Znaleziono 0 artykułów
08.09.2022

Królowa Elżbieta II nie żyje

08.09.2022
Królowa Elżbieta II (Fot. Getty Images)

Symbol jedności, stałości oraz potęgi Królestwa. Najdłużej panująca monarchini w historii Wielkiej Brytanii i najdłużej piastująca stanowisko głowy państwa na świecie. Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku w Zamku Balmoral w wieku 96 lat. W ostatnich chwilach towarzyszyli jej najbliżsi.

Elżbieta II na tron wstąpiła po śmierci swojego ojca, króla Jerzego VI, w 1953 roku. Miała wtedy 25 lat. Jej rządy przypadły na okres wielkich zmian i zawirowań. Europę dzieliła wówczas Żelazna Kurtyna, a Wielka Brytania traciła status kolonialnego mocarstwa. Na barkach Elżbiety spoczęło zadanie radykalnej reformy monarchii. Szybko poprawiła wizerunek Korony, wyszła do poddanych i dla wielu pozostała symbolem jedności, stałości i potęgi Królestwa.

Rządziła twardą ręką, o czym wielokrotnie mogła przekonać się „Żelazna Dama” –   premier Margaret Thatcher. O jej relacjach z królową Elżbietą II do dziś krążą legendy. Jedni wskazują, że między głową państwa a rządu tlił się nieustający konflikt. Inni, że cotygodniowe audiencje w Pałacu Buckingham, przypominały starcie tytanów. Gdy po śmierci Thatcher, zajrzano do jej pamiętnika z czasów pełnienia urzędu, znaleziono zapisek: „Jeśli ktoś myśli, że spotkania z królową są miłymi, towarzyskimi rozmówkami, jest w wielkim błędzie. To są spotkania niemalże biznesowe i Jej Królewska Mość wypowiada się z wielkim doświadczeniem na aktualne tematy”. – Wspaniała i wielka dama. Zawsze wie, co chce powiedzieć – mówiła z kolei dokumencie „Queen & Country”. Jej sylwetkę – twardej, nieuległej, zimnej królowej – na co dzień odmieniała rodzina. W wywiadzie udzielonym Katie Couric w 2012 roku, książęta Harry i William powiedzieli: – Za zamkniętymi drzwiami jest naszą babcią. Babcią, z którą nie należy zadzierać.

W 2007 roku, w wieku 81 lat Elżbieta II stała się najstarszym brytyjskim monarchą. Kilka miesięcy wcześniej ogłoszono wyniki badań, w których większość Brytyjczyków wyraziła życzenie, aby królowa panowała aż do swojej śmierci. Gdy ukończyła 90 lat, część jej publicznych obowiązków przejęli członkowie rodziny królewskiej, ale rządziła do ostatniego dnia. Zmarła 8 września w Zamku Balmoral w wieku 96 lat.

Zgodnie z planem działań o nazwie Operacja London Bridge, opracowanych na wypadek śmierci monarchini, w kolejnym dniu Rada Akcesyjna zgromadzi się w pałacu św. Jakuba, aby ogłosić wstąpienie na tron nowego monarchy.

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij