Znaleziono 0 artykułów
11.07.2022

Kolekcja Max Mara Resort 2023: Minimalizm i poezja

11.07.2022
Fot. Max Mara

Tego lata nasycone barwy i ponadczasowe kroje pomagają w odnalezieniu nowej interpretacji piękna, kobiecości, indywidualizmu. Doskonale wie o tym Max Mara, której kolekcja Resort 2023, inspirowana kulturą Portugalii, łączy wysublimowanie z namiętnością – nawiązania do poezji wpisują się w minimalistyczny szyk.

Projekty Max Mary z kolekcji Resort 2023 zaprezentowano w Portugalii, w modernistycznym kompleksie budynków Calouste Gulbenkian Foundation w Lizbonie. W siedzibie fundacji mieści się także obraz Nikiasa Skapinakisa przedstawiający Natálię Correię – portugalską poetkę i aktywistkę. Correia, reinterpretując wizję kobiecości obecną w portugalskim społeczeństwie z połowy XX wieku, skupiała się na wolności i wytrwałości, ale także sensualizmie. Max Mara, tłumacząc tę poetykę na język mody, zaprezentowała kolekcję, w której pojawiają się kroje podkreślające sylwetkę, a do każdej dobrany jest płaszcz – rozpoznawalny element marki. Melancholię i namiętność, słyszalne w każdej nucie tradycyjnej portugalskiej muzyki fado, reprezentują rozkloszowane spódnice, marszczenia bluzek czy wykrojone dekolty. Miłosne rytuały łączą się z funkcjonalnością ołówkowych krojów i oversize’owych narzut.

Fot. Max Mara

Nastrój jak z „Nenufarów” Moneta przełamywały betonowe płyty, a zielone drzewa kontrastowały z odcieniami rudego, ciemnego fioletu, wypalonej żółci. Nie zabrakło jednak także kreacji w charakterystycznej dla Max Mary tonacji: pojawiły się beże, odcienie złamanej bieli i czerń. Motywy kwiatów, serc i gołębic nawiązują do portugalskiej tradycji Lenços de namorados do Minho – chusteczek wyszywanych przez młode dziewczyny, mających pomóc im w zdobyciu serc kochanków.

Ten duch romantyzmu widoczny jest także w wyborze materiałów i tekstur. Plisowana tafta zapewnia rozmach i lekkość, a grubsze, miękkie tkaniny płaszczy, w tym jednego z najbardziej rozpoznawalnych produktów Max Mary, Teddy Bear Coat, sugerują ciepło i intymność. To kolekcja przeznaczona na złote wieczory i sekretne spotkania – nowoczesna prostota nie odbiera poetyckości wysublimowanej aurze.

Fot. Max Mara

Max Mara zaprosiła także do współpracy lokalnych artystów i rzemieślników, aby stworzyli T-shirty z motywami tradycyjnych Lenços de namorados do Minho. To nawiązanie do przeszłości, obietnica ponadczasowej elegancji, a jednocześnie zrozumienie potrzeb kobiet XXI wieku.

Iga Trydulska
Proszę czekać..
Zamknij