Znaleziono 0 artykułów
14.11.2021
Artykuł sponsorowany

Zegarek Longines evidenza w stylu art déco

14.11.2021
(Fot. materiały prasowe)

W latach 20. XXI wieku czas odmierza nam zegarek Longines evidenza inspirowany stylem art déco sprzed równo 100 lat. Model jest już dostępny w sklepie internetowym marki.

Już od 1832 roku w szwajcarskim miasteczku Saint-Imier powstają najpiękniejsze czasomierze świata. Marka Longines słynie ze szlachetnego wzornictwa, misternego wykonania i innowacyjnych technologii. Od początku istnienia marka eksperymentowała z kształtami, kolorami i formami.

Model Dolce Vita z prostokątną tarczą nawiązuje do nieśmiertelnego stylu Włoszek, Heritage Classic łączy tradycję z nowoczesnością, a Master Collection ma sportowe korzenie.

Jedną z najbardziej kultowych kolekcji jest Longines evidenza. Inspirowany art déco model evidenza po raz pierwszy zaprezentowano 18 lat temu. Dokonano wtedy reinterpretacji beczułkowatego kształtu koperty, który uchodził za niezwykle śmiały, gdy Longines po raz pierwszy pokazał go w 1911 roku.

(Fot. materiały prasowe)

Choć model nie zestarzał się ani trochę, został poddany reinterpretacji, by jeszcze lepiej oddawać ducha szalonych lat 20., zwłaszcza że niedawno rozpoczęła się druga dekada XXI wieku, w której echa minionego stulecia są wciąż żywe.

Nowa odsłona Longines evidenza

(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)

W tym roku zaprezentowano nowe tarcze – srebrzystą i w odcieniu morskiej zieleni. Matowe pole w centrum naśladuje beczułkowaty kształt koperty, a zewnętrzny otok zdobi słoneczny szlif. Nowy wymiar bogatej tarczy to zasługa malowanych, smukłych, wydłużonych rzymskich cyfr skali godzinowej. Koronkę zdobi niebieski pierścień z aluminium. Model jest dostępny na paskach ze skóry w odcieniach morskiej zieleni lub ciemnym niebieskim albo na elastycznej bransolecie ze stali z potrójnym zapięciem zabezpieczonym przyciskami.

Art déco: Poszukiwanie piękna

Czym wyróżnia się estetyka art déco, do której nawiązuje Longines evidenza? Styl dominujący w latach międzywojennych – od 1919 do 1939 roku, a najsilniej zdominował lata 20. XX wieku – zawładnął architekturą, grafiką użytkową i sztuką. Nazwę swą styl zaczerpnął z francuskiego art décoratif. Powstał w opozycji do wcześniejszego art nouveau, czyli secesji przełomu wieków, która charakteryzowała się dekoracyjnością.

(Fot. materiały prasowe)

Décoratif nie miało bowiem oznaczać dekoracyjności opartej na zbędnych zdobieniach, a raczej funkcjonalność. W latach 20. minionego stulecia zaczęto przykładać ogromną wagę do projektów przedmiotów użytkowych. Meble zaczęły być produkowane masowo, co nie znaczy, że w duchu art déco miało im zbywać na jakości. Wręcz przeciwnie, każdy element był pieczołowicie wykonany. Motywem przewodnim art déco była czystość – forma musiała podążać za funkcją. Przedmioty z tamtej epoki wyróżniały się żywymi kolorami jak z malarstwa fowistów i geometrycznymi kształtami niczym z kubistycznych obrazów. Co łączy płaskorzeźby Antoine’a Bourdelle’a na paryskim Théâtre des Champs-Elysées, nowojorski budynek Chryslera i modowe ilustracje George‘a Barbiera? Umiłowanie szlachetnej, strzelistej, uwodzicielskiej harmonii. Twórcy art déco niestrudzenie poszukiwali piękna w codziennych przedmiotach. Zegarek Longines evidenza o obłym kształcie, z tarczą w intensywnym odcieniu i ze smukłymi oznaczeniami godzin spełnia najbardziej wyśrubowane wymogi szlachetnej estetyki, jednocześnie nie tracąc nic na aktualności. Model można nosić nie tylko do sukni z piórami jak z szafy Daisy z „Wielkiego Gatsby’ego”. Dzięki czasomierzowi Longines zestaw białego T-shirtu i dżinsów staje się elegancki, mała czarna nabiera ducha retro, a stylizacja w przekornym klimacie Y2K ma ponadczasowy wymiar.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij