Znaleziono 0 artykułów
23.04.2020

Horoskop na kwietniowy nów 2020

23.04.2020
(Ilustracja: Tomasz Opaliński)

Nów w Byku kładzie nacisk na zmysły. A sam Byk patronuje ziemi i wegetacji, dlatego by upamiętnić ten szczególny moment w dziejach świata, zasadźmy roślinę – inną dla każdego znaku zodiaku.

Cykl lunarny jest naturalnym rytmem przyrody, który od starożytności łączy się z kobiecą energią, dlatego na każdą pełnię i nów Księżyca wróżka i artystka Pola Godot stawia horoskop. Dla każdego znaku zodiaku wyciąga trzy karty, które czyta w oparciu o wielowiekową tradycję tarota marsylskiego. 

Baran: Mieć czy być

Karty: Umiarkowanie, 7 Buław, 4 Mieczy

W nowych okolicznościach udało ci się całkiem dobrze odnaleźć. Umiarkowanie, czasami przesadne, podkreśla wynikającą z naturalnego uporu umiejętność przetrwania. Czarny pas w radzeniu sobie z życiowymi przeszkodami zdobyłeś w kilka tygodni. 7 Buław zapewnia, że nowe umiejętności nie pójdą na marne. Twoim zadaniem jest jedynie zdecydować, w którą stronę pójść. Czy dzięki ostatnim wydarzeniom skłaniasz się ku krytyce konsumpcjonizmu czy wręcz przeciwnie, odczuwasz głód dobrobytu. Księżyc w fazie wzrastania można porównać do zasianego ziarna. Podjęta przez ciebie teraz decyzja nada długofalowy kierunek twoim dążeniom. 4 Mieczy radzi, by plan realizować powoli, pamiętając, że nie na wszystko w życiu mamy wpływ.

Zadanie: Byk patronuje ziemi i wegetacji, dlatego by upamiętnić ten szczególny moment w dziejach świata, proponuję zasadzić roślinę. Sięgnij po wymagający cierpliwości figowiec dębolistny.

Byk: Niech stanie się człowiek

Karty: Rydwan, Papieżyca, 3 Puchary

Sto lat, Byku! Tegoroczny Nów w twoim znaku daje wszystkim dyspensę od wyzwań poprzednich miesięcy. Oby przypisywana ci skłonność do wygodnictwa okazała się dobrą wróżbą dla świata. Jeśli chodzi o ciebie, Rydwan wskazuje, że jesteś na dobrej drodze, by przedefiniować sposób, w jaki budujesz swój wizerunek. Być może czas izolacji dał ci przestrzeń na to, by przyjrzeć się sposobom autoprezentacji i ich efektom. Niewykluczone, że odbyłeś podróż w głąb siebie lub po prostu zapomniałeś o stawianych ci wymaganiach. Ważne, że teraz, z czystszym kontem, możesz zaprojektować siebie na nowo. Papieżyca z jednej strony sugeruje, by nacisk kłaść na ujawnienie swojej wrażliwszej strony i zdolności mediatorskich, a z drugiej, zachęca do budowania autorytetu opartego na wiedzy i doświadczeniu. Wypnij dumnie pierś, 3 Puchary dają ci poparcie przyjaciół, rodziny lub całej społeczności, z którą się utożsamiasz.

Zadanie: Posadź kroton słynący ze spektakularnie ubarwionych liści. Teraz nie czas, by się chować.

Bliźnięta: Psychoanaliza i zen

Karty: Królowa Mieczy, Pustelnik, Księżyc

Osobiste granice większości z nas zostały poddane bezprecedensowemu testowi. Czas wziąć głęboki oddech i poświęcić czas tylko sobie, nawet jeśli ostatnie tygodnie spędzałeś w zupełnym odosobnieniu. Królowa Mieczy, karta rozrachunków z przeszłością i niebezpośredniej komunikacji, sugeruje, że większość mentalnej przestrzeni i spory wycinek wolnego czasu poświęciłeś na rozmyślania o innych lub próby nawiązania z nimi kontaktu. Karta Pustelnik natomiast otwiera drogę prowadzącą ku wnętrzu. Czego dowiedziałeś się o sobie i swoich potrzebach, jakie tajemnice wyszły na jaw lub domagają się zauważenia? Korzystając z ostatnich chwil stanu wyjątkowego, zadaj sobie kilka (dowolnie wybranych) fundamentalnych pytań. Księżyc doświetla rejony, których Pustelnik mógł nie zauważyć. Wyprawy do strefy cienia będą dla ciebie teraz szczególnie owocne. Jeśli myślisz, że sprawiłoby ci to frajdę, skonsultuj swoje sny z psychoanalitykiem.

Zadanie: Spróbuj uprawy lotosu. Jeśli takie wyzwania to zbyt wiele, zdecyduj się na kilka narcyzów.

Rak: Zdrowe społeczeństwo

Karty: 7 Pucharów, Królowa Monet, 5 Buław

Spójrz sobie głęboko w oczy i przyznaj – w kręgu przyjaciół najlepiej czujesz się jako postać centralna. Przy czym bardziej, niż o bycie w centrum uwagi, chodzi tu o bycie osobą spajającą grupę (choć jedno nie wyklucza drugiego). Królowa Monet roztacza aurę bezpieczeństwa i komfortu, ukazuje ludzi w najkorzystniejszym dla nich świetle. Jeśli lubisz patrzeć na bliskich przez różowe okulary, nie krępuj się – to też jest forma talentu. Wierząc w czyjąś lepszą wersję, dajesz mu impuls, by spełnić twoje oczekiwania. 7 Pucharów w tym zestawieniu daje wolną rękę marzycielom. 5 Buław wnosi nastrój zabawy i kreatywności oraz iskrę rywalizacji. Poddaj się wyobrażeniom o towarzyskiej utopii, która teraz właśnie ma szansę stać się ciałem.

Zadanie: Zasadź skrzydłokwiat lub strelicję królewską. Bądź jak ekstrawagancki kwiat zanurzony w gęstwinie wspaniałych liści.

Lew: Serce człowieka

Karta: 9 Buław, Królowa Pucharów, Cesarz

Dostajesz od losu szansę, którą łatwo przegapić. Wreszcie, po latach udowadniania swojej wartości, możesz wziąć sobie wolne. 9 Buław jest kartą stawiania czoła przeciwnościom losu, wytaczania najcięższych dział i pokazywania, na co cię stać. Szczęśliwie nikt nie ma wątpliwości, że stać cię na wiele i pisana ci błyskotliwa kariera, dlatego z czystym sumieniem otwórz się na przesłanie niesione przez Królową Pucharów. Bądź dla siebie miły, korzystaj z tego, co już zdobyłeś, koncentruj się na ludziach poznanych w drodze na szczyt, doceń wygodę dnia dzisiejszego nie mniej niż sukces dnia jutrzejszego. Wyłam się z trybików, skoro świat i bez tego stoi na głowie. Zdobędziesz dzięki temu energię i jasność umysłu, którą w przyszłości uda ci się przekuć na wymierne osiągnięcia. Cesarz obiecuje sukces w dziedzinach wymagających odpowiedzialności. Jak będziesz na nie gotowy…

Zadanie: Najlepszym wyborem dla ciebie będzie bluszcz, symbol zwycięstwa, który rośnie tym lepiej, im mniej poświęcasz mu uwagi. 

Panna: Rewolucja nadziei

Karty: 10 Mieczy, Śmierć, 3 Buław

Twoje ruchy ograniczały zobowiązania, ale i mity, którym uległeś, nawet nie wiedząc kiedy. Buzujesz wewnętrzną potrzebą ekspansji, ruchu, zmiany. Nie ma potrzeby na siłę powściągać swoich impulsów, jeśli są szlachetnej natury. Śmierć wymusza dokonanie selekcji priorytetów, co ma ułatwić ci 10 Mieczy – karta otrzeźwiającego wstrząsu. Przynosi krytyczne spojrzenie na sytuację zastaną (pamiętaj jednak, że jest ono mocno wyolbrzymione). Przyjmij je z całym dobrodziejstwem inwentarza. 3 Buław symbolizuje gotowość do podboju dalekich horyzontów. Nów w Byku zachęca cię do wejścia w stan oczyszczającego kryzysu, po którym z łatwością przypomnisz sobie kierunek, w jakim chciałeś się rozwijać. Pomysły dotyczące edukacji uniwersyteckiej, podróży i przeprowadzek mogą być teraz, jak najbardziej na miejscu.

Zadanie: Sięgnij po monsterę, która z chwastu awansowała do rangi najbardziej ikonicznej rośliny dekady.

Waga: O byciu człowiekiem

Karty: Król Buław, 2 Mieczy, Papieżyca

Oto ziarnko wytchnienia w tym pełnym zagrożeń i zwrotów akcji świecie. Czas zawalczyć, pokojowo, o równowagę w obliczu nawałnicy zewnętrznych wpływów. Zbadaj sfery życia, z którymi kojarzysz poczucie intymności, a które w związku z tym wystawione są na ryzyko naruszenia granic – ciało, pieniądze, miłość, rodzina. Król Buław symbolizować może konkretną osobę o ognistym temperamencie lub ideę dominacji, równoważoną przez 2 Mieczy, zwaną też Spokojem. Papieżyca oddaje kontrolę na powrót w twoje ręce, wzbogacając ją o aspekt głębszego zrozumienia. Niewykluczone, że źródłem zamieszania są zobowiązania finansowe, które zapomniałeś wziąć pod uwagę. W takim przypadku najlepiej, w miarę możliwości, odczekać chwilę, aż światowy bałagan odrobinę okrzepnie. Jeśli sednem sprawy jest sytuacja interpersonalna, skup się na własnej integralności. Wypracowana teraz wewnętrzna równowaga zostanie z tobą na długo, chroniąc przed przyszłymi trudnościami.

Zadanie: Wybierz którąś z zaborczych, owadożernych rosiczek.

Skorpion:  Zerwać okowy iluzji

Karty: Rycerz Buław, 5 Mieczy, 4 Buław

Czasem warto docenić najmniej reprezentatywne cechy własnej osobowości i pozwolić im zabłysnąć wątpliwym blaskiem. Końcowe rozliczenie w relacjach międzyludzkich i tak jest średnią wypadkową, a tym, co liczy się na bieżąco, jest spójność formy z treścią. Zażyłe związki partnerskie, przyjacielskie i służbowe od czasu do czasu potrzebują swojego katharsis. Rycerz Buław sugeruje silne emocjonalne napięcie, czasem o zabarwieniu erotycznym, częściej jednak bojowym. 5 Mieczy to jedna z tych kart, których lepiej być wykonawcą niż biorcą. Mówi o egoistycznym sukcesie, zbudowanym na czyjejś szkodzie. Ten konfliktowy duet sielankowo domyka 4 Buław, symbolizująca ciepło domowego ogniska. Zaskakujący happy end! Ukaż swój głęboko skrywany rys
bestii. Całkiem możliwe, że bliscy będą ci wdzięczni za potwierdzenie ich podejrzeń. Jeszcze bardziej prawdopodobne jest jednak, że kiedy zechcesz pokazać się od mniej korzystnego profilu, okażesz się rozczulający.

Zadanie:  Postaraj się o piękną różę. Ważne, żeby miała kolce.

Strzelec: Sztuka istnienia

Karty: Cesarzowa, 7 Buław, 8 Mieczy

Do mistrzostwa opanowałeś sztukę sprawiania wrażenia, jakby grawitacja ziemskich problemów ciebie nie dotyczyła. Czy to talent, czy przeoczenie – rozsądzi historia. Na chwilę obecną ważne jest, byś przypomniał sobie o sile i sprawności własnych mięśni. Cesarzowa, odpowiedzialna za beztroski wizerunek, którym cieszysz się w oczach ogółu, potrafi skutecznie zatrzeć granice między eskapizmem a koniecznością. Ostatnie miesiące wykazały, jak zwodnicza jest wiara w planowanie, toteż nie miej do siebie pretensji, zrobiłeś, ile się dało z danym ci materiałem. 7 Buław to renesans siły sprawczej. Wróć na rynek zawodowy z rozmachem tak, by obalić mity na swój temat. Karta ta bowiem sprzyja działaniom na skraju z przechwałką, a jednym z jej głównych przesłań jest udowadnianie. 8 Mieczy uwalnia cię z poczucia bezsilności i zagubienia. Postaw sobie za cel przejście do ofensywy.

Zadanie: Zasadź roślinę – skromną, ale niezłomną. Idealny dla ciebie będzie jaskier azjatycki.

Koziorożec: O nieposłuszeństwie

Karty: Giermek Monet, 9 Monet, 7 Monet

W twoim świecie zabawa nie jest zabawą, jeśli nie skutkuje poprawą statusu społecznego. Czy to przez otaczanie się odpowiednimi ludźmi, odpowiednimi symbolami, czy przez samą wiarę w nieustający progres, nie przepuścisz żadnej okazji. Ważne, by mieć pewność, że te upodobania nie wynikają z obaw lub deficytów. Giermek Monet symbolizuje niewinny zapał, wizjonerstwo i idealizm. 9 Monet oznacza sukces zdobyty własnymi siłami, rozkosze dobrobytu i samotnicze rozrywki. 7 Monet to podsumowania i decyzje. Pilnuj, by nie stracić młodzieńczej iskry, która umożliwia postrzeganie twoich pragnień jako sublimację dzikiej kreatywności. Możliwe jest również, że twoja umiejętność przekuwania rozrywki w złoto osiągnie teraz wyższy pułap.

Zadanie: Zasadź mak syberyjski – minimalistyczny, luksusowy, ocierający się o nielegalność. 

Wodnik: Ucieczka od wolności

Karty: Giermek Buław, 9 Pucharów, Giermek Pucharów

Bądź dumny z tego, co posiadasz, ze swoich korzeni, domu i klanu. 9 Pucharów pozwala na lekki narcyzm, który przeradza się w patriotyzm lokalny. Giermek Buław to wigor w czystej postaci – nieukierunkowana, ale zdrowa energia szukająca ujścia w kreatywności. Giermek Pucharów realizuje swój potencjał przez troskę o innych. Korzystaj z tych darów, póki świeże. Ozdabiaj mieszkanie, organizuj czas bliskim, zacieśniaj więzy wewnątrz grupy. Owoce obecnych starań będziesz zbierać aż do końca roku. Jeżeli nie masz jeszcze dzieci, a powiększanie rodziny chodzi ci po głowie, wszechświat ci sprzyja. Obecność aż dwóch Giermków w rozkładzie akcentuje temat progenitury i najmłodszych członków rodu.

Zadanie: Zasadź passiflorę, czyli kwiat o jednej z najbardziej mylących nazw i najbogatszej symbolice.

Ryby: Sztuka słuchania

Karty: 3 Mieczy, 7 Monet, Rycerz Monet

Słowa nie powinny zadawać bólu, ale oderwane emocje zyskują destruktywny potencjał. 3 Mieczy oznacza nieporozumienie, które kładzie się cieniem na ostatnie dni. Zważywszy, że lwia część kontaktów społecznych rozgrywała się na dystans, potknięcia miały szanse mnożyć się jak grzyby po deszczu. 7 Monet – decyzja o dalszych krokach i Rycerz Monet – niezachwiane dążenie do celu, podpowiadają najkorzystniejszą dla ciebie strategię postępowania. W obliczu spraw ulotnych należy odwołać się do tego, co niezmienne. Remedium na wirtualne ciosy może być tylko zanurzenie się w materialnej rzeczywistości. Komunikując się i odbierając komunikaty, pamiętaj o człowieczeństwie swojego rozmówcy. Przypomnij sobie, dla przykładu, jak dalece bolący ząb potrafi zmienić ogląd zdarzeń, a senność – dobór słów.

Zadanie: Zasadź roślinę – adiantum, czyli złotowłos. Paproć-nie paproć. Łatwą, ale trudną w utrzymaniu.

Pola Godot
Proszę czekać..
Zamknij