Znaleziono 0 artykułów
16.09.2020

Horoskop na wrześniowy nów 2020

(il. Tomasz Opaliński)

Nów w Pannie to zwiastun krótszych dni i chłodniejszych nocy – końca letniego je ne sais quoi. Czas wziąć przykład z patronki i zejść na ziemię.

Cykl lunarny jest naturalnym rytmem przyrody, który od starożytności łączy się z kobiecą energią, dlatego na każdą pełnię i nów Księżyca wróżka i artystka Pola Godot stawia horoskop. Dla każdego znaku zodiaku wyciąga trzy karty, które czyta w oparciu o wielowiekową tradycję tarota marsylskiego. 

Baran: Sztuka odpoczywania

Karty: Giermek Monet, Rycerz Buław, 4 Mieczy

Chociaż świat w ciągu ostatnich miesięcy dojrzał do cichego bojkotu imperatywu samorozwoju, ty nadal musisz się zmęczyć, by docenić odpoczynek. Giermek Monet, jako przedstawiciel żywiołu ziemi, podpowiada ci fantastyczne rozwiązania materialnych problemów, plącze twoje ścieżki ze ścieżkami osób pracowitych i zorganizowanych, chętnych do wchodzenia z tobą w spółki. Nie odrzucaj opatrznościowych spotkań i uszanuj opinię intuicji, pilnuj jednak, żeby obrót spraw nie nabierał zbyt intensywnego tempa. Twoim zadaniem na najbliższe półrocze jest posiąść umiejętność odpuszczania. Od nadmiaru głowa boli, a Rycerz Buław, najodważniejszy raptus Tarota, nie zrealizuje potencjału, jeśli wcześniej nie pójdzie za radą 4 Mieczy, karty rekonwalescencji i snu.

Rytuał: potraktuj codzienne rutyny jak akty uprzejmości względem siebie samego. Nadaj im odpowiednie decorum. Czy twoja pasta do zębów jest smaczna? Czy łykając poranną porcję tranu, myślisz o zimnych morzach północy, z których pochodzą ryby, czy o nowej trasie autobusu?

Byk:  „Intelektualisto, naucz się umierać”

Karty: Wisielec, As Mieczy, Rycerz Monet

Wisielec i As Mieczy działają w synergii – podchodzą do rozwoju z dwóch różnych perspektyw. Wisielec daje czas na zdobycie dystansu (tradycyjna ilustracja przedstawia osobę dyndającą do góry nogami), a As Mieczy wierzy w obiektywny porządek. Przy odrobinie skupienia uda ci się postawić stopy po obu stronach barykady. Rycerz Monet patronuje zarabianiu pieniędzy i zdobywaniu pozycji społecznej. Łączenie ze sobą skrajności jest zadaniem kreatywnym, a kreatywność żywi się zabawą. Nie bój się więc do swoich intelektualnych poszukiwań wpuścić odrobiny błazenady.

Zadanie: Wizualizuj bohaterów swoich rozważań – ważne figury, polityków, twórców – ślizgających się na skórce od banana. Albo dorysuj im w miarę możliwości po wybitym zębie.

Bliźnięta: Ziarnko grochu

Karty: Giermek Pucharów, 7 Monet, Cesarzowa

Sezon dekoratorski czas zacząć. Cesarzowa, wielbicielka zbytku, daje ci błogosławieństwo. Symbolizując płodność natury, umie docenić wysiłek i odpłacić się za pracę bogatymi plonami, w tym wypadku komfortem oraz powiewem dobrobytu. Pamiętaj przy tym, że luksus powinien być rozumiany szeroko, np. jako czyste powietrze, które zawdzięczasz zadbanym roślinom, lub aranżacji mebli tak, by przestrzeń, zamiast służyć komunikacji między punktem A i punktem B, opisywała twoją idealną codzienność. 7 Monet to realistyczna ocena – bądź surowy, nie odpuszczaj żadnej przeciekającej uszczelce, a jeśli uznasz za stosowne, podejmij się nawet przeprowadzki. Giermek Pucharów daje ci szczyptę niewinności i pilnuje, byś nie przehandlował romantycznej duszy na podążanie za trendami, przyziemność lub zwątpienie.

Rytuał: Zacieśnij więzy z mieszkaniem. Podczas jednego z wieczorów wyszepcz każdemu kątowi, w każdym pomieszczeniu, po jednym ze swoich sekretów.

Rak: Umysł początkującego

Karty: Król Monet, As Mieczy, Wisielec

Największą rozkoszą człowieka światłego jest się mylić. Wśród niepodważalnych zalet Króla Monet znalazłoby się kilka wad, m.in. niechęć do zmiany zdania i niewzruszone zaufanie wobec autorytetów, powodowane sekretnym pragnieniem bycia jednym z nich. Nic prostszego! As Mieczy to esencja błyskotliwości umysłu ale jednocześnie, jak to As, zaledwie pierwszy krok na drodze ku doskonałości. Zejdź z tronu, Raku, przyznaj, że nie wiesz nic a, większość wielkich twierdzeń jest pisana palcem na wodzie- i dzięki temu zyskaj nowe intelektualne życie. Wisielec zezwala na pewną dozę pasywności, dzięki której możesz rozkoszować się chłonięciem wiedzy i filozofować do woli. Ikonografia karty Wisielec odwołuje się do nordyckiego mitu o trwającej dziewięć dób katorżniczej próbie, której poddał się Odyn, by posiąść znajomość runicznego alfabetu. A mógł zakuć temat w dwa wieczory.

Próba: Utrudniaj sobie zadania. Dochodź prawdy okrężną drogą. Nawet kiedy rozumiesz, twierdź, że nie rozumiesz.

Lew: Decyzje

Karty: 7 Monet, 8 Buław, 8 Pucharów

Nów to wspaniały moment na zmiany, a tobie szykuje się ich wiele. 7 Monet świadczy, że podważanie sensowności sytuacji zastanej nie jest ci obce i od dłuższego już czasu szukasz pretekstu, by przewartościować swoje życie. Wbrew pozorom to wątpienie działa na twoją korzyść. Najistotniejsze pytania, które powinieneś sobie zadać w przededniu podjęcia decyzji, niech dotyczą sposobu, w jaki zdobywasz pieniądze i jaką pieniądze pełnią w tym wszystkim rolę. 8 Buław i 8 Pucharów łączy pokrewieństwo znaczeń. W pierwszym przypadku mowa jest o gwałtownym przyspieszeniu zdarzeń, końcach i początkach, w drugim – o porzucaniu idei na rzecz innej, bardziej aktualnej. Nadciąga czas decydujących ruchów. Być może jesteś gotów rzucić wszystko, a może wręcz przeciwnie, dojrzałeś do odpuszczenia sobie marzeń o rewolucji

Rytuał: Przygotuj oddzielną skarbonkę na każdą rozważaną przez ciebie alternatywę. Ilekroć poczujesz do danej opcji niechęć, wrzucaj do desygnowanej puszki 5 zł. Za uzbierane pieniądze kup sobie prezenty, oddzielny na każdą skarbonkę.

Panna: „Ja to ktoś inny”

Karty: Papież, 2 Mieczy, 9 Mieczy

Wiwat Panno, ten nów jest twoim świętem! Spójrz na nas łaskawym okiem, bo dokładamy wszelkich starań, by nadążyć za twoimi wysokimi standardami. Tymczasem dostajesz od losu możliwość zresetowania obciążeń i zdefiniowania się na nowo, w oparciu o łagodniejsze kryteria (sprawiedliwie wymagasz od siebie tyle, co od innych). Papież symbolizuje autorytet moralny, kogoś, kto swoim życiem daje przykład, jak w drodze na dowolnie wyznaczony szczyt, nie zgubić duszy. Tak odpowiedzialna rola musi być trudna do utrzymania, bycie wzorem cnót to praca na pełen etat. 2 Mieczy ułatwia ci łagodne przejście ze stanu doskonałości do człowieczego stanu skupienia. Pozwala przymknąć oko raz, potem drugi, potem trzydziesty i w ten sposób dyplomatycznie zrzucić z siebie kierownicze jarzmo. 9 Mieczy, karta relatywnie złowroga, pojawia się jako niebezpieczeństwo, którego udaje się uniknąć dzięki ominięciu brutalnych konfrontacji z rzeczywistością. Nowego siebie znacznie lepiej wyśnić.

Zadanie: Praw innym komplementy, które powinieneś prawić sobie. Przypisuj im zalety na wyrost i łagodnie przesuwaj środek ciężkości z dala od siebie.

