Znaleziono 0 artykułów
27.03.2022

Oscary 2022: Zwycięzcy i relacja z ceremonii

27.03.2022
Fot. Getty Images

Po rocznej przerwie ceremonia wręczenia Oscarów powróciła do Dolby Theater w Hollywood. Tym razem galę poprowadziło kobiece trio: Wanda Sykes, Amy Schumer i Regina Hall. Faworytem tegorocznego wydarzenia był film Jane Campion „Psie pazury”, który miał szansę na 12 statuetek, jednak otrzymał tylko jedną, za reżyserię. Ceremonię uświetniły również występy artystów. Na scenie zobaczyliśmy Beyoncé i Billie Eilish, a nagrody wręczyli m.in. Josh Brolin, Jacob Elordi, Jake Gyllenhaal, Jason Momoa, Serena Williams i Rachel Zegler. Razem z Anną Tatarską, dziennikarką i krytyczką filmową związaną z „Vogue Polska”, na bieżąco relacjonowaliśmy galę. Poznajcie wszystkich laureatów!

LISTA ZWYCIĘZCÓW:

Najlepszy film: „CODA"

Najlepszy reżyser: Jane Campion („Psie pazury")

Najlepszy scenariusz oryginalny: „Belfast" (Kenneth Branagh)

Najlepszy scenariusz adaptowany: „CODA" (Sian Heder)

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Will Smith („King Richard: Zwycięska rodzina")

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Jessica Chastain („Oczy Tammy Faye")

Najlepszy aktor drugoplanowy: Troy Kotsur („CODA")

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Ariana DeBose („West Side Story")

Najlepszy film międzynarodowy: „Drive My Car" (Japonia)

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny: „Summer of Soul"

Najlepszy pełnometrażowy film animowany: „Nasze magiczne Encanto"

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: „The Queen of Basketball"

Najlepsza krótkometrażowy film animowany: „The Windshield Wiper"

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski: „The Long Goodbye"

Najlepsze zdjęcia: „Diuna" (Greig Fraser)

Najlepsza scenografia: „Diuna" (Zsuzsanna Sipos & Patrice Vermette)

Najlepszy montaż: „Diuna" (Joe Walker)

Najlepsze efekty specjalne: „Diuna"

Najlepsze kostiumy: „Cruella" (Jenny Beavan)

Najlepsza charakteryzacja: „Oczy Tammy Faye"

Najlepsza muzyka: „Diuna" (Hans Zimmer)

Najlepsza piosenka: „No Time to Die” — Billie Eilish & Finneas O’Connell („Nie czas umierać)

Najlepszy dźwięk: „Diuna"

05:32

Fot. Getty Images

Lady Gaga i świętująca 50. rocznicę premiery „Kabaretu" Liza Minelli wręczą statuetkę w najważniejszej kategorii, czyli dla najlepszego filmu. Oscara otrzymuje „Coda". Totalne zaskoczenie. Tak jak pisaliśmy wcześniej, polityczne nastroje najwidoczniej wpłynęły na członków Akademii. Wybrali film ciepły, wzruszający, udany, ale na pewno nie wybitny, to bardziej gest pocieszenia w trudnych czasach, niż obiektywne wyróżnienie dla najlepszego filmu tego roku. W pamięci na pewno pozostanie chwila, w której cała sala na stojąco zgotowała twórcom brawa w języku migowym.

05:19

Fot. Getty Images

Sir Anthony Hopkins wręczy nagrodę dla najlepszej aktorki. Wśród nominowanych Olivia Colman, jego filmowa córka z filmu „Ojciec", za który w ubiegłym roku otrzymała Oscara. Statuetkę dostaje Jessica Chastain za „Oczy Tammy Faye". Chastain jest fantastyczną aktorką, ale w roku nominacji dla Stewart i Colman ta decyzja jednak zaskakuje. Powtarza się scenariusz z kategorii najlepsza rola męska – wyrazista rola w przeciętnym filmie. Znana z zaangażowania w kwestie społeczne aktorka poświęca część swojej przemowy zdrowiu psychicznemu w Stanach Zjednoczonych. Podobnie jak Ariana DeBose, mówi: – Jeśli czujecie się samotni, pamiętajcie, nie jesteście sami.

05:05

Fot. Getty Images

W Dolby Theater pojawili się: Uma Thurman, Samuel L. Jackson i John Travolta, czyli obsada kultowego „Pulp Fiction", który 28 lat temu zgarnął Oscara za najlepszy scenariusz. Ekipa wręczy statuetkę dla najlepszego aktora piewszoplanowego. Oscar dla Willa Smitha za rolę w filmie „King Richard: Zwycięska rodzina". To trzecia nominacja i pierwszy Oscar aktora, który w przeciągu ostatnich tygodni wyrósł na zdecydowanego faworyta w tej kategorii. Wyraźnie wzruszony aktor opowiada o pracy przy filmie i „boskiej misji", którą w tym momencie w swoim życiu spełnia chroniąc bliskich. Powołując się na Richarda Williamsa, wskazuje na toksyczne, „diabelskie" mechanizmy show-biznesu: – Chcę być przekaźnikiem miłości, ambasadorem troski i uwagi – mówi zalany łzami Smith, dziękując siostrom Williams w egzaltowany sposób za to, że pozwoliły mu opowiedzieć ich historię. Wygrała rola bardzo wyrazista i „amerykańska", w filmie raczej średnim. Można odnieść wrażenie, że Smith na statuetkę zasłużył osiągnięciami także spoza ekranu. Aktor dostał wyraźnie więcej czasu niż inni nominowani. Przemawia od kilku minut, a w tle nie słychać wzywającej go do zejścia ze sceny muzyki.

Fot. Getty Images

04:55

Fot. Getty Images

Statuetkę dla najlepszego reżysera wręczy Kevin Costner. Brak zaskoczeń. Oscara otrzymuje Jane Campion za film „Psie pazury". Co ciekawe, to dopiero pierwsza statuetka dla filmu, który w tym roku zdobył najwięcej, bo aż 12 nominacji. Jest trzecią w historii kobietą, po Kathryn Bigelow i Chloe Zhao, która otrzymała nagrodę w tej kategorii. To jej trzecia nominacja do Oscara – dwie poprzednie otrzymała za film „Fortepian" w 1994 roku.

04:52

Na scenie Zoe Kravitz i Jake Gyllenhaal wręczają Oscara dla najlepszej piosenki. Statuetkę otrzymuje utwór „No Time to Die” – Billie Eilish & Finneas O’Connell z filmu „Nie czas umierać". Artystka po ogłoszeniu werdyktu cieszyła się jak dziecko. Rodzeństwo podziękowało obsadzie i ekipie filmu oraz rodzicom: – Zawsze nas inspirowaliście – powiedział Finneas.

Fot. Getty Images

04:42

Przyznanie nagród w głównych kategoriach poprzedza segment „In Memoriam" upamiętniający artystów i twórców, którzy zmarli w minionym roku. To m.in.: Syndey Poitier, Betty White, Ivan Reitman, Jean Paul Belmondo.

04:35

Na scenie pojawili się: Francis Ford Coppola, Robert De Niro i Al Pacino. To hołd dla 50-lecia premiery filmu „Ojciec chrzestny". To tytuł kultowy dla kilku pokoleń kinomanów, który z dwóch aktorów obecnych na scenie uczynił gwiazdy światowego formatu. Na końcu reżyser dodał: „Niech żyje Ukraina!".

Fot. Getty Images

04:23

Fot. Getty Images

W kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny nagrodę wręcza Chris Rock. W dziwnych okolicznościach – incydentu z udziałem Willa Smitha – aktor wręczył statuetkę dla obrazu „Summer of Soul". W przypadku tej kategorii członkowie Akademii w swoim werdykcie nie odnieśli się do aktualnej sytuacji na świecie. Wygrał tytuł, który jest hołdem dla kluczowego wydarzenia dla czarnej kultury i historii w USA. 

04:12

Aktor Rami Malek prezentuje kolejną nominowaną piosenkę: „No Time to Die” autorstwa Billie Eilish & Finneasa O’Connella z filmu „Nie czas umierać".

04:02

Tracee Ellis Ross i Shawn Mendes nagrodzą scenariusz adaptowany. Oscara otrzymuje Sian Heder za „Codę". Pierwsza nominacja i pierwszy Oscar dla Amerykanki. To już druga statuetka dla filmu, którego do niedawna specjaliści nie brali pod uwage jako faworyta. Zdecydowanie otwiera mu to szansę do nagród w najważniejszych kategoriach oraz wzmacnia pozycję platformy Apple+.

03:59

Fot. Getty Images

Jennifer Garner, Elliot Page i J.K.Simmons, czyli obsada filmu „Juno", wręczają Oscara w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny. Statuetkę odbiera Kenneth Branagh za scenariusz do filmu „Belfast". To pierwszy Oscar i ósma nominacja Irlandczyka. Nagroda zasłużona, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że akademicy nieco leniwie oglądają nominowane filmy i pomijają te nieco mniej oczywiste. W tym wypadku „Najgorszego człowieka na świecie", który według nas był lepszy.

Fot. Getty Images

03:57

Wanda Sykes pojawiła się na scenie przebrana za Willa Smitha w filmie „King Richard". Regina Hall przebrała się za Tammy'ego Faye, a Amy Schumer za Spidermana. Zupełnie nietrafiony humor w starym stylu.

Fot. Getty Images

03:47

Na scenę wchodzi John Leguizamo, który przemówienie rozpoczyna od wątków latynoskich. Aktor zapowiada piosenkę z animacji „Nasze magiczne Encanto". Utwór „We don't talk about Bruno" wykonują aktorzy podkładający głos w produkcji z gościnnym udziałem Meghan Thee Stallion.

Fot. Getty Images

03:42

Fot. Getty Images

Udział trzech prezenterek w gali jest zadziwiająco skromny. Po mocnych wejściach zarówno Schumer, Sykes, jak i Hall – w drugiej części gali pozostają właściwie niewidoczne, nie spełniając pokładanych w nich nadziei na kontrowersyjne komentarze. Mimo tego tempo ceremonii i jej realizacja są o wiele lepsze niż w ubiegłych latach.

Lupita Nyong’o i Ruth E. Carter wręczą nagrodę w kategorii najlepsze kostiumy. Statuetkę otrzymuje Jenny Beavan za film „Cruella". To trzeci Oscar i jedenasta nominacja kostiumografki, która prywatnie słynie z bardzo ekscentrycznego stylu. To jedyny Oscar dla tego filmu podczas tegorocznej gali.

03:33

Fot. Getty Images

Na scenie pojawia się Mila Kunis. Aktorka jako pierwsza, po półtorej godziny ceremonii, nawiązuje do wojny w Ukrainie. Jednak nawet nie wymienia nazwy kraju, mówiąc tylko o abstrakcyjnym kryzysie i trudnościach. 

Zapowiada jednocześnie piosenkę „Somehow You Do” z filmu „Four Good Days", którą wykona Diane Warren. 

Po występie na ekranie pojawia się wiadomość. Organizatorzy gali proszą o chwilę ciszy w związku z wojną i apelują o aktywne wsparcie walczących Ukraińców oraz uchodźców.

Fot. Getty Images

03:29

Fot. Getty Images

Tiffany Haddish i Simu Liu, gwiazdor filmu Marvela, zapowiadają kategorię Najlepszy film międzynarodowy. Oscara otrzymuje „Drive My Car" (Japonia). Film nie od początku był faworytem bukmacherów i na pewno niejeden krytyk będzie z tego werdyktu niezadowolony. Nic dziwnego, że filmowa adaptacja Murakamiego spodobała się amerykańskiej Akademii – film Ryûsuke Hamaguchiego jest trochę jak japońska poezja na eksport, to pozycja o wiele bardziej łagodna i mniej eksperymentalna niż nagrodzony trzy lata temu „Parasite".

03:16

Na scenie pojawia się Yeo-Jong Yun, zeszłoroczna laureatka Oscara za rolę w filmie „Minari". Aktorka wręczy Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Fot. Getty Images

Statuetkę zdobywa fenomenalny Troy Kotsur za „Codę". To drugi w historii aktorski Oscar dla niesłyszącego artysty. Pierwszą statuetkę w 1987 roku za film „Dzieci gorszego Boga" otrzymała ekranowa partnerka Kotsura z „Cody", Marlee Matlin. Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie „Coda" zdaje się nabierać wielkiego rozpędu na galach. Tak jakby jej ciepły, optymistyczny charakter był tym, czego potrzebują członkowie Akademii. Aktor zadedykował nagrodę głuchej społeczności i ludziom z niepełnosprawnościami: – Patrzcie na mnie, udało mi się – zamigał na koniec.

Kolejna z 12 nominacji dla „Psich pazurów" nie zamieniła się w statuetkę. Faworyt tegorocznej gali pod kątem nominacji wciąż czeka na pierwszą nagrodę.

03:13

Fot. Getty Images

Drugą godzinę otwiera monolog Wandy Sykes. Komiczka wykorzystuje okazję, żeby zareklamować ostatnią, wielką inwestycję Akademii, czyli muzeum, przedstawiające przekrojową historię nagród.

03:00

Fot. Getty Images

Naomi Scott, Lily James i Chloe Bailey przedstawią zwycięzcę w kategorii Najlepszy film animowany. Oscara otrzymuje „Nasze magiczne Encanto", które, dzięki wzruszającej historii i fantastycznej ścieżce dźwiękowej, podbiło serca nie tylko dzieci, ale również dorosłych na całym świecie. Warto zauważyć, że w tym roku w stawce znalazł się jeden film nie przeznaczony dla najmłodszej widowni, z którą zwykle kojarzy się tę kategorię. „Przeżyć" pokazuje, że rysować można też bardzo poważne emocje.

Fot. Getty Images

02:57

W przerwie między nagrodami występuje Sebastian Yatra, który wykonuje utwór „Dos Oruguitas” z animacji „Nasze magiczne Encanto".

Fot. Getty Images

02:49

Na gości czekała niespodzianka z okazji 60-lecia filmów z Jamesem Bondem. Specjalny montaż pokazuje najbardziej pamiętne momenty serii.

02:45

Fot. Getty Images

Rachel Zegler i Jacob Elordi wręczają statuetkę w kategorii najlepsze efekty specjalne. Nagrodę otrzymuje „Diuna", która na tym etapie ma już 5 statuetek i wyrasta na faworyta. Podczas przemów wydarzyła się klasyczna, oscarowa sytuacja. Jednemu z laureatów przerwano wypowiedź muzyką.

02:43

Powoli dobiega końca pierwsza godzina ceremonii. Wbrew przewidywaniom temat wojny w Ukrainie nie pojawił się ani razu. Sean Penn zagroził przed ceremonią, że jeżeli Akadamia nie zaprosi do udziału w transmiji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, to zniszczy swoje Oscary. Czyżby musiał szykować młotek?

02:35

Fot. Getty Images

Na scenie, aby ogłosić zwycięzcę w kategorii Zdjęcia, pojawia się obsada filmu „Biali nie potrafią skakać". Oscara otrzymuje faworyzowany przez dziennikarzy i środowisko Greig Fraser za film „Diuna". Cieszy, że Akademia doceniła jego poetyckie, spektakularne obrazy, które dowodzą, że nawet blockbuster może mieć dużą wartość artystyczną. Schodząc ze sceny Fraser na chwilę się zgubił, co wprowadziło nieoczekiwany element komediowy.

02:31

Josh Brolin i Jason Mamoa wręczą nagrodę w kategorii Dźwięk. Po raz kolejny triumfuje Greig Fraser „Diuna". Ciekawe, czy tyle wyróżnień w kategoriach technicznych wykluczy zwycięstwo w pozostałych kategoriach.

02:28

Fot. Getty Images

Regina Hall z listą nazwisk wzywa wybranych aktorów na scenę, wśród nich znalazł się m.in. Bradley Cooper i Timothée Chalamet. Zostali oni wezwani na "test covidowy". Panowie przez kilka minut stali na scenie jak kandydatki do tytułu Miss World. Można uznać, że ten żart nawiązuje do wieloletniego uprzedmiotawiania kobiet przez różne gale. Czy odwrócony seksizm się broni? 

02:18

(Fot. Getty Images)

Na scenie pojawiają się H.E.R. i Daniel Kaluuya, ubiegłoroczni laureaci Oscara. Duet wręczy nagrodę w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowna.

Statuetkę otrzymuje Ariana DeBose za „West Side Story". Nie ma niespodzianek, od samego początku była typowana jako pewna kandydatka do tego wyróżnienia: – Ameryka to miejsce, w którym spełniają się marzenia – mówi queerowa artystka. Z publiczności ze wzruszenia patrzyła na nią Rita Moreno, która lata temu za tę samą rolę otrzymała Oscara jako pierwsza latynoska w historii.

02:15

(Fot. Getty Images)

Amy Schumer gratuluje wszystkim obecnym na sali filmowcom, za to że udało im się zrealizować projekty w pandemii. Komiczka nieustannie żartuje, że nie widziała nominowanych filmów, bo ma w domu małe dziecko: –Tylko „Nasze magiczne Encanto" widziałam 109 razy - przyznała Amy.

02:06

Fot. (Fot. Getty Images)

Na scenie pojawiają się wszystkie trzy prowadzące i Dj Khaled. Po raz pierwszy od kilku lat Akedamia zdecydowała się na zatrudnienie prowadzących galę. Wybór trzech kobiet jest niewątpliwie symboliczny. – Reprezentujemy dumne, czarne kobiety –powiedziała Regina Hall. – Dumne i głośne – dodała Wanda Sykes. – W zestawieniu "In Memorial" w tym roku są Złote Globy – ostro rozpoczęła Amy Schumer.

Prowadzące pozdrowiły ze sceny Samuela L. Jacksona, który otrzymał w tym roku Oscara za całokształt twórczości. Zgodnie z zapowiedziami w tym roku na gali jest widocznie mniej gości, na co pozwala nowy design sali w Dolby Theater. Od początku widać, że ton tegorocznej gali będzie o wiele bardziej prowokacyjny, niepoprawny i ostry.

02:02

Na scenie w Dolby Theater, a raczej przed, pojawiłaa się Beyoncé. Artystka, tancerze i muzycy występują w stylizacjach nawiązujących do koloru piłki tenisowej. Występ Beyoncé zapowiedziały siostry Williams. Poświęcony im film „King Richard: Zwycięska rodzina" to jeden z faworytów w kategorii najlepszy aktor.

02:01

Oscar za najlepszy montaż wędruje do „Diuny". Zwycięska passa trwa. Właśnie rozpoczyna się oficjalna transmisja z gali.

01:54

Najlepsza charakteryzacja dla Stephanie Ingram, Lindy Dowds i Justina Raleigha za „Oczy Tammy Faye". Twórcy wykonali naprawdę spektakularną pracę, trudno się dziwić nagrodzie.

(Fot. Getty Images)

Z kolei statuetka za najlepszą scenografię trafiła do ekipy „Diuny": Zsuzsanny Sipos i Patrice'a Vermette. Może to być początek zwycięskiej passy dla filmu typowanego na faworyta wszystkich kategorii technicznych. Eksperci mówią, że „Diuna" może liczyć na od trzech do ośmiu statuetek.

01:47

(Fot. Getty Images)

Zgodnie z zapowiedziami tegoroczna gala rozpoczęła się jeszcze w trakcie trwania czerwonego dywanu. Poza oficjalną transmisją jako pierwszą nagrodę odebrali twórcy filmów krótkometrażowych. Niestety polski kandydat do Oscara musiał obejść się smakiem. Statuetkę odebrał typowany na faworyta „The Long Goodbye" wyprodukowany przez Riza Ahmeda. Z kolei najlepszym krótkometrażowym dokumentem ogłoszono „The Queen of Basketball", a nagroda dla krótkometrażowego filmu animowanego powędrowała do „The Windshield Wiper".

Wszystko rozgrywa się zgodnie z zapowiedzianym wcześniej przez Akademię, kontrowersyjnym scenariuszem – aż 8 nagród zostanie przyznanych poza oficjalną transmisją.

(Fot. Getty Images)

00:30

Fot. Getty Images

Na czerwonym dywanie powoli pojawiają się największe gwiazdy, w tym nominowana w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa Jessica Chastain w sukni Gucci. Na Vogue.pl relacjonujemy na żywo najpiękniejsze kreacje gwiazd prosto z Dolby Theater.

Anna Tatarska, Katarzyna Pietrewicz
Proszę czekać..
Zamknij