Znaleziono 0 artykułów
27.08.2022

Horoskop na sierpniowy nów

27.08.2022
Il. Tomasz Opaliński

Sierpniowy nów, wyprzedzając koniec wakacji o jedno westchnienie, popycha nas do odważnego skoku w codzienność. To także lunarne urodziny Panny – inauguracja wcielania w życie nowych, ulepszonych zasad funkcjonowania.

Cykl lunarny jest naturalnym rytmem przyrody, który od starożytności łączy się z kobiecą energią, dlatego na każdą pełnię i nów Księżyca wróżka i artystka Pola Godot stawia horoskop. Dla każdego znaku zodiaku wyciąga trzy karty, które czyta na podstawie wielowiekowej tradycji tarota marsylskiego. 

Baran: Perspektywa

Il. Tomasz Opaliński


Cesarzowa, 7 Mieczy, 2 Mieczy
Jeżeli za punkt wyjścia służy karta Cesarzowej, nie pozostaje mi nic innego, jak szczerze ci pogratulować. Obfitość, piękno i kreatywność, będące atrybutami Cesarzowej, zabarwiają następujące po niej 7 i 2 Mieczy kolorami sielanki. Zamiast więc snuć opowieść o uciekaniu przed codziennymi obowiązkami w fantazję lub pasywną agresję, opowiem o tworzeniu tortu z chleba naszego powszedniego, wyłuskiwaniu najsoczystszych momentów spośród anonimowych godzin. 7 Mieczy to konieczność postępowania zgodnie z własnym sumieniem, nawet jeśli na przekór obyczajowi, 2 Mieczy to umiejętność odnalezienia i utrzymania spokoju w oku cyklonu. Zderzenie z błahymi wyzwaniami stawianymi nam przez anonimową rzeczywistość porównuje się z kubłem zimnej wody wylewanym na głowę. W nadchodzących tygodniach uda ci się postrzegać je jak skok na główkę do krystalicznie czystego, górskiego potoku. Póki trwa, wykorzystaj to bajkowe spojrzenie, by nabrać rozpędu ułatwiającego bezbolesne prześlizgnięcie się przez sprawy natury fundamentalnej: kwestie zdrowia, rutyny, obrony przed chaosem.
Zadanie: Wyobraź sobie swój szkielet: piękne, białe rusztowanie, na którym wspiera się cud inżynierii (mam na myśli twoje ciało). Przypominaj sobie o jego istnieniu, kiedy tylko nadarzy się okazja, a jeśli najdzie cię ochota, wizualizuj go jako wydzielający lekką poświatę.
 

Byk: Noc kontra dzień

Il. Tomasz Opaliński


Księżyc, Królowa Monet, 5 Buław
Jesteś skłonny – bardziej niż zazwyczaj – popadać w niepokojące emocjonalne stany. Twoja wyobraźnia meandruje cienistymi dolinami melancholii lub pisze najosobliwsze scenariusze uniemożliwiające ci korzystanie z uroków życia. Księżyc, karta poetów, romantyków i asteników, słynie z umiejętności mieszania zmysłów i mamienia ciemną stroną absolutnie każdego medalu. Czas wyrwać się z objęć tej zdradzieckiej rusałki, Byku! Królowa Monet jest odwrotnością chimerycznego Księżyca, symbolizuje zdrowie, dostatek i bezpieczeństwo, bogactwa natury w równym stopniu, co luksusy wyprodukowane ludzkimi rękami. 5 Buław to kreatywność wyrażana w ryzykownej zabawie, szukanie guza dla przyjemności kolekcjonowania anegdot, czasem również spontaniczna aktywność fizyczna, w której wyraża się nasza witalność. Najprostsze rozwiązania są najlepsze: wyjdź z domu, zjedz coś pysznego, zrób komuś psikusa. Nie zatraciłeś joie de vivre, patrzysz jedynie w złą stronę.
Zadanie: Dla draki rozpuść na swój temat ekscytującą plotkę. Umów się z kimś na wspólne inscenizowanie wieloznacznych scenek, na żywo lub pod fotograficzną dokumentację.
 

Bliźnięta: Wabi-sabi

Il. Tomasz Opaliński


Rycerz Pucharów, Król Buław, 5 Pucharów
Nie wszystko trzeba naprawiać, nie każdy konflikt potrzebuje domknięcia, nie każda zadra musi być łagodzona. Dopóki szkody nie są zakrojone na szeroką skalę, nieraz wystarczy perspektywa czasu, by turbulencje zmieniły się z przeszkody w urozmaicenie. Rycerz Pucharów pragnie spokoju i harmonii za wszelką cenę. Król Buław to autorytet, ale też osoba dominująca, wojownicza, nieznosząca sprzeciwu. Ich spotkanie poskutkować może jedynie kompletnym brakiem porozumienia. 5 Pucharów mówi o odbytej żałobie – lub raczej o przełknięciu goryczy, pozbieraniu tego, co nie zostało zniszczone, i powrocie do codzienności.
Żyjemy w czasach, które dają nam możliwość wyprostowania rodzinnej historii w stopniu dotychczas niedostępnym. Narzędzia błyskawicznej komunikacji na każdą odległość, zewnętrzne nośniki pamięci, takie jak zdjęcia, filmy, korespondencja z całych lat zebrana w jednym internetowym komunikatorze, pomagają weryfikować mity i obalać alibi. Trudniejsze staje się zadecydowanie, co zasługuje na nasze zaangażowanie, a co można puścić płazem. I takie właśnie wyzwanie rzuca ci obecny nów.
Zadanie: Zrób sobie wieczór SPA z użyciem dziecięcych kosmetyków. Oliwka do ciała, piana do kąpieli, szampon, co tylko potrzebujesz. Niech to haptyczne i olfaktoryczne doświadczenie pozwoli ci poczuć się jak bardzo zadowolony i dopieszczony bobas.

 

Rak: Złotousty

Il. Tomasz Opaliński


Giermek Mieczy, 4 Pucharów, Mag
Masz dużo do powiedzenia i nie powinieneś się z tym kryć. Jeśli dopadają cię literackie ciągoty, droga wolna. Jeżeli entuzjazm prowokuje w tobie 20-minutowe monologi – tym lepiej. Twoim patronem na nadchodzący nów jest Giermek Mieczy, tarotowy gaduła i wścibski poszukiwacz prawdy. 4 Pucharów obrazuje niebezpieczeństwo, jakie ci grozi w przypadku poddania się społecznym wymogom i zmarnowania potencjału krasomówczego. Jest to karta nadmiarowej introspekcji, filozofowania aż do zatracenia kontaktu z rzeczywistością, a czasem zwykłej chandry pod przykrywką duchowych poszukiwań. Sam widzisz – zamykanie się w sobie poprowadzić cię może jedynie na manowce. Mag daje ci charyzmę opartą na niezachwianej wierze w swoją wyjątkowość i słuszność własnych przekonań. Jeśli postawisz sobie za cel zasymilowanie myśli, że cały świat cieszy się z twojego istnienia, zniknie wstyd, a wątpliwości przestaną stawać ci okoniem. Tak wyposażony odzyskasz własny głos.
Zadanie: W pierwszej kolejności naucz się oddychać. Pójdź do parku i wyobraź sobie, że wdychając powietrze, wchodzisz w układ z otaczającą cię, odpowiedzialną za produkcję tlenu florą, której odwdzięczasz się, wydychając niezbędny jej dwutlenek węgla. Kiedy poczujesz, że twój oddech jest tak samo potrzebny tobie jak roślinności, uświadom sobie, że mowa i oddech są tożsame.


Lew: Szczodrość

Il. Tomasz Opaliński


Królowa Buław, Głupiec, Koło Fortuny
Królowa Buław kocha rozmach i fantazję. Nic, co jej dotyczy, nie ma prawa być byle jakie, stąd prosta droga do rozrzutności. Głupiec jest punktem zerowym, czystym umysłem w tym samym stopniu, co pierwotnym chaosem. Może symbolizować powiew świeżości, nowe idee, ale i brak umiejętności zarządzania swoimi zasobami. Koło Fortuny to niezależny od naszych wysiłków cykl przemian, kosmiczna zasada „raz na wozie, raz pod wozem”, choć bywa interpretowane też jako zapowiedź szczęścia w hazardzie. Potraktuj swoje wyobrażenie o życiu godnym ciebie jak objaw kreatywności i pogody ducha. Nawet jeżeli przekracza ono twoje obecne możliwości finansowe, nie znaczy, że tak będzie zawsze. Każdy kolejny obrót Koła Fortuny może przynieść nowe szanse, a jak udowodnili słynni amerykańscy naukowcy, szczęściarze od pechowców różnią się tylko wiarą w przychylność losu i uporem, z którym wypatrują dowodów na słuszność swoich przekonań.
Zadanie: By utwierdzić się w poczuciu dobrobytu i wierze w opiekę opatrzności, podaruj coś, co masz przy sobie, pierwszemu potrzebującemu. Nawet jeśli wylądujesz w związku z tym bez spodni.Panna: Powiększenie

Il. Tomasz Opaliński


Giermek Pucharów, 8 Mieczy, Cesarz
Wiwat Panna, świętujemy dziś twoje lunarne urodziny! Nów w Pannie to dla ciebie inauguracja wcielania w życie nowych, ulepszonych zasad funkcjonowania. Dla świata zaś sygnał, że czas najwyższy przełożyć mrzonki na ułatwiający ich realizację ludzki język pragmatyzmu. Otwierający rozkład Giermek Pucharów mówi o nadziei i otwartości, z którymi wchodzisz w kolejny lunarny cykl ewolucyjny. 8 Mieczy przestrzega przed popadaniem w perfekcjonistyczny paraliż. Jest to karta pułapki, którą na siebie zastawiamy, oddając zbyt dużo miejsca dywagacjom i odsuwając na bok realne działanie oraz swobodę improwizacji. Cesarz symbolizuje strukturę i porządek. Jest wizerunkiem, do którego realizacji powinieneś dążyć. Cesarz kładzie podwaliny pod swoje przyszłe mocarstwo, strzeże jego (czyli twoich) granic, dba o dobrobyt i spokój. Jeśli chcesz wymyślić się na nowo, mierz wysoko, bezkompromisowo i bezczelnie. Naucz się też zakładać swoją nieomylność – to czyni każdy proces bardziej dynamicznym.
Zadanie: Żeby pozbyć się barier, musisz uwierzyć, że jesteś wyczekiwanym przez wszechświat cudem. Rutynowo – podczas spaceru, zebrania w pracy, na imieninach wuja, wszędzie – powtarzaj w myślach: „Nawet X mnie uwielbia”, pod „X” wstawiając odpowiednio każdą wybraną istotę. „Nawet konduktor mnie uwielbia”, „Nawet gołąb mnie uwielbia”, „Nawet syn dyrektora mnie uwielbia” – i tak w nieskończoność.


Waga: She-Hulk

Il. Tomasz Opaliński


Rycerz Buław, 4 Pucharów, 2 Monet
„Krocząc ścieżką duchowego rozwoju, zawsze znajdujemy się na samym początku” – jak można wyczytać w niejednym poradniku. Mądrość tę skonfrontować należy z wybuchowym, egotycznym Rycerzem Buław, czyli twoim wewnętrznym przekonaniem, że odrobiłeś psychologiczną pracę domową na piątkę i nic więcej już cię w tej sprawie nie czeka. Skąd więc, powiedz mi, te namiętności – złość, ambicja, zazdrość, żal? 4 Pucharów to moment kryzysu, ponownego zanurzenia się w głąb własnej psyche, natomiast 2 Monet symbolizuje praktyczne działania, na które zdecydować się można, by rozwiązać ciążący ci problem – pamiętając, że pierwszym wyzwaniem zawsze będzie konieczność podjęcia decyzji. Nie wszystkie emocje należy traktować jak przeszkody, każda jednak stanowi drogowskaz. Stworzenie nowej narracji na podstawie nowych spostrzeżeń jest nieuniknione.
Zadanie: Według psychologii jungowskiej pojęcie cienia odnosi się do wypartych aspektów osobowości. Czas więc najwyższy wziąć się za swój cień, droga Wago. Wybierz godzinę mającą dla ciebie symboliczne znaczenie, po czym, traktując swoją osobę jak wskazówkę biegunową zegara słonecznego, poproś bliską ci osobę, by wyszorowała uważnie i z dbałością, wonnym mydełkiem, twój padający na ziemię cień. Z takim czyściutkim i pachnącym aż miło przebywać!Skorpion: Swój

Il. Tomasz Opaliński


As Buław, 9 Mieczy, Giermek Buław
Nie masz w tej chwili pewności co do swojej rangi i funkcji, jaką pełnisz w swoim środowisku. Z jednej strony As Buław mówi o ogromnych pokładach energii, o inspiracji i sile przebicia. Z drugiej strony 9 Mieczy zdradza świadomość popełnionych błędów, z których część może wydawać się niewybaczalna lub nieodwracalna. Przychodzi mi na myśl, że w pędzie gnanym bezkompromisowym płomieniem Asa mogłeś zrobić o jeden krok za daleko, z dobrej woli popełnić kardynalną gafę lub dopuścić się karygodnego niedopatrzenia. Giermek Buław daje nadzieję. Reprezentując postać dziecka lub osoby niedoświadczonej, sugeruje taryfę ulgową, według której jesteś – lub będziesz – w rzeczywistości rozliczany. Nie poddawaj się czarnym wizjom 9 Mieczy. Spójrz na siebie tak, jak – według tarota – postrzegany jesteś przez innych. Może jako ktoś ociupinę niekompetentny, ale wzruszająco zaangażowany. Osoba czasem lekkomyślna, ale niepozbawiona entuzjastycznego czaru.
Zadanie: Koany to paradoksy stosowane jako jedna z praktyk w buddyzmie zen. Znajdź odpowiedź na poniższy: „Śnieg pokrywa tysiąc gór, ale dlaczego najwyższy szczyt nie jest biały?”.Strzelec: Eksplorator

Il. Tomasz Opaliński


2 Pucharów, 4 Pucharów, Rycerz Buław
W twoim prywatnym świecie nie istnieje rozróżnienie na karierę i życie prywatne. Te dwie sfery przeplatają się, mając za spoiwo poczucie misji albo prościej: emocjonalne zaangażowanie. Dobra pozycja życiowa jest funta kłaków warta, jeśli jest przy tym filozoficznie niespójna z twoją życiową filozofią. 2 Pucharów mówi właśnie o tej potrzebie unii między ludźmi, ideami, dyscyplinami. 4 Pucharów to sygnał ostrzegawczy, by w ideologicznym zacietrzewieniu nie przegapić pojawiających się szans. Miej oczy szeroko otwarte na okazje niepasujące do twoich planów i wyobrażeń, nadchodzące ze stron niemieszczących się w twoim paradygmacie. Co złego może się przytrafić? W najgorszym wypadku będziesz zmuszony zawiesić pomost między tym, co dostałeś, a tym, co chciałbyś, żeby to oznaczało. Dla ciebie wszakże takie wyzwanie to kaszka z mleczkiem! Rycerz Buław przypomina, by żądać wiele, poszukiwać intensywnie, nie lękać się niczego i wyzbyć poczucia winy.
Zadanie: Dostrzeż wartość w najbłahszych treściach. Przeczytaj prostackie romansidło, wyobrażając je sobie jako film Davida Lyncha. Pójdź na galę wrestlingu jak na starożytne święte igrzyska.

 

