Znaleziono 0 artykułów
28.05.2021
Artykuł partnerski

Kolekcja Macieja Zienia Slavic Roots jesień-zima 2021-2022

28.05.2021
(Fot. Materiały prasowe)

Projektant wraca do korzeni, proponując charakterystyczne dla siebie sukienki koktajlowe i garnitury. Pracując nad kolekcją, inspirował się słowiańskimi wierzeniami. 

Słowiańska bogini w interpretacji Macieja Zienia to silna kobieta, która żyje w zgodzie z naturą i z samą sobą. Jest ciekawa swojej historii, pochodzenia i przeszłości. Nie boi się kobiecości w jej nowoczesnych przejawach – ambicji, asertywności i niezależności. Maciej Zień zagłębiając się w świat słowiańskich  wierzeń, wyraża nieokiełznaną potęgę kobiety.

Sylwetki bogów i bogiń na potrzeby kolekcji Slavic Roots zreinterpretowała Luiza Kasprzyk,  artystka graficzka, specjalizująca się w technikach linorytniczych, absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. – Interesuje mnie twórczość figuratywna, ciało fizyczne i metafizyczne, obnażenie i nagość, zagadnienie poczucia tożsamości. Pociągają mnie kameralność grafiki, lapidarność koloru, często redukuję gamę do czerni i bieli, w której czuję siłę przekazu – wymienia inspiracje artystka.

Wśród prezentowanych kreacji znajdziemy charakterystyczne dla Macieja Zienia garnitury, tym razem w nowym wydaniu. Pojawią się również zwiewne koktajlowe sukienki, z których znana jest marka. Przejawem powrotu do korzeni jest też charakterystyczny dla projektanta element – drapowana organza z jedwabiu. Po raz pierwszy u Macieja Zienia pojawiają się trencze. Nowy model debiutuje w dwóch odsłonach – lżejszej, jedwabnej, oraz cięższej, bardziej strukturalnej, bawełnianej.

Płynne falbany i marszczone, ekologiczne tkaniny, często wykończone na surowo, nawiązują do różnorodnych form roślinności oraz morskich fal. Styl power woman zostaje podkreślony przez ołówkowe spódnice. Tym razem zestawione zostają nie z marynarkami, lecz z wykonanymi z ekologicznej bawełny dzianinowymi bluzami. Nie mogło zabraknąć silnie zakorzenionego w słowiańskiej kulturze symbolu, czyli wianków. Został przez projektanta zinterpretowany. Pojawia się pod postacią strusich piór, które stanowią najważniejsze zdobienie kolekcji. Dominującym kolorem jest klasyczna czerń, symbol słowiańskich bogów Peruna i Trzygłowa. Pojawiają się również złamana biel, jasny beż oraz kolor żółty, barwa bogini Dziewanny, matki wszech ziół, kolor roku Pantone 2021.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij