Znaleziono 0 artykułów
08.01.2020

Meghan i Harry rezygnują z pełnienia obowiązków królewskich

08.01.2020
(Fot. Getty Images)

W oficjalnym oświadczeniu para książęca napisała, że chce uzyskać „niezależność finansową” i „wychować syna w Wielkiej Brytanii i Ameryce”. Odsunięcie się od obowiązków należących do członków rodziny królewskiej nie oznacza jednak, że Meghan i Harry przestają wspierać Królową Elżbietę II. 

Po pierwszym od wielu tygodni wystąpieniu publicznym księcia i księżnej Sussex – wczoraj w Londynie – zaczęto spekulować, że Meghan i Harry zamierzają na stałe przeprowadzić się do Kanady, gdzie spędzili święta. Ale prawda okazała się bardziej sensacyjna niż plotki. 

W oficjalnym oświadczeniu para książęca napisała, że rezygnuje z pełnienia obowiązków królewskich, chcąc uzyskać niezależność finansową (nie będą już dostawać regularnego wynagrodzenia z tytułu pełnienia obowiązków, ale wciąż dysponują prywatnym majątkiem o szacowanej wartości 34 milionów funtów). Meghan i Harry będą dzielić życie między Wielką Brytanię, a Amerykę, gdzie ich syn, Archie „ma poznawać dziedzictwo wielu kultur”.

Bezprecedensową decyzję para podjęła z ciężkim sercem, po wielu tygodniach rozmów. W ubiegłym roku Meghan pozwała brytyjski tabloid za naruszenie prawa do prywatności, a Harry podkreślał, że stoi murem za żoną, bo widział, jak media zniszczyły jego matkę, Lady Di. Coraz częściej mówiło się też o konflikcie Harry'ego ze starszym bratem, Willamem i jego żoną, Kate Middleton. 

Konsekwencją medialnej nagonki był obniżony nastrój pary książęcej pod koniec ubiegłego roku. Odnaleźli spokój w Kanadzie, gdzie spędzili święta z synem, mamą Meghan, Dorią Ragland, i przyjaciółmi.

Rezygnacja z obowiązków, która będzie się wiązała z podjęciem własnych inicjatyw, w tym działalności charytatywnej, nie oznacza, że Meghan i Harry nie wspierają rodziny królewskiej. W oświadczeniu podkreślili lojalność wobec Królowej Elżbiety II. Nie wiadomo jeszcze, co stanie się ze wszystkimi instytucjami, nad którymi Harry i Meghan objęli patronat. Meghan odbyła dziś prywatne spotkanie z dyrekcją National Theater w Londynie, jednej z podległych jej instytucji. 

Na oświadczenie odpowiedziała Elżbieta II: „Rozmowy z parą książęcą są na początkowym etapie. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądała ich przyszłość. Ich potrzeba podążania własną drogą jest zrozumiała, ale proces ograniczania obowiązków królewskich Harry'ego i Meghan jest złożony. Tabloidy donoszą, że Królowa nie została wcześniej poinformowana o planowanym przez wnuka oświadczeniu. 

Zdania opinii publicznej są podzielone. Niektórzy komentatorzy chwalą odwagę pary, inni krytykują brak szacunku dla monarchii. W brytyjskich mediach pojawiło się już hasło „Megxit”, wskazujące na decydującą rolę księżnej w zmianach, które mają poczynić razem z małżonkiem. Najmniej życzliwi zarzucają jej, że najpierw skłóciła Harry'ego z bratem, a teraz odsuwa go od reszty rodziny. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

“After many months of reflection and internal discussions, we have chosen to make a transition this year in starting to carve out a progressive new role within this institution. We intend to step back as ‘senior’ members of the Royal Family and work to become financially independent, while continuing to fully support Her Majesty The Queen. It is with your encouragement, particularly over the last few years, that we feel prepared to make this adjustment. We now plan to balance our time between the United Kingdom and North America, continuing to honour our duty to The Queen, the Commonwealth, and our patronages. This geographic balance will enable us to raise our son with an appreciation for the royal tradition into which he was born, while also providing our family with the space to focus on the next chapter, including the launch of our new charitable entity. We look forward to sharing the full details of this exciting next step in due course, as we continue to collaborate with Her Majesty The Queen, The Prince of Wales, The Duke of Cambridge and all relevant parties. Until then, please accept our deepest thanks for your continued support.” - The Duke and Duchess of Sussex For more information, please visit sussexroyal.com (link in bio) Image © PA

Post udostępniony przez The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal)


To kolejny wstrząs dla rodziny królewskiej. Niedawno zmuszony do rezygnacji z obowiązków został książę Andrzej, zamieszany w seksskandal.

Anna Konieczyńska
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Meghan i Harry rezygnują z pełnienia obowiązków królewskich
Proszę czekać..
Zamknij