Znaleziono 0 artykułów
15.05.2022

Horoskop na majową pełnię

15.05.2022
il. Tomasz Opaliński

Zaćmienia przyspieszają bieg wydarzeń, więc w maju, dzięki pełni z zaćmieniem i przejściu Jowisza w znak Barana, wybudzimy wreszcie z letargu naszego wewnętrznego herosa.

Cykl lunarny jest naturalnym rytmem przyrody, który od starożytności łączy się z kobiecą energią, dlatego na każdą pełnię i nów Księżyca wróżka i artystka Pola Godot stawia horoskop. Dla każdego znaku zodiaku wyciąga trzy karty, które czyta w oparciu o wielowiekową tradycję tarota marsylskiego. 

Baran: Złotousty

Karty: Giermek Pucharów, 5 Monet, Głupiec

Pierwiastkowi niewinności zawdzięczasz więcej, niż chciałbyś przyznać. Z opresji wielokrotnie ratował cię urok osobisty. Karta Giermek Pucharów sugeruje, że masz go na pęczki, wzmocniony jest bowiem obecnością innego wiecznego dziecka, Głupca. 5 Monet to karta wiązana z niedostatkiem, ale też świadomym wyborem trudniejszej życiowo ścieżki (jak choćby wejście w nienormatywny związek). Jeśli spodziewasz się problemów, możliwe, że doświadczysz teraz gwałtownego tąpnięcia, a wynikające z niego zmiany będą nieodwracalne. Możliwe też, że wszystko pójdzie po twojej myśli. W obu przypadkach towarzyszy ci tandem Głupiec i Giermek Pucharów. Każda droga jest dla ciebie pierwsza, a urokowi twojego uśmiechu nikt się nie oprze.
Zadanie: Pomyśl, jakiego rodzaju bohaterem chcesz stać się w kolejnym rozdziale swojej książki. Dokończ zdanie: „Mówiono mi, że mogę zostać, kim tylko chcę, więc zostałem…”.

Byk: Syreni śpiew

Karty: As Monet, Rycerz Pucharów, 5 Buław

Nie czas na figliki, skup raczej swoje mentalne siły na budowaniu rzeczy, które mają szansę przetrwać próbę czasu. As Monet, poza oczywistą obietnicą finansowej gratyfikacji, jest też symbolem trwałości, w przeciwieństwie do Rycerza Pucharów i 5 Buław. Pierwsza karta mówi o poetyckim nastawieniu do życia, druga z kolei o kreatywnych zmaganiach bez ciągu dalszego. Zyskasz nowy, zdystansowany ogląd, który pomoże ci podjąć korzystniejszą dla ciebie decyzję oraz zaplanować dalsze kroki.
Zadanie: Kup opakowanie lukrowanych migdałów. Usiądź wieczorem przy świeczce, z notesikiem pod ręką – zagryzając niebieskimi migdałami, wypunktuj niespełnione obietnice i zawiedzione nadzieje na kartce. Kartkę czym prędzej spal.

Bliźnięta: Bajkopisarstwo

Karty: 9 Monet, Gwiazda, Słońce

Gwiazda jest kartą ofiarowanego przez opatrzność rozkwitu, błogostanu, zdrowia, na które nie trzeba było szczególnie ciężko zapracować. Starczyło przyjąć dary w otwarte szeroko ramiona. 9 Monet przedstawia osobę na moment przed decydującym krokiem. Złoty kojec, w którym zamknęła się z własnej woli, zaczyna uwierać, a horyzonty rozpościerające się za palisadą kuszą coraz bardziej. Słońce pomaga wejść na nową ścieżkę z gracją, wykorzystując doładowane po szczyt baterie. Codzienność nie musi być szara. Kiedy siłę do jej budowania czerpiesz z ufności w swoje kompetencje, z pięknych doświadczeń i wiary w to, że ludzie z gruntu rzeczy są w porządku, to może być i pąsowa w grochy.
Zadanie: Na szybę przynajmniej jednego okna w swoim domu naklej kilka prostokątów z barwnej, transparentnej folii. Dołóż starań, by stworzyć świadomą kompozycję. Po drugiej stronie ulicy postawiono szpetny billboard? Zasłoń go prostokątem fuksji. Sąsiad z naprzeciwka ma piękny uśmiech? Uczcij go ulubionym kolorem.

Rak: Wielki mały człowiek

Karty: Rycerz Monet, Świat, 9 Pucharów

Zawieszenie w zbyt dobrze ułożonej sytuacji przypomina zawieszenie w próżni. Karta Świat symbolizuje doskonałość, czyli stan, który w naszym uniwersum nie powinien trwać dłużej niż ułamek sekundy, pod groźbą przerodzenia się w stagnację. Rycerza Monet charakteryzuje nieprzejednany upór i powaga granicząca z nudą, toteż zaćmienie Księżyca może okazać się dla ciebie nieoczekiwanym wybawieniem z sytuacji, która wcale nie wygląda na potrzask. Przypomnij sobie jednak, kiedy ostatni raz pozwoliłeś sobie na emocje niezgodne z kanonem, kiedy to praca czy życiowe plany dawały ci frajdę, ile zalotnych spojrzeń wymieniłeś tej wiosny z obcymi osobami mijanymi na ulicy? 9 Pucharów to ta pozornie wstydliwa karta, obnażająca skrywaną przez nas wszystkich małostkowość: samozadowolenie, brak wzniosłych uczuć, umiłowanie rzeczy nieistotnych. Warto sobie zadać tutaj kardynalne pytanie: kim jest osoba, która określiła powyższe wstydliwym?
Zadanie: Stwórz ołtarzyk, którego centrum zajmiesz ty. Otocz się atrybutami przyjemności i zaproś przyjaciół, by pełnili funkcje kapłanów twojego kultu.

Lew: Wasz oddany na zawsze

Karty: 10 Buław, Król Pucharów, As Pucharów

Pozwól bliskim brać udział w dźwiganiu ciężaru domowych obowiązków. Może funkcja Króla Pucharów, głowy rodziny, jest i kusząca, ale czy ma to być rola twojego życia? 10 Buław dowodzi, że z wrodzonym rozmachem potrafisz osiągnąć szczyty odpowiedzialności, żonglując zobowiązaniami, planami i możliwościami. Przypomina też, że losem osób niegotowych na odpuszczenie kontroli jest napotykanie większej liczby przeszkód i zaliczanie spektakularnych potknięć. Wykorzystaj nadchodzącą Pełnię wzmocnioną zaćmieniem Księżyca, by zrzucić z ramion gronostajowy płaszcz opiekuna domowego ogniska. As Pucharów pozwala ci przypomnieć sobie kilka rudymentów, choćby to, że tam dom, gdzie serce twoje. A na koniec, że bycie wszechmocnym odbiera innym przyjemność współudziału.
Zadanie: Napisz najsłodszą na świecie mowę abdykacyjną.

Panna: Niezapominajka

Karty: 2 Buławy, 4 Mieczy, Pustelnik

Nie lękaj się – choć trochę ospały, twój mózg działa na zdrowych obrotach, choć nie zaszkodzi mu odrobina odpoczynku. 2 Buław mówi o gotowości do podjęcia kontrolowanego ryzyka. 4 Mieczy to konieczność zaczerpnięcia powietrza pachnącego odnową. Nic nie przeciera umysłowych szlaków lepiej niż krótka laba dla zyskania dystansu. Pustelnik, karta tradycyjnie przypisana twojemu znakowi, pełni w tym rozkładzie funkcję zapewnienia. Korzystając z prawa do mentalnej regeneracji, nie gubisz siebie, raczej wracasz do swoich źródeł.
Zadanie: W ramach nauki bezcelowego zachwytu zaplanuj codziennie spacer połączony ze zbieraniem kwiatów do bukietu. Codziennie twórz zupełnie unikatowy bukiet z sezonowych dzikich roślin. Dla rozrywki możesz, ale nie musisz, uczyć się ich łacińskich nazw.

Waga: Dulce dinero

Karty:  5 Mieczy, 9 Monet, 5 Pucharów


Nadchodzące zaćmienie Księżyca wymusi na tobie definitywną decyzję: na co liczysz, co sobie cenisz i co jesteś w stanie poświęcić, by to osiągnąć. Zamiast demonizować zimną kalkulację, na co wskazuje 5 Mieczy, uznaj za fakt konieczność wyzbycia się nostalgii. 5 Pucharów harmonizuje z 5 Mieczy. Być może czas pożegnać się z jakimiś wyobrażeniami o sobie lub puścić w obieg kapitał, do którego nadmiarowo jesteś przywiązany. 9 Monet jest kartą bezpiecznego dostatku, ale i aktu ujawniania, czyli w tym kontekście sprzedaży, wyzbywania się. W pierwszej kolejności wyzbądź się uprzedzeń, w drugiej skromności, w trzeciej, czego tylko chcesz.
Zadanie: Zaplanuj na wyprzódki sześć miesięcy kosztownych przedsięwzięć. Boisz się stracić czas lub pieniądze? Przepuść je z premedytacją.

Skorpion: Pomazaniec

Karty:  Rycerz Monet, Wisielec, Cesarz

Bądź pozdrowiony, Skorpionie! Jak zamierzasz świętować tę spektakularną Pełnię twojego imienia? Stawka jest wysoka, tym wyższa, że na szali waży się twoja tożsamość. Rycerza Monet i Wisielca łączy wspólny mianownik – statyczność. Dzielą ich cele: Rycerz ma na oku materialny zysk i bezpieczeństwo, Wisielec, poświęcając cały swój czas i zasoby, oczekuje na niebiańską iluminację. Postawy te wzajemnie się wykluczają, powodując nieuchronny impas. Szczęśliwie masz teraz wszystkie narzędzia, by rozbić tę bańkę. Karta Cesarz mówi o stabilności, autorytecie i dyscyplinie, o umiejętności przejęcia kontroli nad swoim poletkiem. Wierzę, że stać cię na to. Wiem, że to konieczność. Postawa, którą teraz przyjmiesz, odbijać się będzie echem przez najbliższe dziewięć lat.
Zadanie: Zorganizuj wyścigi samookreślania. Zasada jest jedna: wygrywa ten, który w najkrótszym czasie odpowie na pytania: „kim jestem?” oraz „kim nie jestem?”. Czas licz w sekundach.

Strzelec: Nic, co ludzkie, nie jest mi obce

Karty: Umiarkowanie, 7 Monet, Giermek Monet

Zgodnie z tradycją karta Umiarkowanie powiązana jest astrologicznie ze znakiem Strzelca. Dlatego oprócz swojego podstawowego znaczenia – cierpliwości – mówi bezpośrednio o tobie. Nie odczuwasz już potrzeby mydlenia sobie oczu, nawet jeśli obraz w lustrze nie łechce twojej próżności. 7 Monet zdaje się potwierdzać, mówi: jaki jestem, każdy widzi. Jest w tobie gotowość na przyjęcie logicznych konsekwencji życiowych wyborów. Giermek Monet zmiękcza dość surowy jednak wydźwięk tej wróżby. Możesz spojrzeć sobie w oczy, bo wiesz, że nie stać cię psychicznie na szwindle, a odarty z wszystkich warstw ochronnych bardziej przypominasz szczeniaczka niż niezgłębioną otchłań. Giermek Monet pomaga stanąć na nogi po przebytych trudach.
Zadanie: Przez jedną dobę, w myślach lub nagłos, formułuj deklaracje odnoszące się do każdej podejmowanej przez ciebie czynności. „Tak, to ja (imię), czyszczę zęby resztką pasty”, „tak, to ja (imię), rozmawiając z szefem, myślę o figurkach z gwiezdnych wojen, którymi bawiłem się raz u kolegi w podstawówce”, i tak dalej.

Koziorożec: Szczęśliwy Książę

Karty: 4 Pucharów, As Mieczy, 3 Monet

Zaćmienie Księżyca postawi cię do pionu. 4 Pucharów ukazuje cię w sytuacji introspekcji. Czego tak usilnie szukasz w sobie, co nie mogłoby zostać ofiarowane ci z zewnątrz? As Mieczy jest kartą wizji, przełomu, rozłamu. Czy na pewno świat zasłużył sobie na tak pozbawiony sentymentów osąd? Intelektualnie wchodzisz w nadświetlną, ale jakie z tego, poza poczuciem szlachetnego odosobnienia, możesz mieć teraz korzyści? 3 Monet pojawia się jak toporny wybawiciel. Wymusza szacunek do prostych form komunikacji, wymiernych efektów, pragmatycznej poetyki bycia jednostką we wspólnocie. Porzuj chłodny dystans, wejdź w tłum i oddaj się jego kojącej dynamice.
Zadanie: Dołącz do klubu filokartystów, ale zmień to w projekt mailartowy.

Wodnik: Olej w głowie

Karty: Król Buław, Gwiazda, Królowa Mieczy

Gwiazda jest kartą symbolizującą w tarocie znak Wodnika. Są w niej zapisane wizjonerstwo, wiara, nadzieja i brak zainteresowania sprawami małostkowymi. Jedną z najsłynniejszych cech gatunkowych Wodnika jest życie w przyszłości. Czas teraźniejszy w jego oczach jest już czasem przeszłym dokonanym. Dynamikę tę podkręca Król Buław, niepokonany zdobywca i wielbiciel ognistego cwału ku nieznanym lądom. Nawet Królowa Mieczy nie kultywuje wspomnień. Od pozostałych kart odróżnia ją jednak zdrowy rozsądek. Twój zawodowy postęp zależy w chwili obecnej od umiejętności wydestylowania prostych mechanizmów z wielkich gestów. Ogłaszam tymczasowy koniec romantyzmu!
Zadanie: Wyposaż się w mnóstwo zegarów ze wskazówkami. Noś jeden na nadgarstku, postaw na biurku, powieś na ścianach. Niech upływ czasu towarzyszy ci wszędzie kojącym rytmem tykania.

Ryby: Rzuć słowo na wiatr

Karty: Rycerz Buław, 4 Buław, 2 Buław

Buławy symbolizują ogień, mogą być interpretowane jako żagiew, a od żagwi niedaleko już do kaganka. Twój umysł jest żywy, więc może warto podzielić się wiedzą z innymi? Rycerz Buław symbolizuje głód nowości, 4 Buław to bezpieczna przystań, a 2 Buław – kiełkująca wiara w nieograniczone możliwości. Wszechświat ci sprzyja, a otoczenie łaknie twoich słów. Zastosuj się do akademickiej zasady: „publish or perish”. Może nagrasz podcast, zorganizujesz warsztaty albo poprowadzisz seminarium?
Zadanie: Przemów, opublikuj, podziel się. Wszakże większość magii opiera się na mocy słowa, znaku, gestu i obrazu. Oczyma duszy zobacz siebie jako maga.

 

Pola Godot
Proszę czekać..
Zamknij