Znaleziono 0 artykułów
31.03.2020

Niezapomniane momenty Meghan Markle na brytyjskim dworze

31.03.2020
Royal Wedding (Fot. Getty Images)

Sussexowie nie pełnią już oficjalnych obowiązków w ramach brytyjskiej rodziny królewskiej. Wychowują dwoje dzieci w Kalifornii. W dniu jej 42. urodzin przypominamy najważniejsze wydarzenia z dni Meghan Markle na dworze.

Zaręczyny Meghan Markle i księcia Harry’ego

Zaręczyny (Fot. Getty Images)

27 listopada 2017 roku ogłoszono, że młodszy syn księcia Karola, następcy brytyjskiego tronu, i Lady Di, zaręczył się z amerykańską aktorką Meghan Markle. Oficjalne portrety narzeczonych autorstwa Alexiego Lubomirskiego pokazywały zakochanych w czułych objęciach. Dla obojga to była miłość od pierwszego wejrzenia. Poznali się na randce w ciemno w 2016 roku. – Od początku wiedziałem, że jest tą jedyną – mówił Harry. – Jesteśmy zakochani – mówiła Meghan w wywiadzie okładkowym dla „Vanity Fair”.

Ale królowej Elżbiecie II i niektórym jej poddanym Markle nie przypadła do gustu. Po pierwsze dlatego, że jest rozwódką. W 2011 roku wyszła za mąż za swojego wieloletniego chłopaka, reżysera i producenta, Trevora Engelsona. Małżeństwo przetrwało dwa lata. Po drugie, zanim Meghan trafiła na królewski dwór, robiła karierę w Hollywood. W latach 2011–2017 występowała w serialu „W garniturach” jako Rachel Zane, która z asystentki pięła się po szczeblach korporacyjnej kariery, żeby w końcu zostać poważną prawniczką. Od 2014 roku gwiazda prowadziła też bloga The Tig o modzie, urodzie, podróżach i kuchni. W dniu zaręczyn musiała zawiesić działalność strony. – Zawsze będę Meg – mówiła wtedy, obiecując fanom, że nie stanie się sztywną księżną.

Niektórzy zarzucali też Meghan zbyt duże zaangażowanie społeczne. Działalność charytatywna jest w królewskich kręgach, owszem, dobrze widziana, ale już zbyt odważne wypowiedzi – niekoniecznie. A Markle angażowała się w obronę praw wszelkich grup marginalizowanych ze względu na gender, orientację czy pochodzenie.

Sama Markle długo mierzyła się ze swoją podwójną tożsamością. Jej ojciec, Thomas, jest biały, matka, Doria Ragland – czarna. W 2015 roku ich córka napisała esej o swoich zmaganiach. Wspominała, że gdy w szkole kazano jej wypełnić rubrykę dotyczącą pochodzenia, pozostawiła to miejsce puste.

W pierwszych wystąpieniach publicznych Meghan, już narzeczona księcia, odmieniała feminizm przez wszystkie przypadki. W lutym 2018 roku poparła akcje #MeToo i Time’s Up. Wcześniej jej przyszłą szwagierkę, Kate Middleton, krytykowano za to, że nie założyła czarnej sukni na rozdanie nagród BAFTA, podczas gdy w Hollywood większość aktorek na galę Złotych Globów zdecydowało się na ten gest poparcia dla ruchów feministycznych.

Royal Wedding

19 maja 2018 roku w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor Meghan powiedziała „tak”. Do ołtarza nie odprowadził jej skłócony z rodziną ojciec, tylko przyszły teść – książę Karol. Każdy detal wesela wzbudzał sensację już na wiele tygodni przed wydarzeniem – druhny, kwiaty i w końcu sukienka, a właściwie dwie. Na ceremonię zaślubin Markle włożyła kreację Clare Waight Keller dla Givenchy, przypominającą suknię ślubną Grace Kelly. A na przyjęcie, na które nie zaproszono fotoreporterów, minimalistyczną kreację z półgolfem od Stelli McCartney. Tego dnia Meghan formalnie została księżną Sussex.

Przed telewizorami na całym świecie oglądało to wydarzenie 2 miliardy ludzi. Zaszczytu uczestnictwa w weselu na żywo dostąpili nieliczni: rodzina królewska, Oprah Winfrey, Idris Elba, George i Amal Clooneyowie, David i Victoria Beckhamowie, Priyanka Chopra, Serena Williams i Alexis Ohanian i przyjaciele Meghan z planu „W garniturach”.

Pierwszy projekt księżnej

Po podróży poślubnej Markle zaczęła pełnić oficjalne obowiązki księżnej Sussex. Odbyła z mężem krótką podróż po Irlandii, pojawiła się z Kate Middleton na Wimbledonie, rozpoczynając trwającą aż do dziś dyskusję o tym, co łączy, a co dzieli szwagierki, a w końcu – we wrześniu 2018 roku – zdradziła, że jej pierwszy projekt charytatywny to wydanie książki kucharskiej „Together: Our Community Cookbook”. Cały dochód ze sprzedaży (270 tys. dolarów) zostanie przekazany na rzecz ofiar pożaru Grenfell z 2017 roku. – To owoc miłości – powiedziała Meghan, prezentując książkę. A po premierze sama zamknęła za sobą drzwi samochodu, co wywołało burzę. Bo przecież księżnej tak nie wypada.

Ciąża

W Australii (Fot. Getty Images)

Podczas podróży po Australii, Nowej Zelandii, Tonga i Fidżi w październiku 2018 roku ogłoszono, że para książęca spodziewa się pierwszego dziecka. Media relacjonowały więc każdy etap wyjazdu, częściej niż o dokonaniach Meghan donosząc o jej ciążowych kreacjach. Ale Markle nie próżnowała. Mówiła o roli edukacji, tańczyła z rdzennymi mieszkańcami, spotykała się z kobietami z nieuprzywilejowanych rodzin. W Nowej Zelandii, gdzie w 1893 roku, najwcześniej na świecie, wprowadzono prawa wyborcze dla kobiet, przypominała dokonania sufrażystek. Spotkała się też z premierką, Jacindą Ardern.

Wręczenie nagrody na British Fashion Awards

Z Clare Waight Keller (Fot. Getty Images)

W grudniu 2018 roku, już w zaawansowanej ciąży, ubrana od stóp do głów w czerń, wręczyła nagrodę projektantce swojej sukni ślubnej, Clare Waight Keller. – Jestem dumna, mogąc ogłosić zwyciężczynię, która jest brytyjską projektantką o światowym zasięgu. Zaraża nie tylko swoją kreatywnością, ale także niezwykłą dobrocią – mówiła Markle. Modę z działalnością społeczną połączyła także kilka miesięcy później, gdy razem z Edwardem Enninfulem pracowała nad wydaniem „Forces for Change” brytyjskiego „Vogue’a” na wrzesień 2019 roku. Na okładce znalazły się wtedy m.in.: Adwoa Aboah, Laverne Cox, Jane Fonda, Yara Shahidi i Greta Thunberg.

Narodziny Archiego

Filip, Elżbieta II, Doria Ragland, para książęca z Archiem (Fot. EastNews)

6 maja 2019 roku w londyńskim szpitalu Portland na świat przyszedł pierworodny syn Meghan i Harry’ego – Archie Harrison Windsor-Mountbatten. Księżna złamała tradycję. Urodziła w innym szpitalu niż Kate Middleton, nie chciała dla syna tytułu królewskiego, a pokazała go światu nie chwilę po porodzie, jak w zwyczaju mają członkinie rodziny królewskiej, ale dopiero dwa dni później. – Jest niesamowicie. Mam obok siebie dwóch najwspanialszych chłopaków na świecie – mówiła o doświadczeniu macierzyństwa. Wtedy też Sussexowie przenieśli się z Kensington Palace do posiadłości Frogmore Cottage. Komentowano, że to najlepszy dowód na konflikt pomiędzy Cambridge’ami (dzisiejszymi księżną i księciem Walii) – Kate i Williamem – a Sussexami.

Oficjalna podróż po Afryce

W Afryce z Archiem (Fot. Getty Images)

Archie towarzyszył rodzicom podczas dziesięciodniowej podróży we wrześniu 2019 roku. Poznał tam m.in. Nelsona Mandelę, bliskiego przyjaciela Lady Di, i arcybiskupa Desmonda Tutu. Stylizacje z tej podróży zapewniły Meghan tytuł najpotężniejszej ikony stylu 2019 roku. Wszystko, co założyła, wyprzedawało się na pniu. Powodowało też zwiększenie o kilkaset procent liczby wyszukiwań danych marek w Google’u.

Markle znów pokazała społecznikowską duszę. Opowiadała o prawach kobiet, zwłaszcza czarnych. O wyprawie pary książęcej powstał dokument „Harry & Meghan: An African Journey”. To właśnie na planie filmu Markle po raz pierwszy zdradziła, że presja ją przygniata. – Niewiele osób pyta, czy wszystko ze mną w porządku. A to, co się dzieje za kulisami, jest bardzo trudne – mówiła.

Rezygnacja

Święta Bożego Narodzenia 2019 roku Sussexowie spędzili po drugiej stronie Atlantyku. Mieli odpocząć od dworskiego zgiełku, nienawistnych tabloidów i presji doskonałości. Poświęcili ten czas na planowanie przyszłości. I zrozumieli, że chcą żyć inaczej. 8 stycznia 2020 roku, po powrocie do Londynu, ogłosili, że wycofują się z życia publicznego jako członkowie rodziny królewskiej.

Po negocjacjach z królową Elżbietą II zobowiązali się pełnić obowiązki do końca marca. Mieli potem dzielić czas między Wielką Brytanię a Kanadę. Podczas gdy Meghan szybko wróciła do Archiego do Vancouver, Harry został w Londynie, gdzie przekonywano go, żeby zmienił zdanie. Pozostał nieugięty.

Ostatnie publiczne wystąpienia Sussexów

(Fot. Getty Images)

Meghan i Harry pojawili się znów w Londynie na początku marca. Podczas Commonwealth Day w Katedrze Westminsterskiej pożegnali się z poddanymi. Markle wystąpiła w zjawiskowej kreacji od Emilii Wickstead w odcieniu szmaragdowej zieleni. Swobodni, szczęśliwi, wyluzowani – takich Sussexów zapamiętają Brytyjczycy.

Przeprowadzka do Kalifornii

Zamiana Londynu i Vancouver na Los Angeles oznaczała nowy etap w życiu pary książęcej. Meghan chciała powrócić do Hollywood. Jej pierwsza praca? Podłożyła głos do filmu dokumentalnego Disney+ o słoniach. Mieli z Harrym mnóstwo planów, wiele z nich jednak nie wypaliło. Otoczeni są przyjaciółmi, agentami i menedżerami. Wspólnie prowadzą działalność charytatywną, ale także biznesową. Pozbawieni większości środków należnych im kiedyś z tytułu pełnienia obowiązków królewskich, muszą radzić sobie sami. Księżna Sussex znów może być Meghan Markle, która nie przestrzega zasad etykiety, mówi, co myśli, i zawsze broni słabszych. 

Anna Konieczyńska
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Niezapomniane momenty Meghan Markle na brytyjskim dworze
Proszę czekać..
Zamknij