Znaleziono 0 artykułów
19.08.2022

Ranra: Laureaci Zalando Sustainability Award 2022

19.08.2022
Fot. Materiały prasowe

Podczas kopenhaskiego tygodnia mody platforma Zalando po raz kolejny przyznała nagrodę marce działającej na rzecz zrównoważonego rozwoju. Laureatami Zalando Sustainability Award 2022 zostali twórcy działającej w Londynie i Rejkiawiku Ranry.  

Jak czujecie się po wygranej w konkursie Zalando Sustainability Award?

Nie spodziewaliśmy się tego wyróżnienia. To niesamowite uczucie zostać wyróżnionym za ciężką pracę wykonaną przez ostatnie cztery lata. Czasami wydaje nam się, że osobom z zewnątrz trudno zrozumieć, czym tak naprawdę się zajmujemy. Tym bardziej cieszy nas, że zostaliśmy docenieni.

Zalando Sustainability Award daje nowe możliwości i otwiera wiele drzwi. 

Dla nas ta nagroda to przede wszystkim możliwość zdobycia nowego doświadczenia oraz mentoringu. Możemy uczyć się od ludzi z branży, którzy od dawna zajmują się modą zrównoważoną. Na ten moment nie ma idealnego rozwiązania dla mody cyrkularnej. Wszyscy musimy sobie pomagać.

Fot. Materiały prasowe

Co czeka Ranrę w najbliższym czasie?

Za dwa miesiące, w październiku, debiutuje nasza współpraca z marką Salomon. Ich buty zazwyczaj wykonywane są z plastiku, bo muszą być wytrzymałe w różnych sytuacjach. Szukaliśmy sposobów na to, aby buty stały się bardziej przyjazne dla środowiska przez użycie naturalnych, roślinnych barwników oraz 30 proc. naturalnej gumy i materiałów z recyklingu. Nie udało nam się uzyskać idealnego efektu, ale będziemy nad tym dalej pracować. Takie mamy podejście – identyfikujemy problem, a potem szukamy rozwiązań.

Z tego jesteście znani, zwłaszcza z tworzenia nowych materiałów. Skąd pomysł na ten typ działalności?

Chcemy mieć wpływ na zmiany w branży. Nie chcemy monopolizować naszych pomysłów, wręcz przeciwnie, im więcej ludzi z nich skorzysta, tym większa szansa, że wszyscy będziemy się rozwijać w kierunku mody zrównoważonej. Staramy się edukować branżę. Jako mała marka, wciąż nie mamy wystarczającej infrastruktury i budżetów, ale chcemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić naturę i środowisko.

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Tydzień mody w Kopenhadze różni się od tych w Paryżu czy Mediolanie. Jak czujecie się, pokazując kolekcję właśnie tutaj?

Kopenhaga wydaje się być dla nas naturalnym wyborem. Aby brać udział w konkursie Zalando, musieliśmy spełnić wiele kryteriów związanych z modą zrównoważoną. Wcześniej pokazywaliśmy nasze kolekcje w Paryżu i Mediolanie, ale tutaj poczuliśmy naturalne połączenie między miastem a Ranra Studio. Pokazaliśmy kolekcję bardziej zaangażowanej społecznie publiczności.

Wasza kolekcja była niezwykle bajkowa. Skąd czerpiecie inspiracje? 

Zaczynamy od materiałów i pomysłów. Dużo czasu poświęcamy na pracę z archiwalnymi egzemplarzami odzieży, tym, co ludzie nosili przez ostatnie 100 lat i co jest nadal aktualne. Jeśli jakiś model kurtki był w użytku już 100 lat temu, a dzisiaj uznajemy go za cool, to też jest rodzaj ekologicznego podejścia. Staramy się takie modele rozkładać na części pierwsze, dostosowywać do współczesnych wymogów i modyfikować, np. przez dodanie kaptura. Pokaz na wiosnę-lato 2023 oparliśmy na islandzkiej legendzie o ukrytych ludziach i elfach Huldufolk. Ciągnie nas trochę do folkloru i bajek. Ale w końcu w samej kolekcji chyba tylko czapki odnoszą się bezpośrednio do legendy.

Fot. Materiały prasowe

 

Marta Zaczyńska
Proszę czekać..
Zamknij