Znaleziono 0 artykułów
12.01.2021

Horoskop na styczniowy nów

12.01.2021
(Ilustracja: Tomasz Opaliński)

Wszechświat zachęca do trzymania się postanowień noworocznych. W nadchodzących dniach oddajmy hołd bóstwom życiowego sukcesu – bądźmy słowni, pragmatyczni i sumienni, a zasłużymy na ich przychylność.

Cykl lunarny jest naturalnym rytmem przyrody, który od starożytności łączy się z kobiecą energią, dlatego na każdą pełnię i nów Księżyca wróżka i artystka Pola Godot stawia horoskop. Dla każdego znaku zodiaku wyciąga trzy karty, które czyta w oparciu o wielowiekową tradycję tarota marsylskiego. 

Baran: Atlantyda

Karty: 3 Mieczy, 4 Pucharów, Cesarz

Pierwszy nów tego roku zastaje cię w ciężkim nastroju. 3 Mieczy świadczy o zinternalizowanym konflikcie. Mogą to być wspomnienia niegdysiejszych krzywd, dialog z pracodawcą odtwarzany w pamięci bez końca, a nawet złość na rodziców za popychanie na niechciane studia. Ponieważ bitwa toczy się głównie, o ile nie wyłącznie, w przestrzeni mentalnej, jedynym na nią sposobem jest poddać się refleksji. 4 Pucharów opowiada o melancholijnej introspekcji, odcięciu od bodźców zewnętrznych w poszukiwaniu wewnętrznego świętego Graala. Oczywiście poszukiwania są skazane na porażkę, liczy się jednak intencja i zainicjowany przez nią proces oraz jego metoda. Cesarz jest kartą kontroli i władzy. Żeby w środowisku zawodowym pozwolić sobie na luksus zarządzania, trzeba zbudować mocne granice i ugruntować swoją pozycję. Paradoksalnie zaznaczona przez 3 Mieczy przykrość i potrzeba izolacji, o której mówi 4 Pucharów, mogą stać się przyczynkiem do solidnego susa w karierze.

Zadanie: Skomponuj czarodziejską miksturę, która pomoże ci zanurzyć się w najpiękniejszych wspomnieniach. Wypij ją i daj się wzmocnić pięknymi wizjami z przeszłości.

Byk: Gorączka złota

Karty: As Buław, 9 Monet, Cesarzowa

As Buław doskonale ilustruje to, co oznacza niedawne wkroczenie Marsa do twojego znaku. Na zewnątrz może być zima, ale w twojej duszy wściekle ryczy wiosna. Kiełkują nowe pomysły, a wraz z nimi pragnienie ich realizacji, potrzeba ruchu, przygód, niespodzianek, wyzwań. Okoliczności światowe są, jakie są, można wykorzystać je kreatywnie, choć pełne temperamentu Buławy domagają się rozmachu i niezaspokojone grożą eksplozją. 9 Monet zachęca, by ten ogień przekuć w złoto. Skupienie na zagadnieniach, które poza intelektualną stymulacją mogą przynieść dochód, odnawianie kontaktów, najlepiej zagranicznych, mających ułatwić napełnienie sakiewki – oto najlepszy bufor bezpieczeństwa. Cesarzowa, jako wielbicielka dóbr luksusowych i słynna w całej talii tarota smakoszka, przypomina, że kreatywny potencjał można też realizować w konsumpcji.

Zadanie: Wyrusz na spacer, z którego przyniesiesz wiele egzotycznych pamiątek. Z ulicy za rogiem pocztówkę, niesamowity patyk z parku, niespotykaną drożdżówkę z sąsiedniego osiedla. Mogę się tylko domyślać, jakie cuda kryją okolice twojego domu.

Bliźnięta: Między młotem a brzegiem pucharu

Karty: Papieżyca, Rycerz Mieczy, 2 Buław

Przed tobą wyzwania dotyczące kwestii miłości, rozumianej jako zespolenie. Może to być więź intymna na poziomie emocji, bliskość budowana przez wspólne interesy lub dzielenie miejsca zamieszkania, albo po prostu, bez udziwnień, seks. Papieżyca i Rycerz Mieczy stoją do siebie w opozycji, co może świadczyć o rozłamie czy wiszącym w powietrzu konflikcie. Jedna ze stron, ta symbolizowana przez Papieżycę, postrzega się jako stronę ofiarną, wykorzystaną, niezauważoną. Szukając uznania, ma skłonność do coraz większych poświęceń, co skutecznie studzi i namiętność, i chęć współpracy. Rycerz Mieczy najczęściej zapowiada awanturę, czyli konieczne oczyszczenie atmosfery. Wyjawienie swoich, nawet tych niegodnych, żalów, ubranie ich w niedyplomatyczne słowa i zaprezentowanie w formie buzującej emocjami to niezawodny przepis na katharsis. Raz w życiu warto spróbować. 2 Buław jest emisariuszem pojednania. Mówi o oczekiwaniu na przyjacielskie potwierdzenie, dopełnienie własnych pragnień i tlących się nadziei. Przegląda się w oczach wybrańca, z nich czerpie siłę do działania.

Zadanie: Złóż w ofierze coś, czego już nie potrzebujesz. Zadbaj o decorum.

Rak: All you need is love

Karty: 8 Pucharów, 6 Monet, As Pucharów

eśli wydaje ci się, że szlachetna rezygnacja to szczytowe osiągnięcie ludzkości, wiedz, że jesteś w błędzie. 8 Pucharów pojawia się, gdy dochodzimy do wniosku, że nasza obecna sytuacja, związek, praca, plany, już nam nie wystarczają. Pozostawiając za sobą cząstkę naszej tożsamości, przepełnieni nostalgią, wyruszamy ku nieznanym lądom, kryjącym wszystko to, czego dotychczas nie zaznaliśmy. O ile w wierzchniej warstwie karta ta mówi o żalu, w kolejnych już o głodzie życia i rozwoju. 6 Monet sugeruje, że brakującym ogniwem może być pragmatyczna sprawiedliwość. Nastrój eschatologiczny, towarzyszący twoim przemyśleniom nad sensem relacji międzyludzkich, najpewniej jest odbiciem poczucia braku równowagi w dawaniu i braniu, ewentualnie wrażeniem, że w szerszej perspektywie nie ma dla ciebie w danym układzie miejsca. As Pucharów pojawia się tu jak impreza niespodzianka. Symbol pełnego potencjału miłości – do osób, życia, powołania – stawia cię do pionu, ukazuje nową perspektywę, obiecuje odrodzenie. Najgorętszym dodatkiem tej zimy są różowe okulary.

Zadanie: Spraw sobie okulary z różowymi szkłami, noś je codziennie, cały dzień. Nie najgorszy do tych celów jest zwykły różowy zakreślacz. Pomaluj nim swoje okulary optyczne, jeśli nosisz.

Lew: Kółko graniaste

Karta: 7 Pucharów, 3 Pucharów, 2 Buław

Wygospodaruj na swoim poletku zakątek na piękny ogród. Niech codzienna orka zyska zabarwienie poetyckie. 7 Pucharów ratyfikuje twoją skłonność do lekkiej megalomanii, której tak zazdrości ci reszta zodiakalnej menażerii. Nieskończone możliwości, jakie przed tobą rozpościera, są faktem. Jesteś w momencie, w którym pozwolić sobie możesz na więcej, twoje perspektywy powinny być więc szersze, a głowa dumnie tkwić winna w chmurach. 3 Pucharów jest kartą wesołego towarzystwa, uwzględnij zatem przyjaciół, krewnych i znajomych w swoim codziennym harmonogramie zadań, niech zabawa stanie się twoim suplementem diety, a odstępstwa od powagi ekwiwalentem 6 tys. obowiązkowych kroków. 2 Buław, karta równie społeczna, co 3 Pucharów, choć skupiająca się na relacjach jeden na jeden, kieruje twoją uwagę ku konkretnym osobom będącym dla ciebie źródłem inspiracji. Dbając o kumpli, dbasz o siebie, a dbając o siebie, polepszasz jakość życia kamratów.

Zadanie: Wymyśl dziesięciostopniową skalę dobrych doświadczeń (z barwnymi opisami!) – od dobrego do ekstatycznego. Używaj tej skali codziennie.

Panna: Pronoia

Karty: 8 Mieczy, 7 Pucharów, Koło Fortuny

Jak pewnie zauważyłeś, od niedawna mamy zimę, a ta nie rozpieszcza: krótkie, brzydkie dni, długie, zimne noce, trudne decyzje odzieżowe. 8 Mieczy jest kartą właśnie takich przeszkód: naruszających nasze przyzwyczajenia i bałaganiących strefę komfortu. Rzeczywistość obiektywna pozostaje nietknięta, wszystko toczy się zgodnie z odwiecznymi prawami. Jedyny problem to ten, jaki nosimy w sobie, co wcale nie zmniejsza jego skali. 7 Pucharów to marzenia i wizje bez cienia autocenzury, jedyne remedium na brak radości życia wywołany brakiem odpowiedniej stymulacji. 7 Pucharów uchodzi za kartę szaleńców, fantastów, romantycznych ochlapusów, czyli w esencji za kartę braku kompleksów i wiary w dostępną wszystkim obfitość. Podejmij w ten nów wysiłek, by odzyskać niewinne spojrzenie. Koło Fortuny, jak nazwa wskazuje, sprzyja tym, którzy wierzą w szczęśliwy obrót spraw, podejmują ryzykowne kroki i rezygnują z iluzji kontroli.

Zadanie: Udowodnij sobie samemu za pomocą pięciu niepodważalnych argumentów, że „wszechświat spiskuje na twoją korzyść”.

Waga: Navigare necesse est

Karty: 9 Buław, 9 Pucharów, Śmierć

Co jest ci bliższe: rozmyślanie z dumą nad trudami, którym dzielnie stawiłeś czoła, czy rozsiadanie się na laurach, dumny z tego, co osiągnąłeś? 9 Buław, pierwsza opcja, pozwala ci czerpać satysfakcję z procesu i postępu, za cenę szerszego obrazu. 9 Pucharów, czyli opcja numer dwa, zamyka drogę rozwoju, ale pozwala czerpać ze skarbca samozadowolenia, które, bądź co bądź, jest sekretnym, najwyższym celem nas wszystkich. Jeśli podpowiem, że sprawa dotyczy twojego domu, rodziny, korzeni, którą z kart uznasz za bliższą swojemu sercu? Każdy z nas musiał przebrnąć przez wiele trudności, które złożyły się na indywidualny rytuał inicjacyjny, finalizujący przemianę w dorosłego człowieka. Śmierć, karta transformacji, doprasza się, by domknąć wszystkie niedomknięte drzwi, pozwolić pępowinie zniknąć jak ze snu, zdecydować o tym, czy jako w pełni ukształtowana osoba chcesz być obrazem pokonanej drogi, a może raczej całej, niezagospodarowanej jeszcze przestrzeni życiowej.

Zadanie: Obmyśl rytuał oczyszczenia, który wprowadzi cię w tajemniczy świat zadowolonych, dojrzałych ludzkich istot. Niech uwzględnia kąpiele w wonnościach i gradobicie rozkosznych dźwięków.

Skorpion: Tertium non datur

Karty: Słońce, 3 Buław, 8 Mieczy

Cały ambaras rozchodzi się o komunikację. Słońce jest często interpretowane jako karta rodzeństwa. Przedstawia dwójkę małych dzieci trzymających się za ręce, ewentualnie dzidziusia na białym rumaku, co o dziwo ma symbolizować to samo, bliskość z podobną sobie istotą, wzajemne wspieranie i ponadwerbalne porozumienie. Kryje w sobie też pewną pułapkę, jaką jest obustronne oczekiwanie bycia poprowadzonym, przez coś lub kogoś silniejszego, jakąś moc, która zdejmie z nas odpowiedzialność. W tym wypadku odpowiedzialność za jasne wysławianie się i umiejętność zaakceptowania tego, że status wszystkich zaangażowanych ma być równy. 3 Buław, czyli charyzma, daje ci jasny wybór. Albo jednoznacznie stawiasz się w pozycji osoby dyktującej warunki albo akceptujesz radykalną demokrację. 8 Mieczy jest twoim amuletem, przypominającym, że większość przeszkód to mentalne konstrukty, w tym przypadku również werbalne.

Zadanie: Przemawiaj językiem miłości. Stwórz serię memów, które zamiast nosić znamiona obrazy, będą komplementem.

Strzelec: Stara szkoła

Karty: 10 Pucharów, 4 Pucharów, Papież

Czas poddać się i zaakceptować oklepane metody działania. Papież, najwyższa emanacja tradycyjnego podejścia do życia, otwiera ścieżkę ku uzdrowieniu twojego podejścia do spraw materialnych, w tym spieniężania talentów i ogólnie wartości, jaką im przypisujesz. 4 Pucharów zachęca przewrotnie, by na poziomie emocjonalnym doświadczyć rozczarowania. Co poszło nie tak? Czy to twoja wina, czy to kapitalizm, którego jakoś jeszcze nie udało się obalić? Tylko wiwisekcja twoich dążeń, żądań i zastanej sytuacji pozwoli wyciągnąć konstruktywne wnioski. 10 Pucharów to stan inercji spowodowanej zaspokojeniem wszystkich domniemanych potrzeb. Być może zgubiłeś z oczu cel, który przyświecał ci początkowo – w takiej sytuacji nic nie zaspokoi twoich oczekiwań. Być może kieruje tobą zazdrość – tę potraktuj jak kierunkowskaz. Niewykluczone również, że wszystko okaże się doskonale zrównoważone. W tym wypadku kontynuuj po swojemu, najpewniej postępujesz według sprawdzonego, czyli tradycyjnego papieskiego klucza.

Zadanie: Wyrób sobie nowy nawyk. Pamiętaj, że proces ten jest długotrwały. Amerykańscy naukowcy uznali, że potrzeba na to aż 90 dni. Nie znajduj żadnej wymówki przez cały okres trwania próby.