Waga: Arkadia

Karty: Słońce, 9 Pucharów, 4 Monet

Twoja nieświadomość jest wobec ciebie nader łaskawa. Karta Słońce pełni funkcję opiekuna, czasami sugerując metafizyczną jego proweniencję. Zakładam, że przeżywasz obecnie etap duchowego ukojenia, którego nie warto wystawiać na próby. Poddaj się biegowi zdarzeń albo jego brakowi. Poczuj, nawet jeśli nieuzasadnioną, dumę z siebie i wszystkiego, co uważasz za własne. 9 Pucharów nazywana jest spełnionym życzeniem. Być może to zaproszenie, by wysłać w eter któreś ze swoich pragnień, lub docenić wszystkie te, które już miały okazję się zrealizować. 4 Monet broni status quo. Jak podejrzanie sielankowo nie wyglądałby ten rozkład, masz prawo bezkompromisowo domagać się przedłużonego trwania obecnej sytuacji. Co więcej, masz też szansę dopiąć celu.

Zadanie: Pozbądź się ubrań i przedmiotów, które wywołują twój dyskomfort, lub kojarzą się z nieprzyjemnymi wspomnieniami. Jeśli zdecydujesz się je sprzedać, przeznacz zdobyte pieniądze na cel dobroczynny.

Skorpion: Radykalne przebaczanie

Karty: 9 Buław, 5 Mieczy, 6 Pucharów

Nów rzuca ci poważne wyzwanie. Czas zająć się zadawnionymi konfliktami, rozplątać pogmatwane sytuacje, popracować nad resentymentem, a przede wszystkim, wyplenić resztki syndromu ofiary ze swojego ogródka. 9 Buław przedstawia sytuację zacietrzewionej dumy, poniekąd słusznej, ale niepomagającej rozprawić się z przyczyną problemu, natomiast 5 Mieczy mówi jasno – albo nastąpi pojednanie, albo przegrana będzie po każdej ze stron. Szczęśliwie rozkład zakończony jest 6 Pucharów, kartą sięgania do najpiękniejszych zasobów przeszłości, symbol uczuć niewinnych i bezinteresownych. Nierozwinięcie potencjału wiązałoby się ze stratą. Prawie każda zadra ma korzenie w słodkim źródle, o którym pamięć dla wygody lubimy przygłuszyć, nawet za cenę zubożenia własnej biografii. Wykorzystaj nadchodzące dni, by rozpocząć proces, który ma szansę uczynić rok 2021 przełomowym dla twojego poczucia przynależności.

Rytuał: Na każdy nierozwiązany konflikt kup po jednej, pięknej roślinie doniczkowej, której nadasz imię swojego adwersarza.

Strzelec: Twarda ścieżka

Karty: Giermek Monet, 7 Monet, 5 Monet

Kiedy w rozkładzie wielokrotnie pojawia się jeden karciany kolor, wiedz, że coś jest na rzeczy. Monety, poza oczywistym znaczeniem dotyczącym finansów, zawierają w sobie symbolikę ziemską, a co za tym idzie, mówią o trwałości, uporze i cyklach. 7 Monet, karta niosąca największy potencjał w tym rozkładzie, wzywa do realistycznej oceny sytuacji zawodowej i zajmowanego przez ciebie miejsca na drabinie społecznej. Zdrowy rozsądek i brak sentymentów to twoje talizmany na najbliższe półrocze. 5 Monet daje umiejętność radzenia sobie z ekstremalnymi wyzwaniami, zaciskania pasa kiedy konieczne, przebijania pięścią muru kiedy potrzebne. Giermek Monet dla odmiany symbolizuje nadzieję, pomoc i dobre pomysły. Będąc ledwie dzieckiem, nie sugeruje wielkiego kapitału startowego ani wpływów, ale wyposaża cię w optymizm i godną podziwu wyporność.

Próba: Usiądź w skupieniu i wyobraź sobie, że za 3, 6, 9 lat wszystko w twoim życiu będzie wyglądać tak samo. Przeanalizuj, co cię ucieszyło, co przeraziło, a w co nie szło uwierzyć.

Koziorożec: Światłocień

Karty: Cesarz, 5 Pucharów, Król Mieczy

Twoja pozycja jest na tyle stabilna, że podskórnie zaczynasz szukać guza. Zajrzyj w głąb siebie i sprawdź, czy jakiś chochlik nie namawia cię do mącenia i burzenia. To głos, który chce coś zmienić, by wpuścić do zbyt monolitycznej sytuacji trochę światła. Cesarz staje zawsze w obronie swojego narodu, pilnuje bezpieczeństwa i porządku kosztem dynamiki i wolności, co prowadzić może do sytuacji takich, jak ta opisywana przez 5 Pucharów – rozłam, gorycz, rozstanie. Oczywiście mowa jest o metaforycznym rozstaniu, np. ze swoją rutyną lub schematami myślowymi, co nie umniejsza mu rozmachu. Król Mieczy jest kartą nieugięcie otwartego umysłu i ostrej jak brzytwa przenikliwości. Mówi się o nim, że rozumiejąc wszystkie możliwe punkty widzenia, utracił zdolność podejmowania decyzji, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest praktykowanie jego szkoły z kontrolowaną intensywnością. Pomocą służy Cesarz.

Zadanie: Wygospodaruj 20 minut dziennie na pełną anarchię, np. odpisuj na maile z pracy w sposób niedopuszczalny (nie wysyłaj!), jedz deser przed obiadem, kończ hałasować kwadrans po rozpoczęciu ciszy nocnej.

 

Wodnik: Polityka troski

Słońce, 2 Pucharów, 8 Buław

Sezon jesień-zima 2020 będzie dla ciebie sezonem bliskości. Rozpocznij trening wpuszczania osób do swojego prywatnego kręgu już teraz, z 2 Pucharów, kartą więzi duchowej i romantycznej. Wsparcie i opieka, jakie symbolizuje Słońce, mogą być zarówno obrazem twoich pragnień, jak i opisem realnej sytuacji, w której jesteś otoczony, lub jesteś gotowy otoczyć innych uwagą. Warto poszerzyć też zakres swojej inkluzywności od żywych istot ludzkich, przez idee, po instytucje, z których działalnością możesz utożsamić się na poziomie personalnym. 8 Buław, czyli galopujące tempo, nie każe czekać ci długo na efekty wysiłku. Oscylując na rozpiętości: błyskawiczny koniec- błyskawiczny początek, zobowiązuje się dostarczyć emocjonującego seansu wewnętrznych metamorfoz i towarzyskiej ewolucji. Pamiętaj, że najgorsze, co może się wydarzyć, to lekko rozczochrane ego.

Rytuał: Wyjmij wkładki z najczęściej używanych butów, po czym długopisem wypunktuj, z czym i do kogo chcesz wyjść z inicjatywą na spodzie prawej, na spodzie lewej od kogo i jaką inicjatywę przyjąłbyś z radością.

Ryby: Wewnętrzny kompas

Karty: 8 Pucharów, 6 Buław, 10 Monet

 

8 Pucharów to niechybny znak, że zmierzasz we właściwym kierunku. Jeśli zastanawiasz się nad ślubem, rozwodem, wejściem w spółkę lub z niej wyjściem, pamiętaj, że twoja intuicja ma słuszność, nie zagłuszaj jej. 6 Buław, czyli sukces i popularność, przypominają o starożytnej technice wyolbrzymiania dotychczasowych osiągnięć w celu utrzymania się na nowo obranej ścieżce. Mów o sobie głośniej, niż trzeba, nazywaj się geniuszem, krój skórę na niedźwiedziu, do wyboru do koloru, wszystko dobre, co zadziała. 10 Monet to karta idealnej rzeczywistości, stąd prosty wniosek, że jedyne czego ci trzeba, to podbudowane morale i stabilna emocjonalnie publiczność pomagająca to morale utrzymać. Parafrazując słowa wielkiego pisarza science fiction Williama Gibsona, zanim zdiagnozujesz u siebie depresję lub niskie poczucie własnej wartości, upewnij się, czy nie otaczasz się malkontentami.

Zadanie: W myślach chwal się za wszystko. „Ależ wspaniały chleb wybrałem”, „decyzja, żeby przejść na światłach, była wizjonerska”, itp.

Pola Godot
Proszę czekać..
Zamknij
Vogue Polska
Drogi Czytelniku,

Żeby móc dalej dostarczać Ci materiały redakcyjne wysokiej jakości i zgodne z Twoimi zainteresowaniami, potrzebujemy zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Jednocześnie zapewniamy, że dbamy o Twoją prywatność i bezpieczeństwo, nie zwiększając w żaden sposób naszych uprawnień. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę.

Pliki cookie

Strona vogue.pl korzysta z plików tzw. cookie, w celu dostosowania jej funkcjonalności do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje w zakresie polityki prywatności i zasad wykorzystania plików cookies dostępne są TUTAJ.

Wyrażam zgodę