Znaleziono 0 artykułów
21.11.2020
Artykuł sponsorowany

Nowy rozdział pięknej historii

21.11.2020
Certina DS Chronograph Automatic (Fot. Materiały prasowe)

Czerpiąc z historii, patrząc w przyszłość. Zegarek Certina DS Chronograph Automatic, nawiązujący do historycznego modelu marki Certina, odzwierciedla ponad 130 lat doświadczenia w sztuce tworzenia zegarków.

Historia marki Certina sięga 1888 r., kiedy bracia Adolf i Alfred Kurth założyli w szwajcarskiej miejscowości Grenchen firmę produkującą wysokiej jakości mechanizmy i podzespoły zegarmistrzowskie. Wkrótce oprócz nich zaczęli tworzyć także całe zegarki. 50 lat później, z okazji okrągłej rocznicy, firmie nadano nową, dziś rozpoznawaną na całym świecie, nazwę Certina, od łacińskiego słowa „certus” („pewny”). Nowa tożsamość miała być dla marki dobrą wróżbą. Od tamtej pory szwajcarska marka łączy ponadczasowy styl z najnowszymi osiągnięciami techniki. Inspirowany modelami vintage zegarek Certina DS Chronograph Automatic jest ukłonem w stronę historii. Idealnie łączy stylistykę lat 40. XX w. z innowacyjnym mechanizmem z krzemowym włosem.

Certina DS Chronograph Automatic (Fot. Materiały prasowe)

W modelu DS Chronograph Automatic po raz pierwszy zastosowano mechanizm automatyczny z krzemową sprężyną włosową. Wewnątrz klasycznie wyglądającej koperty zegarka kryje się wykonana z antymagnetycznego krzemu sprężyna balansowa. Współczesny mechanizm zapewnia wiele godzin niezakłóconej pracy. Ale choć nowy model Certiny kryje w sobie niezawodne technologie, z zewnątrz DS Chronograph Automatic przypomina czasomierz z dawnych lat. Do klasycznego zegarka na rękę nawiązuje, m.in. jego wypukła tarcza. Zaokrąglona konstrukcja miała początkowo na celu pomieszczenie dużych mechanizmów stosowanych w ubiegłych dziesięcioleciach. Dziś jest symbolem zegarmistrzowskiej tradycji. Wypukłe szkiełko zegarkowe — znane również jako szkło pudełkowe — umożliwia widoczność czasomierza pod dowolnym kątem. Ale w przeciwieństwie do historycznych poprzedników, w tym zegarku mamy do czynienia z nowoczesnym, szafirowym szkłem. Zapewnia wyrafinowanej tarczy ochronę przed zarysowaniami.

Certina DS Chronograph Automatic (Fot. Materiały prasowe)

Do klasycznego designu nawiązują także wskazówki modelu DS Chronograph Automatic – delikatnie wygięte, dopasowane do wypukłości tarczy. Choć w widoku z góry ten szczegół jest prawie niezauważalny, ma niezwykle istotne zadanie.  Wygięcie sprawia, że wskazówki bez przeszkód wykonują swoją pracę, przesuwając się po wypukłości tarczy niezwykle płynnie i precyzyjnie. Na uwagę zasługuje także błękitny kolor wskazówek. Historia w przypadku najnowszego modelu Certiny widoczna jest nawet w najmniejszych szczegółach. Logo marki z podwójnym „C”, niezmienne od lat, znajduje się na koronce. Zdobi także tył zegarka, subtelnie podkreślając jego klasyczny wygląd.

Certina DS Chronograph Automatic (Fot. Materiały prasowe)

Najnowszy model Certiny wyposażony jest również w telemetr. Tej skali można używać do obliczania odległości przy wykorzystaniu prędkości dźwięku. Dodatkowa podziałka pozwala na określenie odległości obserwatora od wyładowań atmosferycznych na podstawie czasu upływającego od jednego wyładowania do drugiego. Przykładowo, telemetr może posłużyć do określenia, w jakiej odległości od nas znajduje się burza. Wystarczy, by użytkownik uruchomił drugą wskazówkę, kiedy zobaczy błyskawicę, i zatrzymał ją, kiedy usłyszy grzmot. To funkcja zaczerpnięta z zegarków wojskowych, początkowo telemetry posiadały wyłącznie modele przeznaczone dla armii. Marka Certina z całą pewnością może być dumna ze swojego wkładu w historię zegarmistrzostwa. Model DS Chronograph Automatic dzięki nowoczesnej technologii pozwala pisać nowe rozdziały tej pięknej historii. To idealny wybór dla tych, którzy cenią tradycyjny design, ale nie chcą wyzbywać się zdobyczy przyszłości.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij