Znaleziono 0 artykułów
20.03.2021
Artykuł sponsorowany

Kasia Sokołowska: Odpowiednie dbanie o ubrania przedłuża ich życie

20.03.2021
(Fot. materiały prasowe)

To moje odkrycie! Zaczęła mi być niezbędna, bo pozwala na co dzień dbać o ubrania uszyte z najdelikatniejszych tkanin – mówi najbardziej znana reżyserka pokazów mody w Polsce o szafie odświeżającej ubrania Samsung AirDresser, której została ambasadorką.

Czy twoje podejście do mody zmieniło się w ostatnich miesiącach?

Nasze przyzwyczajenia siłą rzeczy się zmieniły, bo więcej czasu spędzamy w czterech ścianach. Stawiamy na wygodę. Po domu nie będziemy przecież biegać na wysokich obcasach. Ale mój styl się nie zmienił. W mojej szafie nie było rewolucji. Jest pojemna, bo pracuję w branży mody, więc potrzebuję ubrań na wiele różnych okazji.

Kobiety w ogóle są wielowymiarowe. Nie wystarczy wieczorowa suknia. Nie wystarczy też dres. Pełnimy wiele funkcji, więc potrzebujemy wielu różnych ubrań. Dres, który wiele osób teraz odkryło, już dawno stał się elementem mojego codziennego stroju. Ale dres dresowi nierówny. Coraz więcej marek tworzy linie typu leisure, gdzie znajdziemy komplety à la dresy wykonane z bardzo szlachetnych tkanin, np. z kaszmiru. Jednak wierzę, że po pandemii zapragniemy znów ubierać się zgodnie z dress code’em, chwilowo zapomnianym, a wcześniej czasami lekceważonym.

(Fot. materiały prasowe)

Sięgam teraz do szafy głębiej, odkrywając dawno nienoszone rzeczy. Wprowadzam też ubrania w drugi obieg albo kupuję z drugiej ręki. Zostawiam sobie rzeczy ważne, często praktyczne, ale też związane z emocjami i wydarzeniami. Zestawiam je i noszę w nowy sposób, to dobre ćwiczenie z mody, bo pobudza kreatywność.

Kupujesz coraz mniej ubrań?

Zdecydowanie mniej. Tylko wyjątkowe rzeczy i tylko najlepszej jakości. W czasie pandemii inwestowałam raczej w design i sztukę. Od dawna wydaje mi się, że mamy wszystkiego za dużo. Nadmiar to znak czasów. Byłabym szczęśliwa, mając tylko pięć koszul, dwie spódnice, trzy sukienki. W mojej pracy to niestety niemożliwe.

Teraz łatwiej powściągnąć pokusę. Naszła nas refleksja, że wcale tak dużo nie potrzebujemy. Jedna świetna rzecz cieszy bardziej i służy lepiej i dłużej. Zwrot świata ku zrównoważonemu rozwojowi jest wyraźny. W końcu zauważyliśmy, że planeta „nam się kończy”. To zdecydowanie przekłada się na nasze postrzeganie mody.

Cenisz rzeczy vintage?

Tak, cieszę się, że sklepy z rzeczami vintage zmieniły swój wizerunek, a myszkowanie po nich jest teraz wręcz modne. Ja to robiłam od dawna, zwłaszcza na studiach artystycznych. Wszyscy chcieliśmy się wyróżnić, a najłatwiej było znaleźć oryginalne rzeczy właśnie w takich miejscach. Uważałam już wtedy, że ubranie to element mojej ekspresji. Nosiłam też piękne, choć na tamte czasy kontrowersyjne ubrania i buty mojej mamy.

(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)

Śledzisz trendy, czy uważasz, że o modzie nie można już myśleć w kategoriach sezonowości?

Nasza wyobraźnia jest tak ukształtowana, że wciąż inspiruje nas coś nowego. Potrzebujemy tych bodźców. Trendy wskazują nam nowy kierunek myślenia.

Czasami coś mnie zachwyca, choć wcześniej wydawało się, że wszystko już było, a zdolny projektant albo stylista daje temu nowe życie.

Po pandemii widzę przestrzeń na haute couture – sztukę, która nie musi mieć osadzenia w rzeczywistości. Jesteśmy w momencie zwrotnym, a artyści nie znoszą próżni. Kryzys jest dla nich pretekstem do zwiększonej kreatywności. Wszyscy szukają nowego sposobu dotarcia do odbiorcy. Na początku pandemii wyreżyserowałam pokaz w wersji online. Pewnie nie zdobyłabym się na ten eksperyment w normalnych okolicznościach.

W dbaniu o ubrania pomaga ci szafa odświeżająca Samsung AirDresser. Jak ona działa?

W czasie lockdownu okazało się, że jesteśmy niejako samowystarczalni. Wiele punktów usługowych, z których do tej pory regularnie korzystaliśmy, zostało zamkniętych. Zaczęliśmy znów sami gotować, sprzątać, prać.

Szafa to moje odkrycie ostatnich miesięcy! Zaczęła mi być niezbędna. Zastąpiła częste i czasochłonne wizyty w pralni. Zanim zdecydowałam się jej używać, a potem o niej mówić, przetestowałam ją na wiele sposobów. To nie jest tylko piękny gadżet, to naprawdę praktyczna rzecz, która pomaga w codziennym życiu. Zostanie ze mną już na stałe.

Jakie są największe zalety szafy?

Pozwala zadbać o najdelikatniejsze tkaniny, takie jak kaszmir, wełna merino, angora czy zamsz. Pozwala uniknąć zbyt częstego prania, a delikatne tkaniny tego nie znoszą. Samsung AirDresser odświeża ubrania bez użycia wody i detergentów, a dodatkowo ma funkcję suszenia.

Ubranie założone raz, często nie wymaga prania, a tylko odświeżenia. Samsung AirDresser sprawia, że ubranie jest świeże, wygładzone i pięknie pachnie. W szafie jest możliwość rozpylania  ulubionego zapachu – to dla mnie bardzo ważna funkcja. Szafa usuwa też zagniecenia, które powstają po noszeniu. To świetnie sprawdza się w przypadku garniturów.

W obecnych czasach istotna jest także funkcja dezynfekcji – Samsung AirDresser dzięki technologii JetSteam, która wykorzystuje parę wodną, z czyszczonej odzieży usuwa zarazki, alergeny, bakterie i wirusy*.

W szafie odświeżam przede wszystkim marynarki, płaszcze, sukienki, koszule, kurtki puchowe czy odzież sportową, a także marynarki i krawaty mojego partnera. Szafa ma wiele różnych programów, więc odświeżymy w niej bardzo różne rzeczy, od kurtki narciarskiej po delikatną bluzkę.

(Fot. materiały prasowe)

Świetnie też komponuje się we wnętrzu.

Tak, to piękny i praktyczny mebel, który pasuje do każdego wnętrza. Można go ustawić w garderobie, przedpokoju, sypialni. Nic dziwnego, że otrzymał nagrodę IF Design Award 2020.

*Eliminuje: do 1) 99,9% trzech typów wirusów (Adenowirus, Wirus grypy i Herpeswirusy) na podstawie badań przeprowadzonych przez Laboratorium Szkoły Farmakologii Uniwersytetu Koreańskiego; program Sanitize 2) 99,9% dwóch typów bakterii (E.coli i S.aureus); program Sanitize 3) 99% gazów powodujących nieprzyjemny zapach (kwas izowalerianowy: pot; 4-etylopirydyna: tytoń, aldehyd walerianowy: żywność, np. grillowane mięso oraz tetrachloroetylen: pranie chemiczne) na podstawie badań przeprowadzonych przez Intertek, program Normal 4) 99% substancji szkodliwych (Perchloroetylen) – na podstawie badań przeprowadzonych przez Intertek; program Normal 5) 99% roztoczy kurzu domowego, na podstawie badań przeprowadzonych przez Intertek oraz testów w ramach certyfikacji BAF, program Sanitize.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij