Znaleziono 0 artykułów
01.04.2022
Artykuł sponsorowany

Reserved wiosna-lato 2022: Powrót do przyszłości

01.04.2022
(Fot. Mateusz Stankiewicz)

Przeszłość łączy się z przyszłością, nostalgia z nowoczesnością, rzemiosło z technologią. Projektanci Reserved sięgają po wyrafinowaną wersję trendu Y2K. W kolekcji na sezon wiosna-lato 2022 znajdziemy denimowe mundurki, skórzane płaszcze i dzianinowe komplety.

Moda nie znosi ograniczeń, uwielbia eksperymenty, łączy kontrasty. Choć trendy powracają cyklicznie, projektanci nie wchodzą dwa razy do tej samej rzeki. Korzystając z inspiracji z przeszłości, poddają je reinterpretacji, by stworzyć nową jakość. Choć na wybiegach wciąż wybrzmiewają motywy z lat 60., 70., 80. i 90. XX w., it-girls, supermodelki i styliści orzekli zgodnie, że sezon wiosna-lato 2022 należy do Y2K. Styl z przełomu mileniów – w najlepszym razie kampowy – przechodzi metamorfozę. Jego charakterystyczne elementy – niski stan, odsłonięty brzuch czy mocne proporcje – znalazły swoje odzwierciedlenie w najnowszej kolekcji Reserved. Ale podczas gdy na początku lat 2000. moda wydawała się odrobinę naiwna, wcielenie trendu AD 2022 jest samoświadome, wyrafinowane, z naciskiem położonym na zrównoważony rozwój.

Nastroje – nostalgiczne i nowoczesne zarazem – wyraża kampania reklamowa autorstwa jednego z najbardziej utytułowanych polskich fotografów, Mateusza Stankiewicza. Na jego kadrach czasoprzestrzeń się zakrzywia – ledowe powierzchnie mienią się wzorami stanowiącymi lustrzane odbicie deseni na ubraniach. Bohaterka sesji staje się niejako częścią zupełnie nowej rzeczywistości, metawersum, w którym od jakiegoś czasu działa moda.

A co nosi dziewczyna z przyszłości, która na wyrywki zna historię mody? Projektanci Reserved wybrali już przeboje sezonu wiosna-lato 2022. Do naszych szaf trafią Canadian tuxedo, czyli mundurki w ciemnym odcieniu dżinsu (stonowana wersja kompletów Britney Spears z przełomu wieków), matriksowe płaszcze ze skóry oraz dzianinowe komplety w paski, jakie kiedyś lansowała Sonia Rykiel. Niezbędne okazują się psychodeliczne wzory, trochę jak z berlińskiego Berghain albo Love Parade, odcienie niebieskiego oraz sukienki na ramiączkach spaghetti. Uwagę zwracają detale – sukienki wyposażono w troczki, by można było bawić się ich długością, oplatają ciało wąskimi paskami, koszule są wiązane tak, by odsłonić talię. Równie istotne są akcesoria – plisowane shopperki oraz wyraziste buty: mokasyny, sneakersy albo kolorowe klapki.

Męska odsłona kolekcji wiosna-lato 2022 to streetwear w normcore’owym wydaniu. Denim jest jasny, jakby wypłowiały, garnitury nosi się do sneakersów i T-shirtów, na sportowo, a czasem klasyczny zestaw zastępuje set shaketu i luźnych spodni, a nawet dresowych spodni i bomberki.

Milenialsi, którzy styl Y2K nosili, dorastając, dziś znów sięgają po motywy z tamtej epoki, tyle że w czystszej, unowocześnionej, szlachetnej formie, a pokolenie TikToka odkrywa ten look dla siebie, interpretując po swojemu tak, by czerpiąc z przeszłości, jednocześnie spoglądać w przyszłość.

Zdjęcia: Mateusz Stankiewicz / Same Same Agency
Asystent fotografa: Gabriel Orłowski
Stylistka: Ewelina Gralak
Asystentka stylistki: Natalia Osełka
Makijaż: Wilson
Włosy: Michał Bielecki
Manikiur: Kasia Żuk
Scenografia: Ania Witko
Asystentka scenografki: Dagmara Stępień
Retusz: Paweł Liro / Final Touch
Modelka: Cara Taylor / Next Models
Model: Akintayo Ogunkoya / Premier Models
Produkcja: Warsaw Creatives

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij