Znaleziono 0 artykułów
29.05.2022

Horoskop na majowy nów

29.05.2022
il. Tomasz Opaliński

Po dwóch potężnych zaćmieniach zasłużyliśmy na odpoczynek – nów pod koniec maja potraktujmy jak przygotowania do Dnia Dziecka. Luz, lekkość, zabawa – lato zaczyna się energetycznie. 

Baran: Syzyf na zwolnieniu

Ilustracja Tomasz Opaliński

10 Buław, 2 Mieczy, Papieżyca

10 Buław jest kartą odpowiedzialności, której brzemię dźwigamy na barkach. W twoim przypadku chodzić może o konsekwencje danego słowa, obietnicy, zobowiązania zwerbalizowanego bez głębszej analizy, a skutkującego ograniczeniami. Pozostaje ci jedno wyjście, sugerowane przez 2 Mieczy, czyli rozsądne minimum zaangażowania. Miecze w tarocie często sugerują umowy, pisma, korespondencję. W ramach nadchodzącej, czerwcowej odnowy wyobraź sobie bliski koniec formalnej udręki, ustaw na nią azymut i twardo trzymaj się kursu. Papieżyca, numerologiczna powinowata 2 Mieczy, oferuje zmianę optyki. Zamiast widzieć w zobowiązaniach ciężar, zakomunikuj sobie i światu, że w gruncie rzeczy chodzi o politykę troski, a opiekę, którą potrafisz skutecznie roztoczyć, potraktuj jak formę daru.

Zadanie: Przypomnij sobie rozkosze swawolenia w gronie średnio bliskich znajomych. Ich wspaniała obecność ma na celu przypomnieć o twoich jakże miłych, powierzchownych cechach i opisywać cię za pomocą słodkich banałów. W ramach rytuału wyrzuć śmieci, przewietrz mieszkanie i zaproś grupkę wybrańców na wieczór komedii i głupotek.

Byk: Postulat radykalnego dobrobytu

Ilustracja Tomasz Opaliński

4 Monet, 6 Buław, Sprawiedliwość

Stać cię na więcej, dosłownie i w przenośni. 4 Monet, karta przywiązania do wszystkiego, co ma dla nas jakąś wartość, świadczy o ograniczającym ruchy braku zaufania do własnych zasobów. Wspaniale jest cenić swoje bogactwa, jeszcze lepiej wiedzieć, że zarówno tych duchowych, jak i materialnych nie stracisz, mądrze inwestując. Podziel się sobą, puść talenty w obieg, kup sobie niezbędne narzędzia, książki, doświadczenia. Twoje sekretne intencje zdradza 6 Buław – karta dumy i kreatywnego spełnienia. Przynosi popularność i widoczność, a tym samym motywację do dalszych działań. Wszak któż nie kocha oklasków? Masz obowiązek i przywilej oczekiwać najlepszego i pragnąć fajerwerków. Niech to będzie twoje życzenie na Dzień Dziecka! Sprawiedliwość daje ci narzędzia, by uzasadnić decyzje, plany, ruchy i żądania. Mówi wyraźnie: zapracowałeś na to. Jesteś tego warty. Masz prawo.

Zadanie: Czy wiesz, że Wolter swobodę życiową zawdzięczał wygranej na loterii? Wykupił wszystkie losy w Paryżu, jakże więc mógł przegrać? Żeby uspokoić obawy, kupuj codziennie zdrapkę. Wybierz taką o nazwie, która najlepiej rezonuje z twoimi lekami i nadziejami. „Mega pensja” dla lubujących się w stabilności. „Wielki szmal” dla poszukiwaczy jednorazowych, acz owocnych, przygód.

Bliźnięta: Bawić się na całego

Ilustracja Tomasz Opaliński

Król Monet, 2 Buław, 5 Buław

Niech was los ozłoci, drogie Bliźnięta, nów waszego imienia ozdabia najbardziej marsowe oblicza zupełnie lekkomyślnymi uśmiechami i przewietrza dusze wiosennym zefirkiem, jednym słowem: cieszy, za co jesteśmy wam dozgonnie wdzięczni. Przed wami zaś otwiera zupełnie nowy rozdział. Nie wiem, czy pamiętacie zeszłoroczną serię zaćmień w waszym znaku i dopełniającym go Strzelcu? Teraz właśnie, po raz pierwszy od 18 miesięcy, i wy możecie odetchnąć pełną piersią, wolni od ciężaru karmicznych turbulencji, odnowieni, gotowi sprawdzić swoje nowe umiejętności w świecie rzeczywistym. Wylinki zrzucone, czas wystawić miękką skórę na czułe promienie słońca. Król Monet sugeruje osadzenie w rzeczywistości i głęboko zakorzenione poczucie bezpieczeństwa. Być może doświadczenia minionego roku uzmysłowiły ci, jak elastyczną, sprytną i odporną na trudności osobą jesteś. Grunt, że towarzysząca ci teraz świadomość własnej siły nie jest okupiona utratą pogody ducha. 2 Buław to determinacja niepozbawiona człowieczeństwa, otwarta na sugestie i obecność innych osób na drodze ku wyznaczonym sobie celom. 5 Buław zaś przywraca rys beztroski aktowi mierzenia się z wyzwaniami. Jeśli kogokolwiek obruszą twoje plany, powiedz mu, że to zabawa, a zabawa jest najważniejsza.

Zadanie: Może to moja fantazja, a może w uniwersum Asteriksa faktycznie istniał ktoś taki, jak Kalistenix. Tak czy owak, napisz swoim codziennym działaniem jego historię. Kalistenika to wspaniałe narzędzie kształtowania ciała i ducha, w sam raz na nowy rozdział w życiu. Czy muszę nadmieniać, że wszystkie tradycje ezoteryczne przebąkują o tworzeniu duszy i oczyszczaniu ciała? Niech sport będzie twoją magią. 

Rak: Pomyślny wiatr

Ilustracja Tomasz Opaliński

6 Buław, Giermek Monet, Koło Fortuny

Wszystkie znaki na niebie i ziemi świadczą, że spokój nareszcie stał się i twoim udziałem. Nie ma karty mówiącej dosadniej o satysfakcji niż 6Buław. Propagator czarnej magii Crowley nadał jej miano triumfu, nam wystarczy zwykłe zadowolenie. Otaczają cię ludzie dostrzegający twoją wartość, a sam robiąc rachunek sumienia, nie masz powodów, by żywić do siebie pretensje. Jest dobrze, pozostaje jedynie lekki wysiłek, by stan ten zakorzenił się w duszy na dłużej. Giermek Monet wnosi nadzieję i rys trwałości. Nie jest to czas na poważne zobowiązania, ale warto pamiętać o subtelnościach, takich jak przemijanie, humory, zewnętrzne wpływy, wewnętrzne strachy. Giermek oferuje parasol chroniący przed złem i silne wsparcie. Krótko mówiąc, doceń skromną obecność kogoś, kto pełni w twoim życiu podobną funkcję, lub swoją własną niezłomną wiarę w odrodzenie. Koło Fortuny jest kartą przypadku, dającą nam do zrozumienia, że najlepszą strategią bywa dryfowanie. I że warto głośno o tym mówić.

Zadanie: Rozpocznij korespondencję z nieznajomym, z którym z założenia nigdy się nie spotkasz. W dowolnej formie, pod jednym warunkiem, musi być to korespondencja analogowa: wysyłajcie sobie pocztówki, zostawiajcie w skrytce liściki lub wysyłajcie sążniste listy. Mówcie tylko o sprawach dotykających duszy. Żadnej taryfy ulgowej.

Lew: Salonowiec

Ilustracja Tomasz Opaliński

Rycerz Pucharów, 8 Pucharów, 8 Monet

Popularność to najsilniejsza waluta, najpotężniejszy mit, najbardziej odżywcza strawa. Większość z nas gotowa jest sprzedać kawał życia w zamian za kęs popularności i nie ma co z tym faktem dyskutować. Jaki jest twój indywidualny do niej stosunek? Rycerz Pucharów to patron tych postaci, które mimochodem uwodzą tłumy, niekoniecznie mając coś wartościowego do zaoferowania. Po której stronie lustra stoisz, czy jesteś oczarowującym, czy oczarowywanym? Kardynalne pytanie brzmi: z czego rezygnujesz, by móc być podziwianym, co zaprzepaszczasz, dając się mamić? 8 Pucharów każe ci stanąć twardo na ziemi, podliczyć zyski i straty. Uczestnictwo w grupie nie jest warte tkwienia w życiowej stagnacji. Jeśli bilans okaże się ujemny, bez żalu pakuj manatki i ruszaj na poszukiwania nowej przynależności. 8 Monet nadaje pragmatyczny kontekst twoim rozważaniom. Pewien wielki filozof rzekł onegdaj: Z ludźmi warto zadawać się jedynie dla miłości, mądrości lub pieniędzy. Mocne słowa, ale niepozbawione sensu. Skoro relacje wymagają pracy, dobrze wiedzieć, do czego ta praca prowadzi.

Zadanie: Żeby oduczyć się zabijania czasu, swojego i cudzego, polecam zabawę w „Mordercę Kronosa”. Ilekroć czujesz potrzebę marnowania z kimś bezcennych minut swojego życia lub co gorsza, iż pragniesz zmarnować czyjeś, rozbij młotkiem zegarek. Et voilà! Czas zabity. Można zająć się czymś bardziej owocnym.

Panna: Echo serca

Ilustracja Tomasz Opaliński

Cesarzowa, Giermek Monet, As Pucharów

Cesarzowa symbolizuje dobrobyt przekraczający nie tylko podstawowe, lecz nawet i te wygórowane oczekiwania. Interpretowana pod kątem spraw życiowych mówi o wielkich ambicjach, na królewską wręcz skalę, na szczęście głównie względem siebie samego. Jednocześnie daje narzędzia ułatwiające sięganie po upragnione laury lub obiektywnie korzystny start. Giermek Monet prezentuje znacznie skromniejszy ogląd rzeczywistości. Przypomina, że początki mogą, a czasem nawet powinny, być niepozorne. Małe kroki są nie do przecenienia, dają czas na utrwalenie nauk, chronią przed potknięciami, pozwalają skorygować kierunek dążeń. Ze szczerego serca polecam: pokochaj błahe punkty wyjścia, wpój sobie fascynację żółwim tempem postępu. As Pucharów to karta miłości, natchnienia, intuicji. Udowodniono już, że wszystkie decyzje podejmowane są pod wpływem afektu. Twierdzisz, że kierujesz się rozumem? Nic bardziej mylnego! Emocje były na tym świecie pierwsze, myśli są względem nich wtórne. Przestań więc nawijać innym makaron na uszy i powiedz otwarcie: Dążę do tego czy inszego, bo tak chcę, bo tak czuję, bo tak mi podpowiada serce.

Zadanie: Naucz się pisać haiku, zgodnie z tradycyjnymi zasadami sztuki i używaj tej formy wyrazu do zapisywania zawodowych planów czy strategii działania.  

Waga: Point de beauté 

Ilustracja Tomasz Opaliński

Sprawiedliwość, 7 Mieczy, 3 Buław

Strzeż się kompleksu uzurpatora, jesteś obecnie na niego szczególnie podatny. Karta Sprawiedliwość mówi o samoświadomości, której ci nie brak, i głębokim przekonaniu o istnieniu wewnętrznej logiki zdarzeń. Mimo to łatwo możesz teraz paść łupem wahań nastroju czy skrywanych przed sobą samym sekretów. Być może i zdarzyło ci się podać kiedyś za kogoś więcej. Może wypowiadałeś się, pozując na autorytet, którym jeszcze nie byłeś. Nie definiuje to ani twojego intelektu, ani nie podważa osiągnięć. 7 Mieczy sugeruje, że wolność od etycznych wymogów jest ci teraz szczególnie miła. Żywisz szczerą nadzieję, że twoim udziałem może być przemykanie chyłkiem, omijając karzące spojrzenie jakiegoś wyższego rozumu. Nie masz się, czego obawiać, najsurowszym sędzią jesteś ty sam, a poza tobą nikt nie potrafi czytać ci w myślach. 3 Buławto symbol wolności innego rodzaju. Pełnej przekonania o szacunku, który ci się należy i posiadającej jasno wytyczony cel. Nie wszyscy muszą znać całą prawdę o tobie, nie muszą znać jej nawet w trzech czwartych, by poważać to, co sobą reprezentujesz.

Zadanie: Przećwicz opowiadanie o wątpliwościach, niedociągnięciach i przewinieniach, jakby to był najchodliwszy towar. Przed lustrem opracuj gestykulację, a jeśli trzeba, całą choreografię.

Skorpion: Z popiołu diament

Ilustracja Tomasz Opaliński

Giermek Monet, Królowa Mieczy, 8 Mieczy

Jak samopoczucie po ostatnim zaćmieniu? Goszcząc je w swoim znaku, przyjąłeś na siebie większość ciężaru, czas więc odciąć się od trudów i zacząć kombinować na nowo, z odświeżonym umysłem. Giermek Monetjest symbolem wieści, początków, obietnic, które dają nadzieję na dostatnią – emocjonalnie lub finansowo – przyszłość. Nie należy obiecywać sobie zbyt wiele, ale warto wierzyć w pozytywny obrót spraw. Wiara to połowa sukcesu, mam rację? Królowa Mieczy to nic innego, jak pożegnanie z goryczą. Jej źródłem mogła być miłość, miłość utracona, czyjaś obecność, czyjeś zniknięcie, wydatki, biznesowe niewypały. Smutek został przeżyty, niedostatek zrozumiany. Żadna z tych rzeczy nie ma prawa się już powtórzyć. 8 Mieczy ułatwia komunikację. Wysławiaj się szczerze, jasno i bez ogródek. Doświadczenie, które doprowadziło cię do punktu, w jakim się znajdujesz, może być wzbogacającą opowieścią. Może też pomóc zrozumieć, a przez to ratyfikować, przeżywane przez ciebie emocje. Może w końcu pokazać ci, jak bardzo uniwersalne jest błądzenie, zagubienie i potrzeba zdania się na siłę wyższą.

Zadanie: Opowiedz o sobie bajkę. Bez cienia zażenowania.

Strzelec: Ja, ty, my

Ilustracja Tomasz Opaliński

3 Buław, Koło Fortuny, 10 Pucharów

W swojej wiecznej gotowości do zmian łatwo możesz ulec złudzeniu posiadania cienia kontroli. Im szybciej przyjmiesz, że kontrola to opium dla ludu, tym spokojniej nauczysz się przechodzić z jednego stanu skupienia w drugi. 3 Buław pozycjonuje cię na świeczniku, dla wielu osób możesz teraz być wzorem. Ktoś może postrzegać cię jako spełnienie swoich marzeń, co tym silniej wpycha cię w szpony udawanej decyzyjności, a w konsekwencji, w strach przed jakimikolwiek zobowiązaniami względem kogo- i czegokolwiek. Koło Fortuny uwalnia cię z tego kieratu. Raz na wozie, raz pod wozem, mówi, nie ty kręcisz jego osią, jesteś tylko częścią monumentalnego tańca rzeczywistości, równie ważny i nieistotny, co wszyscy inni. Czy nie brzmi to jak wolność? 10 Pucharów jest kartą radości, szczególnie oscylującej naokoło małżeństwa, rodziny, przyjaźni. Wyzwalając się z niewoli kierownictwa, otwierasz sobie drogę do uczestnictwa. Zapisz te słowa złotymi literami.

Zadanie: Zapisz powyższe słowa złotymi literami. Noś na sercu lub w portfelu, jeśli tam masz serce. 

Koziorożec: Stado

Ilustracja Tomasz Opaliński

2 Buław, 4 Buław, Królowa Pucharów

Jeśli znudziła ci się codzienność, nie masz czego tu szukać! Powyższy rozkład jest o osobach umiejących docenić piękno powszedniości, która stała się ich udziałem. Ilustracja na karcie 2 Buław, w klasycznej talii Rider Waite Smith, przedstawia dumną postać spoglądającą z tarasu ku szerokim horyzontom. W jednej dłoni dzierży mały glob, druga spoczywa na buławie. Jest w tej ilustracji zawarta i świadomość naturalnie przynależnych nam bogactw, i wiara w coś większego, po co możemy sięgnąć, gdy nadejdzie czas, a przede wszystkim zadziwienie obfitością oferowaną nam przez rzeczywistość. Buław to szukanie wspólnoty, z którą można dzielić ten zachwyt, grupy o podobnym guście i sposobie funkcjonowania, a Królowa Pucharów to uważna osoba spajająca tę wspólnotę w całość. Codzienna perfekcja kryje się we współprzeżywaniu, a doskonałość jest spektrum doświadczanym z ulubionymi ludźmi.

Zadanie: Zorganizuj loterię, której główną nagrodą będzie wielka przygoda, zwykły dzień przeżyty w twojej obecności. Cóż to za przywilej, móc uczestniczyć w czyimś niczym! Poproś o recenzję. Ewentualnie powtórz zabawę.

Wodnik: Na głęboką wodę

Ilustracja Tomasz Opaliński

Kochankowie, Księżyc, 10 Mieczy

Wiosna, miłość, dramaty, marzenia, akcja – pełen wachlarz możliwości. W sam raz na romans lub nową drogę życia. Kochankowie mają dwojakie znaczenie. Wiążący wybór- powołanie, decyzja, fascynacja zagadnieniem albo, bardziej oczywiste, czyli zakochanie. W którejś z tych sytuacji obecnie się znajdujesz i możesz spać spokojnie. Cokolwiek by się nie wydarzyło, nosić będzie znamiona opatrznościowego. Rzuć się prosto w wir oferowanej ci intensywności, szkoda przegapić potencjał na piękne wspomnienia. Księżyc reprezentuje twoje pragnienie wyjątkowości. Jako się rzekło, masz ją zapewnioną. Jeśli jednak to mało, pogłęb doświadczenie, oddając się we władze intuicji, impulsu i przyjaźni z tym, co kryje się w mroku. Ba! Możesz sobie pozwolić wręcz na zejście do podziemi człowieczeństwa i szukać rozrywki w doświadczeniach transgresywnych. 10 Mieczy jest symbolem dreszczy adrenaliny. Może się zdarzyć, że będzie to jedyny sposób, który pozwoli ci przybliżyć swoje doświadczenia otaczającym cię osobom. Korzystaj z tego banalnego porównania do woli.

Zadanie: Luis Buñuel powiedział kiedyś, że scenarzysta na czas pisania scenariusza musi wyzbyć się cienia ograniczeń, w tym ograniczeń narzucanych przez moralność. Napisz, postępując zgodnie z powyższą wskazówką, scenariusz do ekscytującej etiudy.

Ryby: Świat cudów

Ilustracja Tomasz Opaliński

4 Mieczy, Papieżyca, Rycerz Pucharów

Możesz już wybudzić się ze snu, śpiąca królewno. Nazbierałeś sił, burza minęła, otacza cię teraz świat, z którym wiesz, jak sobie radzić. 4 Mieczywskazuje na konieczność, dokonaną już, wypisania się z rytmu codziennych obowiązków. Nieraz nasze najbliższe otoczenie przekształca się w skali i z prędkością, która nas przerasta. Rozwody, remonty, wyprowadzki, przeprowadzki, narodziny, ale też nagle odnalezione pamiątki z dzieciństwa – każda z tych rzeczy ma moc wstrząśnięcia naszymi fundamentami. Papieżyca reprezentuje wyższy duchowy porządek, tradycję wykraczającą poza oczywiste teksty kultury. Jest poszukiwaniem opieki, jedności i schronienia. Rycerz Pucharów to arystokrata ducha, urodzony poeta czarujący rzeczywistość na podobieństwo sztuki. Po zasłużonej rekonwalescencji możesz wrócić do funkcjonowania, posługując się kreatywnymi narzędziami. Zarezerwuj kącik mieszkania na swoją artystyczną ekspresję. Powieś zdjęcia, obdaruj rodzinę cackami własnego wynalazku. Skoro już wracać do rzeczywistości, najlepiej zrobić to pięknie.

Zadanie: Na każde zagadnienie związane z rodziną, korzeniami, domostwem stwórz dzieło sztuki. Na swarliwego wujka, na zbyt małą kuchnię, na podatek gruntowy. Oczywiście, obdaruj, jeśli to możliwe, obiekt gotowym dziełem. 

Pola Godot
Proszę czekać..
Zamknij