Koziorożec: Arka Noego

Il. Tomasz Opaliński


Śmierć, Księżyc, Cesarz
Co za zestaw kart! Rzadko kiedy trafia się rozkład tak jednoznacznie mówiący o sięgającej rdzenia, decydującej metamorfozie. Oto nadciąga nawałnica, która zmiecie wszystkie naleciałości światopoglądowe, która przekształci to, o czym wiesz, w to, czego naprawdę potrzebujesz. Przykładem może być zmiana kierunku studiów z religioznawstwa na mechatronikę; przeżycie graniczne, które powoduje przetasowanie priorytetów; zerwanie umowy z narzucającym zbyt wiele wydawnictwem, by założyć własną stację radiową. Śmierć to transformacja ucieleśniona, rytuał przejścia, Księżyc – spotkanie z tym, co ukryte, natchnienie, wizjonerstwo, Cesarz – ojciec założyciel nowego mocarstwa. Nie stawiaj oporu, jeśli twoja wizja rzeczywistości zacznie się kruszyć. Pozostań otwarty na pomysły, niespodziewane inspiracje znikąd. Bądź pewny, że wyniknie z tego spektakularna historia. Zapisz sobie na karteczce sentencje: „Porażka nie istnieje, istnieje tylko zmiana planów” oraz „Co było, a nie jest, nie pisze się w rejestr”. Oczyma duszy widzę świetlaną przyszłość.
Zadanie: Skomponuj bukiet według wytycznych wiktoriańskiej floriografii – sekretnego kwiatowego szyfru. Tuberoza – żałoba, liść palmy – podbój, zawilec – wyczekiwanie, arcydzięgiel – inspiracja.

 

Wodnik: Przenikliwość

Il. Tomasz Opaliński


Królowa Buław, Cesarzowa, Rycerz Mieczy
Czy to miłość? Namiętność? Może chociaż jakaś wiążąca umowa? Zestawienie trzech kart osobowych mówi o tłumie, a zarówno Królowa Buław, jak i Cesarzowa symbolizują pożądanie, zmysłowość, przelotne, acz gorące romantyczne zderzenia. Rycerz Mieczy figuruje najczęściej jako posłaniec kłopotów, osoba pozbawiona skrupułów, której inteligencja emocjonalna do pięt nie dorasta analitycznemu umysłowi. Zatem jeśli mam interpretować ten rozkład jako spotkanie dwojga (lub trojga), nie mam wątpliwości, że sprawa toczy się wokół miłosnego układu, pełnego dramatycznych emocji. Jeśli miłość nie wchodzi w grę, pozostaje skupić się na temacie dominacji. Niezależnie od wybranej opcji najlepiej zrobisz, jeśli wytoczysz najcięższe działo. Dylemat rozwiąże tylko bezwzględna logika, ewentualnie dynamiczna szermierka słowna. Sentymenty zostaw na później.
Zadanie: Największym wrogiem logiki jest błądzący wśród niebieskich migdałów umysł. Zapamiętaj tę prostą metodę do stosowania w chwilach rozlazłości intelektualnej: 1. wymień pięć rzeczy, które widzisz, 2. wymień cztery dźwięki, które słyszysz, 3. wymień trzy rzeczy, których możesz dotknąć, 4. przypomnij sobie, jaką nosisz dziś bieliznę.

 

Ryby: Pożegnania

Il. Tomasz Opaliński


Rycerz Mieczy, 5 Pucharów, Wisielec
Coś poszło niezgodnie z planem i ważna dla ciebie relacja – osobista lub zawodowa – stanęła pod znakiem zapytania. Rycerz Mieczy świadczy o gotowości do kłótni lub kłótni już dokonanej. 5 Pucharów to jedno z możliwych rozwiązań: ostateczne zerwanie więzi albo nieodwołalne jej przekształcenie. Drugie zaszyfrowane jest w karcie Wisielec – porządku odwróconym, poświęceniu wyższej sprawie, spojrzeniu z innej perspektywy. Wisielec daje nadzieję na chwilowość przechodzonego kryzysu, daje też szansę na rozwiązanie niemieszczące się w kanonie. Pamiętaj jednak, że niektóre znajomości nie muszą być kontynuowane, niektóre wypalają się przed czasem, a jeśli jednym z czynników przyspieszających przebieg spraw jest przemoc, nawet słowna, należy czym prędzej uciekać. W takich okolicznościach Wisielec może mówić o zdolności do przejrzenia sprzedawanej nam iluzji i utrzymania emocjonalnego dystansu.
Zadanie: By nie czuć się samotnym – czyli by nie popełniać najczęstszego błędu poznawczego – naucz się dostrzegać siebie w innych i innych w sobie. Zacznij od przyziemnych drobiazgów. Powoli zataczaj coraz szersze kręgi, aż dojdziesz do cech fundamentalnych.

Pola Godot
Proszę czekać..
Zamknij