Znaleziono 0 artykułów
23.10.2021
Artykuł sponsorowany

Moda i sztuka

23.10.2021
Fot. materiały prasowe

Marka Bytom od lat wspiera polską kulturę i sztukę. Tym razem, w kolekcji jesień-zima 2021 pojawiają się odniesienia do prac jednego z najoryginalniejszych polskich malarzy XX wieku - Zdzisława Beksińskiego.

Inspirowaną oniryczno-surrealistycznym światem znanym z obrazów Beksińskiego kolekcję zdobią nadruki: jednolite i w postaci pociętych, przeskalowanych elementów dzieł. Trafiły one na t-shirty i bluzy, które wyróżnia też nowatorskie podejście do formy (obniżona linia ramion i oversize'owy krój).

Fot. materiały prasowe

W skład kolekcji wchodzą również kurtka bomberka z dużym nadrukiem obrazu oraz bawełniana kurtka z printem od wewnętrznej strony, która stanowi idealne odwzorowanie tej noszonej na co dzień przez artystę. Podobną miał też grający Beksińskiego w filmie "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego Andrzej Seweryn.

Fot. materiały prasowe

Analogię do twórczości artysty widać też w minimalistycznej kolorystyce, która ogranicza się do czerni, granatu, błękitu oraz odcieni brązu - ulubionych barw Beksińskiego, które najczęściej wykorzystywał w swoich pracach.

Kolekcji towarzyszy seria zdjęć analogowych „BYTOM KOLEKCJA SZTUKI – BEKSIŃSKI”. Ich autorem jest znany fotograf Stanisław Boniecki z Visual Crafters, który często współpracuje z „Vogue Polska”. Jego artystyczna wrażliwość, fascynacja malarzem oraz kunszt fotografii analogowej nadały sesji unikalny charakter. Punktem wyjścia były wydrukowane, przeskalowane obrazy, wykorzystane jako elementy scenografii. Oprócz fotografii powstało również wideo, za które odpowiedzialny był Marcin Morawicki.

Fot. materiały prasowe

Kolekcja jest dostępna w sklepach marki i online. Powstała we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku - rodzinnym mieście artysty, które może się pochwalić największą na świecie ekspozycją, liczącą ok. 600 prac jego autorstwa.

Marta Krupińska
Proszę czekać..
Zamknij