Znaleziono 0 artykułów
26.11.2019

Horoskop na listopadowy nów 2019

(il. Tomasz Opaliński)

Zadaniem Strzelca jest wyznaczanie nowych trendów. Raz do roku skromność przestaje być zaletą. Teraz należy mierzyć wysoko. I wierzyć, że wypuszczona strzała trafi w sam środek tarczy. 

– Prawdziwy świat nie składa się z zerojedynkowych odpowiedzi. Tarot może być skomplikowanym testem Rorschacha, energią innego wymiaru, pretekstem do spotkania, wehikułem czasu, narzędziem samopoznania albo każdą z tych rzeczy jednocześnie – mówi Pola Godot, artystka i wróżka, która od dziś, specjalnie dla Vogue.pl będzie przygotowywać horoskop lunarny. Na każdą pełnię i nów księżyca — odwołując się do naturalnego rytmu przyrody, a jednocześnie starożytnego symbolu kobiecej energii, będzie rozkładać karty Tarota marsylskiego. Po trzy dla każdego z 12 znaków zodiaku. Niech jej współczesna interpretacja stanie się inspiracją do lepszego życia.

Baran: Szerokie horyzonty

Karty:  Moc, 4 Pucharów, 3 Buław

Moc jako karta otwierająca rozkład każe ci podejść do ograniczeń jak do kreatywnego wyzwania, które pomaga ćwiczyć elastyczność. Im więcej przeszkód napotykałeś ostatnio na drodze do ekspansji, tym łatwiej będzie ci teraz tą drogą podążać. W klasztorze Szaolin adepci kung-fu przez pierwsze lata zajmują się jedynie boksowaniem piasku, dopiero później kruszą gołymi pięściami mury. Ich wzorem skieruj swoją uwagę w stronę dalekosiężnych celów – zaplanuj podróże lub transkontynentalne interesy. 4 Pucharów utrzyma poziom zadowolenia z siebie tuż przy granicy przyzwoitości, bo największym błędem, obok przespania tego dobroczynnego nowiu, byłoby popadnięcie w samozachwyt. 3 Buław przestrzega przed radzeniem sobie w pojedynkę, nawet jeśli potrafisz. Zachowaj umiejętność oddawania części inicjatywy towarzyszom.

Zadanie: Naucz się ryczeć jak lew. Rycz, gdy wszystko idzie po twojej myśli i wtedy, gdy ci nie wychodzi. 

Byk: Czas siania, czas zbierania

Sąd Ostateczny, 10 Buław, 3 Buław

Powróć myślami do zarzuconych pomysłów i zgubionych po drodze ludzi. Sąd Ostateczny przywraca utracone szanse, oczyszcza rachunki, płaci za twój wysiłek. Może też spłacić swoje rachunki. Przy takim układzie nie jest bezzasadne spodziewanie się napływu gotówki z zapomnianego lub zaskakującego źródła. Dobrze byłoby zrobić generalne porządki w papierach i przewietrzyć zatęchłe sprawy interpersonalne. Tarot obiecuje szczęśliwe niespodzianki na obydwu tych gruntach. 10 Buław zapewni ci odpowiednią dozę obowiązkowości, by udźwignąć pojawiające się szanse. W obliczu nadmiaru ofert klapki na oczach okazują się błogosławieństwem. Pamiętaj też, że faworyzowane są decyzje i plany z przeszłości, stawianie kroków w stronę nieznanego, symbolizowane przez 3 Buław, nie przyniesie tylu korzyści. Zadbaj o te ziarna, które już wykiełkowały. 

Zadanie: Sprawdź, od kiedy, kto i co jest ci winien.

Bliźnięta:  Po drugiej stronie lustra

Księżyc, 5 Monet, Giermek Mieczy

Sprzymierzeńcem w relacjach będzie teraz twój cień. Starożytne przekazy podają, że Bliźnięta to znak stojący w wiecznym rozkroku między dwiema wersjami zdarzeń. Ile w tym prawdy, wiesz tylko ty, ale podczas nowiu w Strzelcu postaraj się zajrzeć, gdzie wzrok nie sięga, czyli przyjrzeć się tej wersji, której aktualnie nie akceptujesz. Podczas kiedy jedno z Bliźniąt płacze nad rozlanym mlekiem, drugie cieszy się, że nie będzie musiało go pić. Księżyc daje siłę wszystkiemu, co wyparte, a 5 Monet, zazwyczaj przykra karta finansowego ambarasu, przypomina o umiejętności przechodzenia przez twardą szkołę życia bez większego uszczerbku. Posłuchaj cichszego głosiku, on podszepnie ci, czego naprawdę potrzebujesz od partnera, rodziny, przyjaciół, a potem wypowiedz to na głos. Strzeż się racjonalizacji. Giermek Mieczy, powiew rozumu, pojawia się w rozkładzie jako przestroga.

Zadanie: Opisz postać będącą twoim, nawet bardzo niesympatycznym przeciwieństwem. Przed snem wyobrażaj sobie wasze wspólne wspaniałe przygody.

Rak: Komu służysz?

Królowa Monet, 10 Monet, Wisielec

Jeśli marzysz o samozatrudnieniu, nadchodzące dni dają ci szansę zasiać ziarno niezależności. Jeśli aktualna forma współpracy ci odpowiada, możesz rozsiąść się bezpiecznie z wizją trwałości danego układu. Chodzi o zdrową kontrolę nad własnym losem i wyklarowanie, co daje ci poczucie bezpieczeństwa. Królowa i 10 Monet budują obraz doskonale ułożonego świata. Możesz więc z wizją na długoterminową perspektywę cieszyć się zastaną sytuacją. Ale też będąc kartami żywiołu ziemi, szykują żyzny grunt pod przyszłe inwestycje. Czas nowiu spożytkuj na pierwsze drobne ruchy w pożądanym kierunku (cokolwiek, co sprawi, że pogłębisz lub osłabisz przywiązanie do swojej pracy). Wisielec przypomina, że nieróbstwo nigdy nie jest makiawelizmem. Wystrzegaj się więc niezdecydowania. Cokolwiek postanowisz, przekuj to w czyn.

Zadanie: Kup sobie kwiaty. W nagrodę za dobre sprawowanie lub na inaugurację nowej drogi życia.

Lew: Trzeba walczyć o prawo do imprezowania

4 Monet, Diabeł, Umiarkowanie

Doceń to, co masz, a nawet ciesz się na wyrost. Niczym w legendzie o złotej kaczce, dawaj sobie, ile dusza zapragnie. Zadaniem stawianym ci przez nów jest bowiem odnalezienie źródła radości, niezależnie od oklasków i zewnętrznej akceptacji. Diabeł, karta oddawania się zakazanym rozkoszom, przypomina, że zbyt wiele czasu poświęcasz na bycie wzorowym obywatelem w zamian za przychylność anonimowego odbiorcy. 4 Monet daje ci prawo do egoizmu i dbania o nienaruszalność własnych granic. Nikt nie ma prawa wkraczać na teren zarezerwowany dla twojego wewnętrznego dzikusa. Umiarkowanie w tym przypadku nie wróży nic dobrego. Jako metodyczne dążenie do mistrzostwa staje w kontraście z dionizyjskim Diabłem, dbającym wyłącznie o chwilę obecną. To zdecydowane zaprzeczenie definicji zabawy. 

Zadanie: Zamiast Wigilii zorganizuj w tym roku saturnalia.

Panna: Zabawa na huśtawce

Giermek Monet, 10 Monet, 2 Pucharów

Nadszedł czas uniezależniania się od rodzinnych obciążeń. Nie oznacza to zerwania kontaktu z bliskimi, a raczej ustawienie się w pozycji pozwalającej na odzyskanie pewnego stopnia niewinności. Masz prawo domagać się zauważenia twoich planów, pomysłów, potrzeb. Giermek Monet, symbolizujący ciebie, jest postacią dzielnego małego pomocnika, ale możesz postarać się odwrócić wektor, by samemu zacząć oczekiwać wsparcia. 10 Monet to opieka roztaczana przez tradycję danej zbiorowości, również bezpieczeństwo finansowe. Mając takie warunki, nie musisz zbyt długo zastanawiać się nad konsekwencjami zmiany taktyki. Jedynym zagrożeniem jest twoje przywiązanie do stanu rzeczy, a raczej do złożonych przez ciebie deklaracji (2 Pucharów). Uwolnij się od klątwy równorzędności, balans można osiągnąć na wiele sposobów. 

Zadanie: Zbuduj z klocków Lego wymarzoną willę na prywatnej wyspie. Postaw ją w widocznym miejscu, by innym łatwiej było zrozumieć aluzję.

Waga: Składnik X 

7 Buław, As Pucharów, 6 Buław 

Masz intuicję ostrą jak szabla z damasceńskiej stali. I zupełnie świeżą porcję energii, by nią władać. Asy szczególnie dobrze dogadują się z Księżycem w nowiu, symbolizując początki, As Pucharów odpowiada zaś za natchnienie i czyste emocje. Z podwójną mocą uwierz w słuszność podszeptów duszy. Wykształć umiejętność wyłaniania swojego głosu z wewnętrznego szumu informacyjnego. 7 Buław zachęca do podejmowania ambitnych wyzwań, zwłaszcza jeżeli mają na celu wykazanie się na gruncie zawodowym i podniesienie kwalifikacji. Nie ma czasu na zabawę w skromność – nów w Strzelcu oznacza rozmach. Zadowolenie ze status quo nie trwa wiecznie, 6 Buław ostrzega przed osiadaniem na laurach. Marnotrawstwem byłoby przez wygodę nie zrobić użytku z oferowanych przez los supermocy.

Zadanie: Spróbuj najpierw podejmować decyzje, a potem dopiero je uzasadniać. Na razie w domowym zaciszu.

Skorpion: Miara

7 Monet, 8 Monet, 7 Buław

Nadciągająca zima będzie dla ciebie czasem odpoczynku. Po intensywnej jesieni i niosącej ładunek lęku retrogradacji Merkurego w twoim znaku odzyskujesz grunt pod nogami, stabilizujesz pozycję i decydujesz o dalszych krokach. Z wyjątkową wnikliwością będziesz teraz oceniać, co jest warte zaangażowania, a co wyczerpało swój potencjał. Co można jeszcze zrobić, a co pochłonęło już wystarczająco dużo zasobów i wysiłku. 7 i 8 Monet opowiadają o procesie regulacji systemu wartości, a następnie przechodzenia do czynu – metodycznie, w równym tempie, z wizją całokształtu uformowaną pod powiekami. Nie ma tutaj miejsca na temperamentne działania dyktowane przez ego (7 Buław), jest na szukanie odpowiedniej miary i czerpanie radości z każdego etapu tej drogi. 

Zadanie: Oddaj się swobodnym rozmyślaniom nad zmarnowanymi szansami i doznanymi krzywdami. Za każdym razem, gdy trafisz na osobę, którą obwiniasz za problem, pozwól jej odejść, zniknąć, dać się pochłonąć otchłani.

Strzelec: Big Bang

Koło Fortuny, Wieża, Giermek Buław

Sto lat młodej parze (górnej – ludzkiej połowie Strzelca, oraz dzielnie partnerującej mu dolnej – bydlęcej)! Strzelec uchodzi za znak szczęściarzy, dlatego w prezencie urodzinowym masz rzadką okazję, by doświadczyć pozytywnego połączenia Koła Fortuny z Wieżą. W innych okolicznościach zgodnie z tradycją karty te byłyby zapowiedzią katastrofy. Tym jaskrawiej trzeba zaznaczyć, że spoglądamy na nie do góry nogami, w lustrzanym odbiciu i przez różowe okulary. To jak kolizja dwóch pędzących w stronę Ziemi meteorów, po której na twój dom spada deszcz diamentów powstałych w wyniku zderzenia. W dedykowany ci nów nastąpią wstrząs, objawienie, zaskoczenie (Koło Fortuny jest niespodzianką par excellence), odwrócenie biegu wydarzeń, – wszystko na twoją korzyść. Możesz doświadczyć epifanii, wygrać na loterii, zniszczyć swój system wartości, jeśli blokował rozwój. Jedna rada: poddaj się biegowi zdarzeń. I postanów otworzyć na to, co monumentalne, najlepsze, złap wiatr elektronowy w żagle. Giermek Buław, jako ostrzeżenie, wskazuje na przywiązanie do pozorów rozmachu. Przegoń go! 

Zadanie: Wyjdź z domu, wtedy najłatwiej o zrządzenia losu.

Koziorożec: Dziecko w jaskini

Giermek Pucharów, Rycerz Mieczy, Królowa Monet

Najważniejszym zadaniem, na którym powinieneś się teraz skupić, jest odzyskanie kontaktu z zapomnianym autentycznym „ja”. Wiem, że brzmi to jak porada z motywacyjnego memu, ale nic na to nie poradzę! Tak mówią gwiazdy i tarot. Pokazuje to obecność Giermka Pucharów, a Królowa Monet symbolizuje opresyjną dorosłość, mit siły i dojrzałości za wszelką cenę. Może oznaczać też negatywne wpływy opiekunów lub nieuleczone zadry po starciu z toksycznym przełożonym. Nie warto wdawać się w dyskusję z kołaczącymi w głowie wrogimi głosami. Najlepiej, za poradą Rycerza Mieczy, dać upust swojej wściekłości, huknąć, na kogo trzeba, mieczem wyryć w ziemi linię demarkacyjną między tym, co twoje a co nie twoje. I zająć się łagodnym wyciąganiem własnej wrażliwości z ciemnej dziury. 

Zadanie: Przez tydzień codziennie pisz do siebie listy z perspektywy 80-latka. Możesz je wysyłać pocztą, dla lepszego efektu.

Wodnik: Dyrygent

Król Buław, Umiarkowanie, 10 Buław

Pozwól sobie na przejęcie sterów. Masz wszelkie dane, żeby sprostać odpowiedzialności, zapewnić barwnemu tłumowi, który cię otacza (lub ma potencjał otaczać), odpowiednią dozę powagi i zabawy. Tłum, o którym mowa, może być grupą przyjaciół, podwładnych, podopiecznych, widzów. Za sprawą Króla Buław i Umiarkowania masz szansę sięgnąć po wyższą rangę, zarówno w życiu towarzyskim, jak i karierze lub działalności charytatywnej. Wszędzie, gdzie są ludzie, możesz przetestować swój czar, rozwinąć skrzydła i przysłużyć się ogółowi. Musisz pamiętać jednak, by ograniczyć się do jednej sfery swojej działalności, 10 Buław daje naręcze talentów, ale niewystarczająco dużo siły, żeby je udźwignąć. Wybierz kierunek i trzymaj się azymutu, a z niekłamaną radością podążą za tobą inni. 

Zdanie: Jeśli miałbyś wybrać jedną czynność, którą miałbyś wykonywać codziennie przez najbliższe dekady, co by to było?

Ryby: A będzie ci dane

Rycerz Mieczy, Rydwan, Słońce

Na pierwszy plan wysuwa się temat kariery. Słońce obecne w rozkładzie na negatywnej pozycji sugeruje, że masz skłonność do traktowania siebie jak wiecznego stażysty. Możesz dobijać wieku emerytalnego i dalej wierzyć, że jesteś na początku swojej ścieżki. Oczywiście to z jednej strony piękne, bo pokora i otwartość na wiedzę świadczą o wybitnym charakterze, ale z drugiej – umniejszasz sobie i nie pozwalasz stawiać odpowiednich dla kwalifikacji wymagań. Remedium na tkwienie w błędnym kole jest przyjęcie postawy Rycerza Mieczy, dopuszczenie do głosu wewnętrznego aroganta, przejście do ofensywy. Masz kieszenie pełne amunicji, więc strzelaj. Oprócz Rycerza Mieczy wspiera cię Rydwan zwany kartą szczęścia w walce. Po co wyciągniesz rękę, to będzie ci dane. 

Zadanie: Przypomnij sobie pierwsze fuchy za kiepskie pieniądze. Napisz zarys scenariusza horroru opartego na tych doświadczeniach.

Pola Godot
Proszę czekać..
Zamknij
Vogue Polska
Drogi Czytelniku,

Żeby móc dalej dostarczać Ci materiały redakcyjne wysokiej jakości i zgodne z Twoimi zainteresowaniami, potrzebujemy zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Jednocześnie zapewniamy, że dbamy o Twoją prywatność i bezpieczeństwo, nie zwiększając w żaden sposób naszych uprawnień. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę.

Pliki cookie

Strona vogue.pl korzysta z plików tzw. cookie, w celu dostosowania jej funkcjonalności do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje w zakresie polityki prywatności i zasad wykorzystania plików cookies dostępne są TUTAJ.

Wyrażam zgodę