Znaleziono 0 artykułów
21.10.2020

Mandragore: Wieżowiec przyszłości

21.10.2020
Fot. Getty Images

Paryskie studio architektoniczne Rescubika przedstawiło projekt Mandragore – wieżowca oczyszczającego powietrze, który stanie w Nowym Jorku na wyspie Roosevelta.

Niebawem w Nowym Jorku stanie budynek mieszkalny wysoki na 737 metrów – to będzie najwyższy drapacz chmur w mieście. Będzie również zielonymi płucami szklanej metropolii.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mandragore new York.

Post udostępniony przez Rescubika (@rescubika_creations)

Projekt paryskiego studia architektonicznego Rescubika zakłada zatrzymanie emisji CO2 dzięki konstrukcji przypominającej wielki filtr. Wieżowiec będzie miał za zadanie pochłaniać szkodliwe substancje, poprawiając jakość powietrza w okolicy. W dodatku budynek zostanie wyposażony w turbiny wiatrowe, pasywne ogrzewanie i chłodzenie oraz ogromne połacie zieleni. Na 160 kondygnacjach pojawi się 1600 drzew, 24500 mkw. ścian roślinnych oraz 7 tys. fotowoltanicznych. W każdym mieszkaniu znajdzie się także gabinet przystosowany do zdalnej pracy w duchu „trzeźwości energetycznej”. Koncepcja ma skłonić do zmian w stylu życia ku lepszej przyszłości planety, w tym przypadku zmniejszenia ruchu samochodowego i wiążącymi się z nim spalinami.

Nieregularny, strzelisty i kręty kształt drapacza chmur przywodzi na myśl korzeń mandragory. Jak mówią twórcy projektu z Benoitem Patterlinim na czele, ma nawiązywać do symbiozy człowieka z naturą.

 

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij