Znaleziono 0 artykułów
13.12.2022
Artykuł partnerski

Sneakersy dla współczesnych nomadów

13.12.2022
(Fot. Agata Wrońska i Rafał Dominik)

Pustynia rzeczywistości jak z „Matrixa”, skaliste, dziewicze krajobrazy, które równie dobrze mogą należeć do przeszłości i przyszłości, science fiction, które dzieje się teraz. Artyści współcześni Agata Wrońska i Rafał Dominik stworzyli sesję inspirowaną modelem adidas NMD S1. Nowy drop w Warsaw Sneaker Store już 15 grudnia. 

Artyści, pisarze i filmowcy karmią nas wizjami przyszłości. Wyobrażenia zmieniają się w zależności od epoki. To, co kiedyś uważaliśmy za nieprawdopodobne, należące wyłącznie do porządku science fiction, urzeczywistniało się, by ustąpić miejsca kolejnym utopiom i dystopiom, marzeniom i lękom, proroctwom i przewidywaniom. Współcześnie żyjemy w dobie maksymalnego przyspieszenia – nasza wyobraźnia nie nadąża często za wynalazkami, które rodzą się w głowach naukowców. Twórcy kultury nadal szukają jednak inspiracji w przyszłości. Najczęściej pokazując odległe planety, opowiadają o naszych ziemskich problemach. „Diuna” – arcydzieło science fiction autorstwa Franka Herberta przeniesione na ekran przez Denisa Villeneuve’a – porusza aktualne tematy walki o władzę, konfliktu między tymi, którzy chcą chronić naturę, i tymi, którzy ją wyzyskują, odpowiedzialności jednostki wobec społeczeństwa. Do kanonu literatury trafiły także inne pozycje science fiction z powieściami Stanisława Lema na czele. O technologii z perspektywy człowieka pisał także Isaac Asimov. Jego „Fundacja” i „Diuna” stały się punktem wyjścia dla prac polskich artystów młodego pokolenia. 

(Fot. Agata Wrońska i Rafał Dominik)
(Fot. Agata Wrońska i Rafał Dominik)

Integralną częścią fantazji o przyszłości jest także moda – kostiumy kiedyś uważane jedynie za wytwór wyobraźni dziś należą do stałych elementów naszej garderoby. Z połączenia nawiązań do klasyki science fiction i nowoczesnych technik artystycznych powstała sesja ze sneakersami w roli głównej. Model adidas NMD S1 spełnia sen o obuwiu idealnym – lekkim jak piórko, ale stabilnym, opływowym, dopasowującym się do człowieka, a zarazem wyrazistym niczym rzeźba, stonowanym w kolorystyce, ale charakterystycznym w designie. 

(Fot. Agata Wrońska i Rafał Dominik)

Na zdjęciach przygotowanych przez Agatę Wrońską i Rafała Dominika sneakersy towarzyszą współczesnemu nomadzie w odkrywaniu nieznanych lądów. W głębi jaskini i na szczycie góry, w księżycowym krajobrazie, między niebem a ziemią adidas NMD S1 zwiastuje estetykę przyszłości, która nie zważa na normy genderowe, rozgraniczenie między stylem sportowym i codziennym, a piękno łączy z praktycznością. Nowy model adidas NMD S1, który będzie można kupić w Warsaw Sneaker Store, wyróżnia się odcieniem przypominającym płótno. Od neutralnej bazy odcinają się fioletowe detale na podeszwie i sznurówkach. Aerodynamiczna forma łączy się natomiast z niejednorodną podeszwą, nastawioną na ekstremalne warunki. Miękki materiał otula stopę, a jednocześnie mocno się jej trzyma. 

W modelu artystów zainteresowała surowa materialność i stonowana kolorystycznie estetyka, którą na swoje potrzeby nazwali prafuturyzmem. – Skalista sceneria podkreśla nowoczesne detale w modelu NMD S1, a jednocześnie nawiązuje do ich ponadczasowego designu – mówią twórcy, jednocześnie podkreślając, że przedstawiony przez nich świat nie jest ani Ziemią, ani obcą planetą. To świat, który istnieje w wyobraźni. A pozwoliła go stworzyć technologia. Oboje pracują w wielu przestrzeniach, technikach i sposobach ekspresji.

(Fot. Agata Wrońska i Rafał Dominik)

Dla Agaty Wrońskiej – absolwentki wydziału fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii – zdjęcia są punktem wyjścia do tworzenia interdyscyplinarnych prac. Uzupełnia fotografie o modele 3D, cyfrowe wstawki, elementy kolażu. Poszukiwania są wynikiem pogoni za estetyczną doskonałością. Artystka często pracuje w obszarze mody, ale jej projekty z tej dziedziny nigdy nie są dosłowne. Dla polskich magazynów fotografowała ostatnio m.in. Dodę, raperkę Dziarmę i stylistkę Ewelinę Gralak w zaawansowanej ciąży. W jej obiektywie kobiety są seksowne i silne.

(Fot. Agata Wrońska i Rafał Dominik)

Rafał Dominik po dyplomie na warszawskiej ASP w pracowni malarstwa u Leona Tarasewicza założył grupę disco polo Galactics i Czosnek Studio. Pracuje w rysunku, rzeźbie, malarstwie i scenografii. Do swojej sztuki wprowadza technologie cyfrowe – tworzy modele 3D, gify, animacje. Ostatnio coraz częściej działa w przestrzeni VR, eksperymentuje też z NFT. Niezależnie od techniki, najczęściej opowiada o relacjach międzyludzkich, pięknie i popkulturze. 

W wyobrażeniu Wrońskiej i Dominika sneakersy adidas NMD S1 stają się jednocześnie doskonałą formą, która inspiruje do artystycznych poszukiwań, oraz obiektem, który opowiada o naszych czasach. 

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij