Znaleziono 0 artykułów
17.05.2021
Artykuł sponsorowany

Nowa odsłona kolekcji YES Pavoni

17.05.2021
(Fot. materiały prasowe)

Z okazji jubileuszu 40-lecia marki YES projektantka Magda Dąbrowska prezentuje nową odsłonę kolekcji Pavoni – lekką, ażurową i ponadczasową. Kolekcja nawiązuje do słynnych „Pawi”, jednego z pierwszych projektów YES.

Finezyjne wachlarze, kalejdoskop barw, popis lekkości. Pawie pióra od wieków inspirują artystów. Wizerunek majestatycznego ptaka można znaleźć na średniowiecznych miniaturach, we włoskim malarstwie renesansowym, m.in. u Sandra Botticellego, u Rembrandta w martwych naturach. W „Narodzinach Drogi Mlecznej” Rubens przedstawił pawia w locie. Zwierzę jest też częstym bohaterem szkiców symbolisty Gustave’a Moreau. Jako symbol odrodzenia, pojawiał się także w sztuce rosyjskiej, żydowskiej, islamskiej i japońskiej (na rycinach Itu Jakucho). Na całym świecie jego baśniowe przedstawienia widać na ilustracjach z książek dla dzieci.

Kolorowe ptaki szczególną rolę odgrywały w czasach secesji. Mieniący się barwami ogon, dumna poza i opływowe kształty były jednymi z najczęściej pojawiających się motywów zwierzęcych na obrazach i w designie. W czasach Art Nouveau wykorzystywano symbol na witrażach, mozaikach, jako architektoniczny detal. James Whistler pokazał je we wnętrzu zaprojektowanej przez siebie Pawiej Sali (obecnie w Freer Gallery of Art w Waszyngtonie), a Alexander Fisher w projekcie kinkietu (Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie). W Polsce chętnie czerpał z niego Stanisław Wyspiański. Co więcej, motyw stanowił również inspirację dla twórców biżuterii, m.in. René Lalique’a, dlatego nosząc jubileuszową kolekcję YES, każda kobieta poczuje się jak przedstawicielka paryskiej bohemy na Montmartrze przełomu XIX i XX w. 

(Fot. materiały prasowe)

Pawie gubią pióra każdego lata, by na wiosnę znów przyodziać się w kolor. Dla projektantki YES Magdy Dąbrowskiej te niezwykłe ptaki stały się symbolem odrodzenia, nadziei, nowych początków. Pavoni stworzyła w nawiązaniu do jednej z pierwszych kolekcji YES. – Lubię powracać do przeszłości. Raz jeszcze przyglądać się pewnym zjawiskom, momentom, projektom… Upływający czas pozwala dostrzec inne elementy, znaleźć kolejne znaczenia, pokazuje nowe, dotąd niezauważalne obrazy. Pavoni to mój hołd dla kultowej już kolekcji YES – „Pawie”. Wracając do pierwszych wzorów YES, marzyłam o nadaniu dostojnej biżuterii współczesnego charakteru. Tak powstały ażurowe, precyzyjnie wykonane motywy, mieniące się wspaniałymi barwami. Czarujące, niczym pawi ogon – mówi Magda Dąbrowska.

(Fot. materiały prasowe)

Srebro zestawiono tu z głębokimi odcieniami błękitu, granatu i zieleni. Tonacja kolorystyczna nawiązuje do pawich piór. Sprawdzi się też idealnie na lato, bo można w niej znaleźć także echa turkusowego oceanu, błękitnego nieba, przyrody w pełnym rozkwicie. Projekty są ażurowe, lekkie, wyrafinowane, a przez to ponadczasowe. Część z nich wykonana została w srebrze, inne są pozłacane. Na Pavoni składają się, m.in. delikatne bransoletki – z kryształami oraz prostsze, z zakończeniem w kształcie piór, czy pierścionki – srebrny z ażurowym motywem lub pozłacany z kryształami. Kolekcję uzupełniają kolczyki: wiszące ze zdobieniem, ażurowe w kształcie kół i drobne, na zapięciu typu sztyft. Pozłacane zawieszki łączą nieśmiertelny pawi motyw z klasycznymi formami serca albo kwiatu.

(Fot. materiały prasowe)

Kolekcja Pavoni jest dostępna w sprzedaży w Salonach YES oraz na YES.pl

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij