Znaleziono 0 artykułów
10.02.2021

Horoskop na lutowy nów

10.02.2021
(il. Tomasz Opaliński)

Są trzy rodzaje ludzi – łasuchy, kochankowie i rewolucjoniści. W najbliższych dniach wszyscy będą świętować. Nów w Wodniku to żywy obraz karnawału, celebracja odmienności i nieodwołalny koniec starego porządku.

Cykl lunarny jest naturalnym rytmem przyrody, który od starożytności łączy się z kobiecą energią, dlatego na każdą pełnię i nów Księżyca wróżka i artystka Pola Godot stawia horoskop. Dla każdego znaku zodiaku wyciąga trzy karty, które czyta w oparciu o wielowiekową tradycję tarota marsylskiego. 

Baran: Lojalność

Karty: Słońce, 6 Buław, Giermek Monet

Ostatnie półrocze pomogło ci zrozumieć sens lojalności – postrzegasz ją jako wyróżnienie, a zarazem proces mający na celu stworzenie społeczności rozumianej jako organizm. Słońce symbolizuje moment, w którym spotykasz grupy czy osoby, z którymi jesteś w stanie zbudować relację opartą na wspólnych celach i częściowym wyrzeczeniu się jednostkowych ambicji. 6 Buław, nazywana kartą sukcesu, odnosi się do zbiorowości. Może oznaczać obranie właściwego azymutu lub wykreowanie jednoczącego języka – Wodnik, jako znak powietrzny, ceni werbalną komunikację. Giermek Monet uchodzi za pomocnika, kogoś, kto zajmie się w cudzym imieniu sprawami administracyjnymi i finansami, choć bywa też zakulisowym dobroczyńcą. Rozpoczyna się dla ciebie nowy etap, w którym inwestujesz talent lidera w chwałę wspólnoty.
Zadanie: Przez najbliższych 40 dni wspieraj dowolnie wybraną osobę we wszystkim, siebie odsuwając na drugi plan. Bądź jej niepisanym menedżerem, aniołem stróżem, sekretarzem, mecenasem. Niech to będzie twoja codzienna rutyna.
Zapustny przysmak: tradycyjny pączek, z różanym nadzieniem, prawdziwy członek społeczeństwa.
Amulet walentynkowy: chusteczka z odciskiem karminowych ust.

Byk: Sukces

Karty: Moc, Królowa Monet, Papież

Wszechświat właśnie obuł cię w siedmiomilowe buty i wypuścił na ścieżkę kariery. Moc opowiada o czasie, kiedy szamocząc się z wewnętrzną bestią – prokastynacją, pychą, zagubieniem w cudzych celach – mimochodem ją oswajałeś. Dzięki temu zyskałeś wartościowego kompana. Nauki o własnych potencjałach i słabościach, które przyswajałeś od minionego lata, dały ci poczucie stabilności i wybudziły z indukowanego długotrwałym oporem letargu. Królowa Monet symbolizuje świat zmysłowy, dobrobyt i wrażliwość na piękno, sugeruje też dryg biznesowy i zdolności autopromocyjne. Bądź nieustraszony! Chwyć wiatr rewolucji w żagle i daj się ponieść ku wyspom dostatku, urody życia i popularności. Papież utrwala społeczny porządek, a w tarocie symbolizuje Byka. Działając i tworząc zgodnie z wewnętrznym prądem, zbliżasz się nieuchronnie do tego, co rozumiesz jako sukces i zawodowe spełnienie.
Zadanie: Każdego dnia, przez najbliższych 40, notuj jedną, ale zawsze inną rzecz, za którą uwielbiasz swoją pracę.
Zapustny przysmak: karnawałowa róża, niespotykany dziś rarytas.
Amulet walentynkowy: randka z samym sobą.

Bliźnięta: Mądrość 

Karty: Mag, 8 Mieczy, 7 Monet

Trudno orzec, jak do tego doszło, ale twoje poczucie wewnętrznej mocy skurczyło się, a horyzont przybliżył. Nie czas na samobiczowanie, wstrzymaj uniesioną rękę i zastanów się na spokojnie, bez fałszywej skromności i przerostu ambicji, czy potrzeba sprostania społecznym oczekiwaniom nie wepchnęła cię na wyświechtane tory. Obecność Maga świadczy o tym, że twoje plany były ambitne – oczyma duszy widziałeś nadchodzący zwrot w życiu, czułeś się gotowy do kwantowego skoku, a finalnie do niczego nie doszło. 8 Mieczy ujawnia twoją wewnętrzną szarpaninę. Czujesz potrzebę zrzucenia odpowiedzialności na nieokreślone siły zewnętrzne, jednocześnie będąc świadomym, że sam jesteś w posiadaniu klucza. 7 Monet to wyzwanie na kolejny lunarny cykl. Przyswój wiedzę o tym, że nie istnieje coś takiego jak porażka, istnieją gwałtowne zmiany priorytetów i przekształcające się bez naszego udziału cele.
Zadanie: Przez 40 dni od dziś wyznaczaj sobie codziennie cel, zapisując go w formie równoważnika zdań. Każdego dnia wymagaj od siebie odrobinę więcej. 40. dnia zestaw na ozdobnej kartce pierwsze wyzwanie z ostatnim, opraw w ramkę i powieś nad wejściem.
Zapustny przysmak: pączek z kolorowym lukrem, nadziany egzotycznym kremem.
Amulet walentynkowy: tęczowa flaga.

Rak: Bliskość

Karty: Król Buław, As Buław, 2 Buław

Bliskość w twoim wydaniu oznacza erotyzm, seks, intymność na poziomie fizycznym, pozwolę sobie zasugerować nawet autoerotyzm i zainteresowanie niecodziennymi seksualnymi praktykami. Rewolucja rozgrywa się na poziomie odwagi i akceptacji, a mając w pamięci słowa feministycznej działaczki Carol Hanisch –  „osobiste jest polityczne”, szykuj się na totalną rewolucję. Król Buław reprezentuje kochanka w wiecznej gotowości, ale tym samym, drogą starożytnej afiliacji miłości i wojny, osobę gotową do walki, przepełnioną inicjatywą tak twórczą, jak i niszczycielską. As Buław to esencja ognia jako siły transformującej, energii libido, zalążek konfliktu, romansu, działania i wreszcie destrukcji. 2 Buław zaprasza wszystkich dojrzałych, by przyjąć oferowane szanse, wyzwania i emocje. Nowy rozdział twojego życia wymaga odwagi i braku kompromisów w realizowaniu powyższych potencjałów. To czas miłości, walki i przekraczania społecznych norm.
Zadanie: Przez 40 kolejnych dni wykonuj co rano, w odosobnieniu, zwięzły taniec wojenny, a co wieczór taniec miłości. Wymówki i usprawiedliwienia nie będą honorowane.
Zapustny przysmak: faworki, przez podobieństwo do Buław.
Amulet walentynkowy: bielizna, dzięki której poczujesz do siebie szacunek.

Lew: Umowy

Karty: 3 Buław, 8 Pucharów, Rydwan

Sednem idei umowy jest zabezpieczenie relacji symbiotycznej. Zaangażowane strony dobrowolnie zobowiązują się do czegoś, w imię obustronnego zysku. Tak być powinno, a jeśli ktoś próbuje majstrować przy powyższej definicji, zapraszam na dywanik. Zbadaj, drogi Lwie, czy układ, w którym się znajdujesz, nie ma zaburzonej równowagi, nie pozostawia cię w pozycji zbyt decyzyjnej lub nie obciąża obowiązkami, o których nikt wcześniej nie wspominał. 8 Pucharów jest kartą najczęściej pojawiającą się w momentach odczarowania, rozstania, zerwania aliansu. Brak w niej jednak pierwiastka dramatu, co sugeruje, że ewentualne wypowiedzenie układu zaowocuje ewolucją poglądów i celów. 3 Buław jasno ukazuje dojrzałość do samodzielności, ugruntowaną na przestrzeni minionego półrocza, a Rydwan z impetem potwierdza to, co podpowiada ci od pewnego czasu intuicja. Nów w Wodniku oczekuje od ciebie asertywności, odwagi w podążaniu ścieżką dotychczas niewyznaczoną, a przede wszystkim, zaktualizowania wszystkich zawartych przez ciebie paktów na gruncie zawodowym i prywatnym.
Zadanie: Niech twoim codziennym nawykiem, na czas 40 nadchodzących dni, stanie się zawieranie umów. Umawiaj się z wodą w kranie, że jeśli z własnej woli przestanie płynąć z kranu, nie zakręcisz kurka. Z pająkiem, że pozwolisz mu nie płacić czynszu pod warunkiem natychmiastowej transformacji w motyla etc.
Zapustny przysmak: racuchy z jabłkami, do podziału.
Amulet walentynkowy: kontakt wzrokowy.

Panna: Zdrowie

Karty: 2 Buław, 10 Buław, 2 Pucharów

Dbanie o siebie to najczulszy wyraz miłości własnej. Kto, jak nie ty, jest przy tobie zawsze, kiedy tego potrzebujesz, kto dba o twój dobry sen, przypomina o dokonaniach w chwili zwątpienia, karmi, czesze, smaruje wonnościami? 10 Buław zawsze zwiastuje przełom wynikający z przeciążenia. Buławy w tym przypadku symbolizują nadmiar – talentów, zobowiązań, szans – za który, bez uwzględnienia swojej jednostkowej wyporności, postanowiłeś się heroicznie zabrać. 2 Buław to moment, w którym brzemię zdawało się nad wyraz obiecujące. Nie zrozum mnie źle, poradziłeś sobie świetnie, a chwila przesytu własną obowiązkowością to chwila wyzwolenia, nie załamania. Chwytanie 100 srok za ogon miało swoje zalety, czas jednak wypuścić 99 z nich, pozostawiając tylko tę jedną, kluczową – zdrowej przyjaźni z samym sobą. 2 Pucharów symbolizuje współpracę, partnerstwo, miłość. Stań się swoim współpracownikiem, specem od dobrostanu, a jeśli nie czujesz zbędnego wstydu, zakochaj się w sobie. Nawiasem mówiąc, w niektórych systemach wróżbiarskich 10 Buław oznacza przeciążenia kręgosłupa i problemy ze wzrokiem, a 2 Pucharów opiekę specjalisty.
Zadanie: Przez 40 dni, licząc od dziś, dziękuj sobie za każdy gest sympatii i czułości. Dziękuj za pyszne kakao wieczorem, za motywujące wewnętrzne nawoływanie do pobudki rano, za ugotowany obiad, krawat zawiązany z najwyższą starannością.
Zapustny przysmak: homar, nie bądźmy drobiazgowi.                                                                                        Amulet walentynkowy: piękny, zdrowy uśmiech.

Waga: Przygoda

Karty:  Królowa Pucharów, 5 Buław, 4 Monet

Twoje erotyczne mojo jest w pełni naładowane, czeka jedynie na odpowiedni moment. Jako przedstawiciel znaku słynącego z wdzięku, możesz bez obaw puścić w ruch swój magnetyzm. Prędzej niebo spadnie nam na głowy, niż popełnisz jakikolwiek nietakt. Królowa Pucharów świadczy o głębszych duchowych potrzebach leżących u podstaw tego głodu przygód. Patronuje lirycznej miłości, poezji i niewerbalnej ekspresji, toteż pozostaje wierzyć, że pragnąc rozrywek i romansów, w rzeczywistości pragniesz nadać sens i formę codzienności w ten sam sposób, w jaki czyni to sztuka. 5 Buław doprawia ten koktajl subtelności zdrową dawką wigoru. Miej oko na równowagę między duchem a ciałem, potrzebami niższych i wyższych sfer psyche, nie obawiaj się zadziorności. „Kto się czubi, ten się lubi” – mawiały nauczycielki w szkole podstawowej, doprowadzając dzieci do szału i rozpaczy. Jest w tym jednak ziarno prawdy. Dla powstania iskry niezbędne jest tarcie, tak samo przygoda potrzebuje przeszkody. 4 Monet jest twoją bezpieczną przystanią, nienaruszalną przestrzenią, do której zawsze możesz wrócić i którą zawsze możesz traktować jako punkt odniesienia.
Zadanie: Niech najbliższe 40 dni upłynie pod znakiem miłości dworskiej. Pisz wiersze sławiące swoje bohaterskie czyny, opiewaj czyjeś oczy w madrygałach.
Zapustny przysmak: pączek wiedeński, walc dla podniebienia.
Amulet walentynkowy: zwierzęcy magnetyzm na krótkiej smyczy.

Skorpion: Dom

Karty:  2 Pucharów, 6 Buław, 8 Mieczy

Rzeczywistość wysyła ci ostatnio sprzeczne sygnały. Z jednej strony, wyciągnąwszy wnioski z nauk otrzymanych na przestrzeni ostatniego półrocza, mogłeś czuć się królem sytuacji, władcą własnego kawałka podłogi – i wszystko wskazuje na to, że masz rację. Z drugiej zaś –  bycie głową prawdziwej lub metaforycznej rodziny zanadto przypomina więzienie, o czym wszechświat nie daje ci zapomnieć. Sposobem na ten konflikt jest pamięć o iluzoryczności wszechrzeczy, tak sukcesu, jak i przegranej oraz twarda dyscyplina. „Raz na szczycie, na zawsze w drodze”, jak mawiają hinduscy asceci. 2 Pucharów tworzy atmosferę miłości i zaufania, która staje się punktem wyjścia zarówno do poczucia triumfu, jak i do wrażenia klęski. 6 Buław daje ci chwilowy wgląd w rozkosze przywództwa, zaś 8 Mieczy ujawnia czającą się w sercu niechęć do zobowiązań. Najbardziej rewolucyjne w tym rozkładzie jest pytanie, czemu to, co nazywasz domem, jest dla ciebie polem rywalizacji.
Zadanie: 40 nadchodzących dni to dla ciebie 40 dni zapuszczania korzeni. Codziennie, w symbolicznym geście, zadbaj o inny aspekt domowego życia.
Zapustny przysmak: flambirowane crepes suzette. Import tradycji.
Amulet walentynkowy: Netflix and chill.

Strzelec: Słowa

Karty: 8 Pucharów, Księżyc, 2 Buław

Przebyłeś długą drogę w poszukiwaniu odpowiedniej formy wyrazu. Słowa konstytuują rzeczywistość, jak zauważył filozof Ludwig Wittgenstein, a przed nim Nietzsche. Twoja droga prowadziła zatem do zrozumienia świata. 8 Pucharów, jako karta odchodzenia od wyświechtanych schematów, zapewniła ci błogosławieństwo kosmosu. Ścieżka 8 Pucharów jest żmudna, ale i konieczna, bo wywrotowa. Księżyc to symbol natchnienia, a przez to literatów, poetów, hipnotyzerów, 2 Buław zaś otwiera cię na dialog. Nów w Wodniku jest opatrznościowym momentem, by skutecznie i z gracją wyrazić się w piśmie. Twoja twórczość zostanie doceniona, testy zostaną zaliczone, a listy do urzędów – rozpatrzone pozytywnie. Klarowny język odzwierciedla klarowne myśli, a te porządkują życie.
Zadanie: Przez 40 dni, poczynając od dnia, w którym to czytasz, porozumiewaj się z wybraną osobą wyłącznie na piśmie. Alternatywnie możesz raz dziennie podejmować się trudów tłumaczenia poezji z języka, którego nie znasz.
Zapustny przysmak: pączek z kapustą. Kim jesteś pączku?
Amulet walentynkowy: randka przez telefon.

Koziorożec: Wartości

Karty: Pustelnik, Moc, 7 Mieczy

Przywykłeś do ufania wewnętrznemu kompasowi i do samowystarczalności, co może i zdało egzamin, ale nie przysporzyło ci ani frajdy, ani okazji do zrewidowania kluczowych przekonań. Świat okazuje się pełen niespodzianek, pierwszą z nich jesteś ty sam. Pustelnik opisuje sytuację, w której osoba decydując się na jakąś metodę działania, musi poświęcić tej metodzie większą część życia. Zysk za cenę ascezy i wytyczania ścieżek, którymi podążą później inni. Moc natomiast to przebudzenie, integracja dzikiej części, symbolizowanej przez lwa, z pierwiastkiem cywilizowanym, przedstawionym jako dama kładąca dłoń w lwim pysku. Jest to rozejm między homo ludens i homo faber, wypartymi aspektami duszy a tymi najbardziej reprezentacyjnymi. 7 Mieczy, zgodnie z przesłaniem nowiu w Wodniku, pozwala postępować wbrew regułom, czerpać korzyści pokątnie, na przekór, egoistycznie. Rozpoczynasz okres obalania mitów na własny temat, dostrzegania swoich potencjałów tam, gdzie dotychczas im przeczyłeś, oraz odnajdywania nowych, zaskakujących metod na zarabianie pieniędzy.
Zadanie: Niech przez 40 dni towarzyszy ci twój krnąbrny, zmyślony bliźniak.
Zapustny przysmak: churros. Przetrząśnij miasto w poszukiwaniu najlepszych.
Amulet walentynkowy: Niepłacenie za siebie w barze.

Wodnik: Ego 

Karty: Rycerz Pucharów, Papieżyca, As Mieczy

Bądź pozdrowiony, bądź pochwalony, bądź! Przypominam, że poza patronatem nad obecnym nowiem, dominujesz nadchodzące 12 miesięcy i kolejnych 20 lat. Mało tych wyróżnień! Otwierasz nowy chiński, czyli lunarny, rok metalowego bawołu. A na zakończenie tej litanii mały prezent – As Mieczy, czyli karta konsolidująca zalety znaków powietrznych, w tym twojego. Rozkład kart przedstawia ewolucję od romantycznego błądzenia Rycerza Pucharów przez wejście na poziom wyższej świadomości dzięki intuicyjnemu poznaniu, za co odpowiada Papieżyca, po integrację doświadczenia, wiedzy i czucia, z ciekawością, uspołecznieniem i rozumem, czyli Asa Mieczy we własnej osobie. To twój czas, twój rok, twoje dziesięciolecie – nie trać ani chwili na bycie kim innym. Świat podąży za tobą jedynie, jeśli podążysz za sobą sam. 
Zadanie: Przez 40 postnych dni szukaj Świętego Graala. Nie wiem, jak masz zamiar to zrobić.
Zapustny przysmak: chińskie księżycowe ciasteczka. Odpuść sobie zapusty.
Amulet walentynkowy: wąż boa zamiast szalika, jabłko zamiast kolacji.

Ryby: Sekret

Karty: 6 Monet, Królowa Mieczy, 8 Buław

„Zważone, policzone, rozdzielone”, jak napisała fantomowa dłoń na ścianie pałacu Baltazara w starożytnym Babilonie. Doszedłeś do punktu zwrotnego. 6 Monet dotyczy oceny przydatności, praktycznego zastosowania talentów oraz zależności od innych. Królowa Mieczy godzi się z werdyktem, jaki by nie był. 8 Buław to błyskawiczny koniec lub równie gwałtowny początek. Wyzerowywanie lub start od zera. Gdzieś między jawą a snem pozbyłeś się balastu, rozgrzeszyłeś z błędów, oddałeś należny hołd lepszym od siebie. Tym, czego możesz się spodziewać w kolejnych tygodniach i miesiącach, jest oczyszczone emocjonalne konto. Niektóre sprawy po prostu, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, opuszczą twoją rzeczywistość. Odetchnij pełną piersią.
Zadanie: Każdego dnia, przez 40 dni, ucz się naśladować dźwięki ptaków. Chadzaj na długie spacery w samotności i trenuj w przyrodzie, aż uda ci się nabrać innych turystów.
Zapustny przysmak: pączek z waniliowym budyniem jak kosmiczne jajo lub planeta z płynnym jądrem.
Amulet walentynkowy: zdjęcia obcych osób w portfelu.

 

Pola Godot
Proszę czekać..
Zamknij