synergii z Umiarkowaniem oczyszcza teren z narośli niepotrzebnych ambicji i cudzych wyobrażeń na temat twojej życiowej drogi. Wiesz dobrze, że każda praca, każde dzieło muszą stać na solidnych fundamentach, a to, co chaotyczne, musi runąć. 7 Buław namawia cię do zdrowej dumy. Skoro udowodniłeś swoją wartość, dlaczego nie miałbyś mówić głośno o swoich sukcesach? Z przechwałek przecież czerpie się inspiracje!
Zadanie: Ćwiczenie 33, przekształcanie trzynastozgłoskowo. Opowiedz o sobie i swoich osiągnięciach. Następnie przerób tę opowieść na trzynastozgłoskowiec. 

Waga: Drzewo wiadomości

Karty: Papieżyca, 8 Monet, 6 Buław

Czy jesteś gotowy na nowy stopień poznania? Papieżyca to strażniczka tajemnic, a co za tym idzie, mądrości niedostępnej przeciętniakom, wymagającej zaangażowania i ciężkiej pracy. To dobre wieści dla osób borykających się z wyzwaniami natury akademickiej oraz tych łamiących sobie dotychczas głowę nad zagadkami wszechświata. 8 Monet symbolizuje skupienie, medytacyjną pracę i pragmatyzm. 6 Buław przypomina, że wiedza, którą się nie dzielisz, to wiedza, która umiera razem z tobą. Musisz rozpowszechniać wyniki swoich intelektualnych poszukiwań tak, by pożytek mogli mieć z nich też inni. Nie wspominając o sławie, chwale i uznaniu, które taka strategia może ci przynieść.
Zadanie: Ćwiczenie 8, przekształcenie wróżebne. Spisz swoje odkrycia, a następnie przepisz tak, by były proroctwem.

Skorpion: Konflikt nie do końca tragiczny

Karty: Król Monet, 8 Pucharów, Sprawiedliwość

Król Monet – dawca, opiekun, wsparcie – zdaje się monolitem nie do zachwiania. Niemniej jednak każdy ma swoje słabe punkty, a jednym z najczęściej spotykanych jest nieumiejętność chronienia swoich granic. Podkreśla to 8 Pucharów, karta mówiąca o konieczności wyboru między ochroną siebie a zgniłym kompromisem. Sprawiedliwość wprowadza nastrój zimnej logiki do emocjonalnego kotła sporów nie do rozsądzenia. Posługuj się językiem bezwzględnie pragmatycznym, językiem faktów, niechroniącym nawet ciebie. 
Zadanie: Ćwiczenie 65, przekształcanie definicyjne. Zanotuj swój problem, a następnie przepisz tak, by zawrzeć w nim jak najwięcej definicji. 

Strzelec: Nimb

Karty: Król Monet, 7 Buław, 3 Mieczy

Król Monet emanuje godnością, prestiżem i łagodną siłą. Czyż nie tego sobie życzymy, gdy wyobrażamy sobie, jak postrzegają nas inni? Chcemy sprawiać wrażenie kompetentnych. Kroplę goryczy do tej beczki miodu wpuszcza 7 Buław. W głębi duszy masz świadomość ogromu pracy, której wymaga utrzymanie fachowego wizerunku, zatem jeśli nie jest twoim konikiem lawirowanie między wyzwaniami i nieustanne udowadnianie swojej wartości, zastanów się, czy rozsiewanie złotej aury jest warte zachodu. 3 Mieczy wskazuje też na obecność żalu, jakim podszyta jest cała ta historia. Może umiejętność komunikowania trudnych emocji i odwaga do konfrontacji dały ci charyzmę?
Zadanie: Ćwiczenie 29, czyli przekształcanie bierne. Opisz swoją pozycję w swoim otoczeniu. Następnie tekst przepisz tak, by widziany był z jak najbierniejszej pozycji.

Koziorożec: Sposoby

Karty: 8 Pucharów, Głupiec, As Mieczy

Wszystko płynie, płyniesz i ty. Trudno o lepszy moment na podsumowania niż ostatnie tygodnie roku. 8 Pucharów ukazuje twoją gotowość na remanent totalny. Głupiec dodaje: wiem, że nic nie wiem. A zatem o sobie wiedzieć możesz tyle, że jesteś wiecznym poszukiwaniem, a jedna metoda na wszystko, ta zwalniająca nas z myślenia o drobnostkach, nie istnieje. Za to zawsze istnieje miejsce na eksperymenty i na nadzieję. As Mieczy zaś uświadamia ci, że z jednym nie masz i nie będziesz mieć problemów – z myśleniem, koncypowaniem i przekuwaniem luźnych pomysłów w konkrety. W tym jesteś mistrzem.
Zadanie: Ćwiczenie 32, czyli przekształcanie zapewne. Zanotuj swoje założenia na mijający rok oraz osiągnięcia na chwilę obecną. Przekształć tekst tak, by był przesycony trybem przypuszczającym.

Wodnik: Amator, czyli wielbiciel

Karty: 7 Pucharów, Koło Fortuny, 3 Mieczy

7 Pucharów ilustruje możliwości twojej nieokrzesanej fantazji. Oby tak dalej, byleś tylko przypadkiem nie uwierzył, że należy ci się coś, co nie należy do ciebie ani od ciebie. Jeśli zakochałeś się w idei, pomyśle lub osobie, pamiętaj, że tylko twoja miłość jest twoją własnością, reszta to obcy teren. Na szczęście Koło Fortuny cuci cię w czas. Choć teraz tego nie przyznasz, wiesz dobrze, iż twoja dobra passa tylko w małym ułamku jest twoim dziełem, a w większości efektem miliona subtelnych przesunięć płyt tektonicznych codzienności. Tym bardziej że rozkład kończy 3 Mieczy, karta zranionego serca. Jeśli masz w sobie odwagę, by sprostać ciemnej stronie fascynacji, wysublimować duchowe bolączki w wyższą jakość, proszę bardzo, rzucaj się w otchłań swoich fascynacji. W innym przypadku staraj się utrzymać choć odrobinę zdrowego rozsądku w tym szaleństwie.
Zadanie: Ćwiczenie 6, czyli przekształcenie zdumiewająco. Opisz swoje marzenia, a potem przerób tak, by każde zdanie przesycone było zdumieniem do rozpuku.

Ryby: Ocean Spokojny

Karty: 2 Mieczy, Giermek Monet, 6 Buław

Twoja ugodowość zbiera żniwa. Czasem naprawdę trzeba pójść na rower zamiast brać udział w procesach decyzyjnych, a tym bardziej w kłótniach, 2 Mieczy mi świadkiem. Domowe burze, utarczki z przodkami, jatka z potomkami – twoja metoda na kwiat lotosu dryfujący po cichych wodach jeziora sprawdza się w stu procentach. Giermek Monet to osoba zawsze chętna udzielić wsparcia – może to być twój poplecznik lub ty sam, gotowy przejąć funkcje drugoplanowe, wspierając rodzinę finansowo lub emocjonalnie. 6 Buław to afirmacja twojej postawy. Wykorzystaj tę okazję, by przypomnieć swoim bliskim, ile zawdzięczają drugoplanowym aktorom.
Zadanie: Ćwiczenie 28, przekształcanie niefrasobliwe. Ciężkie ustępy swojego pamiętnika przepisz tak, by każde zdanie było definicją niefrasobliwości. 

Pola Godot
Proszę czekać..
Zamknij