Znaleziono 0 artykułów
23.08.2019
Artykuł partnerski

Jak sprawić, by ubrania dłużej wyglądały jak nowe?

23.08.2019
LG Styler (Fot. materiały prasowe)

O ulubione ubrania, które przy zakupie traktujemy jak inwestycję, a z czasem zyskują dla nas wartość sentymentalną, warto dbać. Jak prać, przechowywać i przerabiać ubrania, żeby zachować ich fason, kolor i strukturę? Domowym sposobom na przedłużenie życia rzeczy przychodzi teraz z pomocą technologiczna rewolucja. Szafa parowa LG Styler pozwala odświeżyć ubrania bez korzystania z pralni chemicznej.

Kupuj odpowiedzialnie

Kupowanie ubrań dobrej jakości jest przejawem nie tylko troski o nasze dobre samopoczucie, lecz także dbałości o środowisko naturalne. Ograniczając konsumpcję, traktując ubrania z szacunkiem i dając im drugie życie dzięki przeróbkom, działamy w zgodzie z zasadami mody zrównoważonej. Ważnym etapem odpowiedzialnego kupowania jest sprawdzanie składu materiałów. Zainwestować warto na pewno w ubrania wielofunkcyjne, takie, które pasują do wszystkiego, także do rzeczy, które już w swojej szafie mamy. Z wysokiej jakości materiałów powinny być uszyte rzeczy, które się nie starzeją – dżinsy, marynarki i płaszcze. Zwracajmy uwagę na detale: przeszycia, guziki, nity – to także ich precyzyjne wykonanie świadczy o jakości produktu. Baza dla każdego oznacza jednak co innego. Jej budowanie polega na tym, że ubrania, które nosimy najczęściej, bo czujemy się w nich najlepiej, powinny pochodzić z kolekcji marek z wyższej półki. Dodatki zgodne z sezonowymi trendami mogą być kupowane w tańszych sklepach. Klasyki zostają z nami na zawsze. Dlatego troszczmy się o najważniejsze rzeczy w naszej szafie jak o lojalnych przyjaciół, którzy nigdy nas nie zawiedli.

Przechowuj porządnie

Przechowanie rzeczy w szafie (Fot. Getty Images)

W szafie powinno być sucho i chłodno, bo wysokie temperatury i wilgoć niszczą ubrania. Ułożenie ubrań w szafie odgrywa ogromną rolę w wydłużaniu ich życia. Podstawowe zasady? Ciężkie swetry nie powinny wisieć, bo tracą w ten sposób fason. Przed powieszeniem na wieszaki marynarek, koszul czy kurtek warto zapiąć guziki. Nie tylko będą potem lepiej wyglądać, ale też nie zniszczą rzeczy, które znajdują się obok. Opłaci się inwestycja w dobre wieszaki. Te metalowe z pralni nie zdadzą egzaminu. Drewniane zapewnią rzeczom długie trwanie. Uwaga na rozmiar! Jeśli na takim samym wieszaku powiesi się damską koszulę i męską marynarkę, stracą swoją formę. W szafie nie starajmy się też upychać rzeczy na siłę. Każde ubranie musi mieć dla siebie przestrzeń. Większość z nas narzeka na niedobór miejsca w szafie, dlatego czasami lepiej powiesić część rzeczy na wolnostojącym wieszaku albo ubrania na inny sezon schować do worków, niż próbować zmieścić wszystko. Później można je prosto i szybko odświeżyć, np. dzięki nowej szafie parowej LG Styler.

Zadbaj o przestrzeń w szafie (Fot. Getty Images)

Pierz zgodnie z instrukcją

Instrukcje prania są umieszczone na ubraniach nie od parady. Stosowanie się do nich gwarantuje nam, że tkaniny przetrwają długie lata. Uwaga: lepiej inwestować w rzeczy, które nie wymagają szczególnego traktowania, będą bowiem łatwiejsze w utrzymaniu. Stosujmy się do zaleceń producentów. Jeśli radzą prać daną rzecz ręcznie, nie narażajmy jej na działanie pralki. Warto też poznać wszystkie programy, które oferuje nasza pralka. Wśród funkcji znajdziemy zarówno pranie w 30 stopniach przez zaledwie 30 minut z lekkim wirowaniem, zarezerwowane dla najdelikatniejszych rzeczy, jak i pranie w 60, a nawet 90 stopniach z intensywnym wirowaniem, co może się  sprawdzić przy pościeli i ręcznikach. Nie zapominajmy o podziale według kolorów. Do białego i do kolorów są przecież specjalne proszki, podobnie jak do rzeczy delikatnych. Przed włożeniem ich do pralki, zwłaszcza bielizny, możemy zaopatrzyć się też w specjalne woreczki. Zapobiegniemy tym samym ryzyku zniszczenia przez ruchy bębna. Sprawdzajmy też na opakowaniu proszku, ile należy go zastosować. Pranie rzadko kiedy potrzebuje dużej ilości detergentu. Podobnie z odplamiaczem i wybielaczem. Ten pierwszy należy stosować natychmiast po zabrudzeniu, bo z czasem coraz trudniej będzie wywabić plamę. Wybielajmy tylko w ostateczności. Trzeba niestety założyć, że białe rzeczy – T-shirty, koszule i koszulki – mają krótszą datę ważności, bo mogą łatwo zmienić kolor. Podatne na blaknięcie są natomiast ciemne ubrania. Pierzmy je więc na lewej stronie, żeby nie straciły koloru. Suszarkę traktujmy jako urządzenie do zadań specjalnych, a codzienne pranie wywieszajmy. W ten sposób na dłużej zachowamy fason ubrań.

Prasuj z umiarem

Posługując się nieumiejętnie żelazkiem, ryzykujemy odbarwienia, dziury, a w najgorszym wypadku całkowite zniszczenie rzeczy. Pamiętajmy o tym, że żelazko ma różne programy dostosowane do odmiennych tkanin. Dobierając właściwą temperaturę prasowania, chronimy tkaninę. Len możemy prasować w temperaturze 229 stopni Celsjusza, bawełnę – 200 stopni, wiskozę – 190 stopni, wełnę – 150 stopni, poliester – 150 stopni, jedwab – 150 stopni, a nylon – 135 stopni. Coraz więcej mówi się także o tym, że pozostanie w zgodzie z wymogami ekologii wymusza na nas ograniczenie prasowania. Z pomocą przychodzą wtedy nowoczesne wynalazki, takie jak np. szafa parowa.

Naucz się napraw

Proste przeróbki i poprawki pozwalają wydłużyć życie rzeczy, a nie zabierają czasu ani energii. Warto poznać tajniki szycia, a wystarczy do tego prosty zestaw krawiecki. Do przyszycia guzika, przeszycia rozprutego szwu czy załatania dziury nie są potrzebne profesjonalne umiejętności – wystarczy igła z nitką. Kto nie ma czasu na podjęcie się tego zadania, może poszukać wsparcia u zaufanej krawcowej. Doświadczeni rzemieślnicy nie tylko dokonają napraw, ale też mogą zmienić charakter rzeczy, która nam się znudziła, stała się za duża albo za mała czy też wyszła z mody. Czasami wystarczy odrobinę skrócić, zwęzić w talii albo doszyć detal w postaci kołnierza, żeby przeobrazić sukienkę  ze staroświeckiej kreacji w strój zgodny z trendami.

Odświeżaj zamiast czyścić chemicznie

Niektóre ubrania można prać tylko w pralni chemicznej, ale na dłuższą metę ekspozycja na chemikalia niszczy tkaniny. Alternatywą jest para wodna. Sposobem naszych mam było wieszanie ubrań przy wannie albo prysznicu, by nabrały wilgoci. Styliści od dawna posługiwali się w swojej pracy steamerami, by przed sesją wygładzić ubrania, ale teraz dzięki LG nadeszła rewolucja w dbaniu o garderobę. Szafa parowa LG Styler to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą odświeżyć ubrania bez korzystania z pralni chemicznej. Szafa o wadze 90 kilogramów generuje tylko 40 decybeli hałasu. 

Urządzenie oferuje cztery podstawowe programy: odświeżanie, suszenie, sanityzację i specjalny program do spodni z kantem. LG Styler działa w oparciu o parę i czystą wodę, bez użycia jakichkolwiek chemikaliów. Para wnika w ubrania, dezynfekuje je i eliminuje nieprzyjemne zapachy, którymi przesiąkły, jak również usuwa zapachy po wysiłku sportowym, przebywaniu w zadymionym pomieszczeniu czy intensywnie pachnącym lokalu.

Szafa przyda się zwłaszcza na początku nowego sezonu, gdy wymieniamy garderobę. Jesienne swetry, szaliki i czapki po pół roku przechowywania bywają nieświeże, choć czyste. Ale zamiast uruchamiać cały cykl prania, można je jedynie odświeżyć.  

Dodatkowym atutem jest funkcja AllergyCare, możliwa do wykorzystania w pralkach, pralkosuszarkach i nowych suszarkach LG dzięki technologii Steam, która tworzy dezynfekującą parę, oczyszczającą i pielęgnującą ubrania. Dzięki niej można usunąć aż 99,9 proc. alergenów z roztoczy, które kryją się w ubraniach przechowywanych w szafach!

LG oprócz szafy parowej innowacje wprowadza także w swoich najnowszych pralkach parowych i pralko-suszarkach. Program odświeżania parowego w wybranych modelach pralek pozwala w 20 minut zdezynfekować ubrania i pozbyć się z nich nieprzyjemnych zapachów bez uruchamiania całego cyklu prania. Nowe suszarki LG posiadają opcję delikatnej, ale zarazem skutecznej pielęgnacji odzieży, dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii nawiewu ciepłego powietrza w optymalnej temperaturze ok. 50-60 stopni do wnętrza suszarki. Dzięki temu unikniemy ryzyka zbiegania się oraz uszkodzenia ubrań, przez co będą nam mogły dłużej służyć doskonałym fasonem. 

Wymagającym użytkownikom spodoba się opcja obsługi za pomocą aplikacji. LG SmartThinQ™ pozwala sterować pralką i suszarką, czym wychodzi na przeciw indywidualnym oczekiwaniom piorącego. Dzięki funkcjom aplikacji liczba programów pralki nie stanowi ograniczenia. Aplikacja mobilna posiada bowiem aż 44 nowe programy z możliwością wgrania do pralki, dostosowane do rodzaju ubrań, jakie pierzemy czy suszymy, w tym tych do rzeczy najdelikatniejszych – satynowych sukienek, koronkowej bielizny, ubranek dziecięcych czy też odzieży do ćwiczeń, a nawet obuwia sportowego.

Więcej o produkcie na lg.com/pl/styler.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij