Znaleziono 0 artykułów
22.12.2022

Horoskop na grudniowy nów 2022

22.12.2022
(Il. Tomasz Opaliński)

Rok 2022 otworzył i zamyka nów w Koziorożcu. Chwilę po przesileniu, na kilka dni przed początkiem retrogradacji Merkurego, w przeddzień Wigilii, pozwoli nam spojrzeć w przyszłość z rozsądkiem, pogłębioną samoświadomością i pogodą ducha.

Cykl lunarny jest naturalnym rytmem przyrody, który od starożytności łączy się z kobiecą energią, dlatego na każdą pełnię i nów Księżyca wróżka i artystka Pola Godot stawia horoskop. Dla każdego znaku zodiaku wyciąga trzy karty, które czyta, opierając się na wielowiekowej tradycji tarota marsylskiego. 

Baran: Góra przyjdzie do Mahometa

(Il. Tomasz Opaliński)

8 Pucharów, Kochankowie, Giermek Buław

Masz potrzebę podsumowań. 8 Pucharów rysuje dosyć melancholijny obraz. Na szczęście sednem tej karty jest świadomość dokonania wybory najlepszego z możliwych, co zdają się potwierdzać Kochankowie, symbolizujący wiążące, ale i opatrznościowe decyzje. Jeżeli dopadły cię zawirowania w pracy, zmiany kierunku kariery albo zawodowe katharsis, spokojna głowa, wszystko idzie w dobrą stronę. Włóż więcej wysiłku w pokochanie nowej wizji niż w żałobę po starej. Jeżeli zaś zaliczasz się do grona szczęśliwców, którzy własną misję w świecie realizują bez większych potknięć, postaraj się wskoczyć na wyższy poziom zaangażowania. Teraz, mimo szalejących retrogradacji, przyjdzie ci z łatwością. Giermek Buław obiecuje w nagrodę poczucie spełnienia. Sukces to pojęcie względne, natomiast z życiową satysfakcją nie da się dyskutować.
Zadanie: Święta za pasem. Pod choinkę kup sobie dyplom za odwagę. Zapakuj pięknie. Niech nikt się nie domyśli, od kogo go dostałeś.

Byk: „Burzowa chmurko”

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: Rycerz Mieczy, 10 Pucharów, Cesarzowa

Nie złość się, Byku! Rycerz Mieczy pokazuje, że katalizatorem konfliktu jest sprawa kręcąca się wokół podróży, przybywających z daleka gości lub kwestii naukowych, filozoficznych czy religijnych. Miecze symbolizują intelekt, ostry jak brzytwa. 10 Pucharów jest kartą sielanki, którą masz na wyciągnięcie ręki. Oczywiście jeśli wypuścisz z dłoni miecz. W niektórych interpretacjach mówi o dziedzictwie przodków, w klasycznej wersji o szczęściu, końcu problemów i bezpieczeństwie. Cesarzowa, karta piękna, bogactw i podarków, przypieczętowuje słodki wydźwięk tego rozkładu. Nieważne, czy na nerwach grają ci krewni zza siedmiu gór, czy stawką jest konflikt ideologiczny, zostaniesz doceniony, a w dalszej perspektywie możesz liczyć na sowitą zapłatę.
Zadanie: „Anger is an energy”, śpiewał Johnny Rotten. Pokochaj ekscytację towarzyszącą irytacji, by móc sublimować ją w coś wartościowego. Noś przy sobie chusteczkę z rozkosznej w dotyku tkaniny lub miękkie piórko. Ilekroć poczujesz wściekłość, chwyć za swój fant i kontempluj jego miłą fakturę.

Bliźnięta: Taniec na linie

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: Moc, 2 Monet, 9 Mieczy

Godzenie przeciwieństw to twoja specjalność. Zarówno Moc, jak i 2 Monet to balansowanie dwóch biegunów. W przypadku Mocy będzie to rozgrywka na linii umysł kontra zwierzęca natura, zdrowie versus choroba. W przypadku 2 Monet zaś powaga – zabawa, zaangażowanie – powierzchowność. A może czas zejść z tej huśtawki? Na jasną odpowiedź czeka przynajmniej jedna bliska ci osoba – jeśli nie w miłości, to w biznesie. 9 Mieczy przestrzega: jeśli nie dokonasz wyboru, możesz zderzyć się brutalnie z rzeczywistością. Pamiętaj! Wybór nie zawsze musi być między czarnym a białym. Może być choćby między czarnym, białym a procesem.
Zadanie: Jeśli masz problem ze spojrzeniem na sprawę z cudzej perspektywy, proponuję ci zabawę w cosplay. Przebierz się za tę osobę. Najlepiej, jak umiesz, naśladuj gesty i ton głosu. Jeżeli masz odwagę, wydrukuj jej twarz w skali 1:1 i zrób z niej maskę. Następnie napisz do siebie wiadomość w jej imieniu.

Rak: Do abordażu!

(Il. Tomasz Opaliński)

Królowa Buław, 8 Buław, 4 Mieczy

Zanim za radą 4 Mieczy odpoczniesz od zgiełku tego świata i uczuciowego maratonu, wykorzystaj rozpęd, którego już nabrałeś. 8 Buław przyspiesza bieg rzeczy, toteż licz na przypieczętowanie romansów, zaręczyn, pomyślnych rozstań, powrotów do domu. Jest to ze wszech miar pozytywna karta nagłych zrywów, gwałtownych zwrotów akcji, początków, zakończeń, a także niespodziewanych wiadomości. Przyjmij tę dynamikę z otwartymi ramionami. Odsapniesz później, kiedy każdy fragment układanki wskoczy na właściwe miejsce. Jeżeli nie w głowie ci miłość (a nawet przyjaźń), tę samą energię napotkać możesz w sferze zawodowej. Królowa Buław gra na tej samej nucie co towarzysząca jej Ósemka. Prędkość sublimuje w namiętność, gotowość na zmiany staje się w jej przypadku otwartością na innowacje każdego typu. Sezon Koziorożca, twojego znaku dopełniającego, jest też twoim sezonem. 
Zadanie: Wpraw się w odpowiedni nastrój. Buławy to ogień, zima to ciemność. Niech zwierzęciem mocy na nadchodzący czas będzie dla ciebie gotycka diwa w otoczeniu mnogości świec. Poświęć chwilę każdego wieczoru, jeśli to możliwe, na przebywanie wśród przesadnej liczby zapalonych świeczek, ma być teatralnie, wspaniale, dramatycznie. Czy jesteś już gotów na wszystko?

Lew: Nibylandia 

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: Giermek Pucharów, 2 Mieczy, Królowa Pucharów

Przed tobą czas przyjemności. Początek zimy, Lwie, powinien być jak miękka kołderka. 2 Mieczy to karta eskapizmu, ale z głową. Czasem warto poczekać, aż sprawy wyklarują się same, warto też nie odbierać maili z pracy po pewnej godzinie, warto nie dygotać na myśl o czekających nas zadaniach, zanim te zadania nie nadejdą. Świat będzie istniał, nawet jeśli przestaniesz czuć odpowiedzialność za każdy detal. Obecność Giermka Pucharów dowodzi, że w sercu czujesz się gotów na odważny gest wprowadzenia komfortu do swojej codzienności. Wnosi szczyptę poezji, wystarczającą, by przywrócić nam rumieńce. Królowa Pucharów, opiekunka Giermka, zadba, by czar nie prysł za szybko. Może to twoja wewnętrzna bogini doczesnej szczęśliwości, może to żywa osoba, a może ty sam, kiedy już dorośniesz do tej funkcji. W granicach rozsądku jako priorytet w pracy, w domu, na służbie ustaw sobie beztroskę.
Zadanie: Zanim rozpoczniesz dzień na dobre, zrób przynajmniej jeden akt poetycki, sublimujący twoje defetystyczne skłonności w efemeryczne, darmowe dzieło sztuki przyjmujące formę happeningu.

Panna: Razem do gwiazd

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: Król Monet, 2 Buław, 9 Buław

Król Monet mówi o stabilizacji. Jeżeli ostatnie miesiące były burzliwe, nadciąga tych burzy kres. Jeśli przeciwnie, wzrastałeś w spokoju, teraz zbierasz tego procesu owoce. 2 Buław zachęca do rozejrzenia się wokół za kompanami, którzy pełniliby funkcję katalizatora kreatywności, jedynego prawdziwego źródła pędu życia. Czego dokonałby John Lennon, gdyby nie jego Paul McCartney? Kim byłby Flip bez Flapa? Pamiętaj, że nie musisz z nikim podpisywać wiążących umów. Otwórz się po prostu na przepływ twórczego impulsu elektrycznego między tobą a osobami nadającymi na odpowiednich frekwencjach. Pozwól sobie na niedorzeczność. W międzyludzkich drobnostkach, lekkich poruszeniach serca, chwilowych wesołościach ukryty jest zalążek genialnych przedsięwzięć i najmilszych wspomnień. 9 Buław ukazuje twojego niezłomnego ducha. Jeśli nie zniechęcisz się zbyt szybko do magii międzyludzkiej, masz teraz szansę wpaść na przełomowy dla twojego życia pomysł. Nowy romans? Nowy biznes? Nowe dziecko?Zadanie: Załóż konto na Tinderze (jeśli to konieczne, po uzyskaniu zgody od significant other) z opisem „szukam pomysłów, za inne oferty dziękuję”.

Waga: Najbliżsi

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: 6 Mieczy, Cesarzowa, As Monet

Wszyscy na pokład, ruszamy w rejs w odwrotnym kierunku niż przeszłość! 6 Mieczy ukazuje cię w momencie podejmowania pierwszych kroków, by zostawić za sobą wszystko, co niekorzystne – złe rodzinne schematy, domowe przyzwyczajenia z piekła rodem, tradycje prowadzące do nieuchronnej katastrofy. Żegnajcie smutki, zdaje się mówić, nie wiem, co mnie czeka za horyzontem, ale na pewno nie powtórka z rozrywki. Cesarzowa jest boginią-matką, czasem dosłownie sugeruje ciążę, częściej opowiada o dostatku ciepła, domowym ognisku wzbogaconym o przyjaciół i przyjaciół przyjaciół, a tak naprawdę o wszystkich chętnych. As Monet zakorzenia w emocjonalnym, duchowym lub zupełnie materialnym dobrobycie, który nie pryska jak sen wraz z pierwszymi komplikacjami. Zanim jednak uzmysłowisz sobie, jaka otacza cię plemienna obfitość, musisz podjąć się odrobiny wysiłku z krztą ryzyka. Porzucanie przyzwyczajeń i edukowanie od zera to mit. Bagaż zawsze zostaje z tobą, zmienia się jedynie towarzysząca mu narracja. A zatem do dzieła, pisz historię na nowo.
Zadanie: Zdradzę ci wielki sekret: sam możesz ustanowić święto. Dowolne, na cześć czegokolwiek, kiedykolwiek. Czy przyjęcia niespodzianki muszą towarzyszyć urodzinom? Nie! Pozbądź się uprzedzeń i z pełną powagą wyznacz czas, wymyśl nazwę i obrządek. Oczywiście twoje święto musi odbywać się rokrocznie.

Skorpion: Wszystko

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: 10 Buław, 3 Mieczy, Umiarkowanie

Zdajesz się czuć raczej ciężar egzystencji niż dreszczyk emocji. 10 Buław to karta łapczywego wywiązywania się z obowiązków. Skorpionie, szanuj swoją wrażliwość, przygnieciony zadaniami, prawdziwymi i tymi zmyślonymi, planami, możliwościami, tracisz z oczu cel swoich działań. 3 Mieczy mówi o złamanym sercu. Nie musi to być koniecznie zawód miłosny, może być każde inne rozczarowanie. Niewykluczone, iż rozchodzi się o niespełniający oczekiwań efekt całego tego gargantuicznego wysiłku. Karta Umiarkowanie mówi sama za siebie. Zamiast rozpusty inicjatyw, za które się bierzesz, szukaj równowagi, spełnienia poprzez powściągliwość, idź w jakość, nie w ilość. Koniec końców wiadomo, do czego dążysz: do tego samego co my wszyscy, czyli bycia zrozumianym, zaakceptowanym i uszczęśliwionym. Po co to komplikować?
Zadanie: Poćwicz mantrę: „piękne, wspaniałe, ważne, mam nadzieję, że kto inny się tym zajmie”.

Strzelec: strachy na Lachy

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: 10 Mieczy, Pustelnik, 4 Pucharów

Nie jest tak źle, jak ci się wydaje, 10 Mieczy rozpoczynająca ten rozkład to straszak – wygląda jak prawdziwe zagrożenie, zapewne wywołuje niekłamany niepokój, a przy bliższej inspekcji okazuje się zwykłym fotomontażem. Niemniej jednak współczuję, szczególnie iż według gwiazd zgroza dotknąć może twojego poczucia własnej wartości, wiary w swoje talenty lub, nawet całkiem przyziemnie, dotyczyć może zarobków. Pustelnik to osoba, która ponad ziemskie rozkosze ceni sobie wewnętrzną prawdę. Jest to też karta osób uciekających od świata w przyrodę, co symbolicznie mówi o umiejętności dostrzeżenia nieskończonego bogactwa przekraczającego naszą mizerną, ludzką miarę, czyli odnalezienia właściwej skali dla własnych problemów. 4 Pucharów w talii słynnego maga, Aleistera Crowleya nosiła miano „luksusu”, czyli zbytku, sytości przesłaniającej horyzont. Kiedy już rozwiejesz miraż porażki, podlicz swoje osiągnięcia, dla samej satysfakcji wymyśl nowe metody zarabiania pieniędzy, a na koniec zadaj sobie pytanie: czymże to jest wobec wieczności?
Zadanie: Pomedytuj nad przemijaniem. Wyobraź je sobie jako zbliżanie się do źródła, powolne łączenie z absolutem, przekazywanie swoich atomów, pomysłów, nadziei kolejnym użytkownikom.

Koziorożec: Czas siania

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: 3 Buław, Król Monet, Słońce

Wszystkiego najlepszego, lunarny jubilacie! Sto lat, dwieście, trzysta. Ile tylko potrzebujesz, żeby zrealizować wszystkie swoje plany, tylu ci życzę. 3 Buław wydobywa cię z cienia i ukazuje jako w pełni dojrzałą, autonomiczną jednostkę. Król Monet zachęca, by spożytkować zasoby materialne i duchowe, zakładając swoje własne królestwo. Słońce zaś przypomina, że proces nauki nigdy się nie kończy. Słońce jest kartą szczęśliwego dzieciństwa, czyli możliwości popełniania błędów bez ponoszenia prawdziwych konsekwencji, czasu na eksperymenty i przestrzeni na kreatywność. Nie zmarnuj tej okazji, pomyśl zupełnie poważnie, co i jak chciałbyś zbudować, by było odbiciem ciebie.
Zadanie: Co byś robił w życiu, gdybyś był wściekle bogaty? Gdybyś nie musiał być w danej dziedzinie mistrzem? Gdybyś nie musiał obawiać się porażki? 

Wodnik: Keep calm & relax

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: Giermek Mieczy, 4 Mieczy, Kochankowie

Niecały miesiąc dzieli cię od sezonu urodzinowego, kiedy Słońce wejdzie do znaku Wodnika. Do tego czasu musisz naładować kosmiczne baterie, by pokazać się wyłącznie z najlepszej strony. Dlatego najbliższe tygodnie będą ubogie w wydarzenia, za to bogate w duchowe i intelektualne przełomy. Giermka Mieczy cechuje rzutki, analityczny umysł niestępiony jeszcze rozczarowaniem. 4 Mieczy to wstrzymanie aktywności, zejście w głąb siebie, stan medytacyjny, w którym obserwuje się swoje myśli i reakcje bez jakiejkolwiek ingerencji. Karta Kochankowie mówi o znalezieniu swojej drogi lub dokonaniu słusznego wyboru. Zaangażuj swój galopujący umysł do pracy nad wyciszeniem. Większość procesów myślowych i tak zachodzi nieświadomie, wszelkie olśnienia i wglądy to zabawka naszych mózgów. Przyglądaj się tym zjawiskom, pamiętając, że to, co najważniejsze, dzieje się bez twojego jawnego udziału. Zaufaj Kochankom – ścieżka kontemplacji – nie może zawieść cię teraz na manowce.
Zadanie: Potraktuj nadchodzący miesiąc jak spa dla duszy. Może się to wydać w obecnych czasach karkołomnym zadaniem, ale dla chcącego nic trudnego. Prowadź dziennik rysunkowy, przekładając treści na abstrakcyjne bohomazy. Nie staraj się robić tego dobrze. Rób to wytrwale.

Ryby: Ruchy tektoniczne

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: Kochankowie, Diabeł, Sprawiedliwość

Wszystkie wylosowane karty są z talii Arkanów Wielkich, czyli tych, które dotykają archetypów. Koniec roku zapowiada się wybuchowo. Kochanków z Diabłem łączą numerologia – obydwie są spod znaku cyfry 6 – i ikonografia. Zazwyczaj ilustracje na tych kartach bezpośrednio ze sobą korespondują. Zestawione obok siebie mówią o relacjach międzyludzkich opartych na namiętności (również platonicznej), ambicjach, współzależności, ale też o potężnej woli zbudowania czegoś od nowa. Sprawiedliwość dopełnia obraz swoim przywiązaniem do zasad. Możesz mieć pewność, że żadne przewinienie i żadna zasługa – w tym twoje – nie pozostaną niezauważone. Jesteś na etapie przetasowywania znajomych, szukania sobie nowego miejsca, a tym samym na etapie pytań o tożsamość. Życzę ci szczęścia, z takimi kartami za miesiąc możesz być już kim innym i gdzie indziej.
Zadanie: Zastanów się nad funkcją, jaką pełnisz w kręgu swoich znajomych. Zastanów się też, jak to rezonuje z twoją, nawet zupełnie wyimaginowaną misją życiową.

Pola Godot
Proszę czekać..
Zamknij