Koziorożec: Exegi monumentum

Karty: Giermek Monet, 2 Buław, 7 Mieczy

Oto twoje święto, Koziorożcu. Wszystkie znaki zodiaku muszą uznać twoją supremację, podporządkować się kosmicznym prawom, stanąć mocno na ziemi i podjąć próbę realizacji celów za pomocą realnego działania. Może nie przypomina to najbardziej wystrzałowej imprezy roku, ale przynajmniej przez kilka dni nie musisz mocować się z zodiakalną niesubordynacją. Samo w sobie zasługuje to na odkorkowanie szampana. Na otwarcie kolejnej butelki zasługuje również powyższy rozkład, według którego dorastasz do swojego wyidealizowanego obrazu. Wizja własnej osoby pełniącej konkretne funkcje, zajmującej wyznaczone miejsce w społeczeństwie, na poziomie emocjonalnym, materialnym i duchowym, staje się ciałem. Spotykasz się ze sobą, z jakim miło ci się widzieć. Giermek Monet to symbol młodej energii, ukierunkowanej na zdobywanie pieniędzy. Jego opiece podlegają nowe inicjatywy, start-upy albo sama nadzieja na coraz lepsze warunki bytowe. 2 Buław jest podpowiedzią, by w swoich dążeniach oprzeć się na kimś z większym doświadczeniem lub zestawem umiejętności dopełniających twoje. 7 Mieczy symbolizuje dzielność, waleczność, odwagę w mierzeniu się z konkurencją. Jesteś gotów do walki, przez najbliższe pół roku masz szansę wykonać kwantowy skok w rozwoju.

Zadanie: Zbuduj swój słup totemiczny. Przypominam, że stwór na jego szczycie ma być symbolicznym protoplastą twojego rodu. Oddawaj mu regularnie hołd, wydrukuj pakiet zmywalnych tatuaży z jego podobizną.

Wodnik: Sztuka znikania

Karty: Papieżyca, 3 Monet, 3 Buław

Mając w pamięci, że odgrywasz szczególną rolę w 2021 r., zstąp w głębiny nieświadomości i poszukaj sposobu na to, by stać się mniej widocznym. Papieżyca wymaga poświęceń. Jest symbolem tajemnych sił, które wedle wszystkich znanych religii przychodzą nam z pomocą w trudnych momentach, kierując się nadludzką logiką, ale pozostają nieuchwytne. To wyzwanie rzucone tobie przez tarota. Naucz się działać w cieniu, poza głównym nurtem, nie licząc na nagrodę, ale by być w tym skuteczny, musisz wpierw zrozumieć, co stoi ci na przeszkodzie. 3 Monet to karta działania w grupie, faktów, materii. Wymusza równość między wszystkimi zaangażowanymi. Najważniejsi są nie ludzie, lecz wspólny cel, który musi ujrzeć światło dzienne i tylko zgrany zespół może ten cel osiągnąć. 3 Buław za pazuchą nie pozwoli ci zapomnieć, że po wykonaniu zadania, wzbogacony o nową wiedzę, nadal jesteś samotnym jeźdźcem innowacji, gwiazdorem w swojej dyscyplinie.

Zadanie: Napisz bajkę o sobie. W historii musisz zawrzeć symbolikę zstąpienia do podziemi i zmartwychwstania. Przeczytaj ją za pół roku, przy świadkach.

Ryby: W grupie siła

Karty: Królowa Buław, 8 Mieczy, 6 Monet

Wymień poczucie zagubienia na pragnienie równości. Możesz czasem czuć się obcy w najbliższym gronie, tym bardziej teraz, kiedy najbliższe grono osiągalne jest nieraz jedynie za pomocą narzędzi cyfrowych. Niemniej jednak 8 Mieczy to matnia słów, myśli, przesądów, oczekiwań, w którą pakujemy się sami i to z entuzjazmem, święcie wierząc, że osaczyło nas fatum. Powiadają, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie – jest to bardzo szkodliwe, na dłuższą metę, uproszczenie. Zachęca delikatniejsze dusze do konstruowania przeszkód, z których prawdziwy przyjaciel w końcu ma je wybawić. Proponuję przepisanie tej opowieści na nowo. 6 Monet, sprawiedliwy rozdział dóbr i funkcji oraz Królowa Buław, charyzmatyczna celebrytka, łączą siły, by udowodnić, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w szczęściu. Być może wierząc, że wspólne wzrastanie, brak zazdrości i tęsknot, zaufanie i zabawa służą wspólnocie bardziej niż jednorazowe heroiczne wyczyny, z mniejszym entuzjazmem będziemy ładować się w kłopoty. 

Zadanie: Zapisz na świstkach papieru podnoszące na duchu hasła. Wsuwaj je niepostrzeżenie obcym ludziom do torebek, między makaron w koszu z zakupami, pod drzwi, do kapelusza.

Pola Godot
Proszę czekać..
Zamknij