Znaleziono 0 artykułów
18.11.2022
Artykuł partnerski

Dom jak oaza

18.11.2022
(Fot. Materiały prasowe)

Włochy to kolebka designu, piękna, sztuki. Teraz włoskie projekty wnętrz możemy oglądać w pierwszym polskim showroomie luksusowej marki Visionnaire

W naszych domach i ogrodach nie tylko mieszkamy, lecz także tworzymy, pracujemy i odpoczywamy. To nasze sanktuaria – miejsca codziennych rytuałów. Dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby stały się odzwierciedleniem naszych marzeń, pragnień i potrzeb. Piękno przestrzeni zaczyna się od harmonii, a kończy na dopracowanych w najmniejszym szczegółach detali. Niezależnie od stylu, który wybierzemy, warto postawić na ponadczasowe materiały. Marmur i inne rzadkie kamienie oraz szlachetne tkaniny, w połączeniu z przekazywanym z pokolenia na pokolenie rzemieślniczym know-how, pozwalają stworzyć wnętrze z duszą. Visionnaire łączy najwyższą jakość ze zrównoważonym rozwojem.

Mieszkanie jako sanktuarium

Według Visionnaire, przy projektowaniu przestrzeni nie wystarczy brać pod uwagę funkcjonalności. W wizji marki dom jest świątynią zbudowaną z indywidualnej lub zbiorowej pamięci oraz codziennych ceremonii. Właśnie taki dom-sanktuarium marka pokazuje w kolekcji Mythica, zaprezentowanej podczas czerwcowej edycji Salone del Mobile Milano 2022. W sześciu tematycznych pokojach: Ogród Zimowy, Atrium, Convivium, Day-Time Oasis, Alcova i Buduar, zostały przedstawione miejsca symboliczne, które poprzez życiowe doświadczenia ich mieszkańców przywołują powiązane z nimi wspomnienia.

Zanim ludzkość nauczyła się budować domy, zanim w nasze życie wkroczyła technologia, żyliśmy blisko natury, w zgodzie z jej rytmem. Dziś, w dobie zmian klimatycznych, szacunek dla niej jest ważniejszy niż kiedykolwiek. Dlatego przestrzeń Visionnaire na Salone del Mobile otwiera i zamyka Ogród Zimowy, zapraszający naturę do wnętrza. Pomieszczenie zostało stworzony po to, aby chronić rośliny przed zimnym klimatem. Jest zatem wyrazem miłości i szacunku dla natury. W Ogrodzie Zimowym rozgościła się kolekcja Caprice, która przypomina, jak ważne jest życie z pasją i odrobiną beztroskiej nonszalancji.

Wspólne i prywatne

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Dlatego wizytówką każdej przestrzeni są hall lub przedpokój, będące zarazem przedsionkiem do naszego intymnego świata. W Atrium znajdziemy więc meble projektu marki Draga&Aurel, która pod szyldem art-design nawiązała współpracę z Visionnaire. Projektanci zwracają się ku największym przedstawicielom futurystycznego stylu. W ich kreacjach proste i stylizowane linie, geometryczne i aerodynamiczne kształty są przekładane na obiekty architektoniczne.

(Fot. Materiały prasowe)

Kolejnym, niezwykle ważnym miejscem w każdym mieszkaniu, jest kuchnia. Wspólne gotowanie i biesiadowanie staje się okazją do budowania więzi, wymiany poglądów i dzielenia sekretów. W przestrzeni Convivum kuchnia Villa d’Este projektu Mauro Lippariniego celebruje więzi, nie tylko te rodzinne, lecz także relacje ze światem zewnętrznym. Projekt Lippariniego swoją nazwą oddaje hołd Villa d’Este, miejscu kultury, przyjemności, dobrego samopoczucia i szczęścia.

(Fot. Materiały prasowe)

Wspólną przestrzenią każdego domu i mieszkania jest także salon. To tu skupia się codzienne życie rodziny, tu spotykamy się ze znajomymi, bawimy się, wypoczywamy lub pracujemy. Day-Time Oasis Visionnaire kładzie nacisk na relaks oraz życie towarzyskie. La Spada przedstawia system mebli tapicerowanych Babylon Rack, powstałych w 2021 roku jako modułowy element miniarchitektury, w którym kryje się wiele funkcjonalnych rozwiązań do nauki, pracy i wypoczynku. Dla Mythica La Spada stworzył nowe podejście do mebli tapicerowanych, oparte na konstrukcji modułowej, która zwiększa możliwości ich łączenia w grupy.

(Fot. Materiały prasowe)

W sypialni odpoczywamy po długim dniu, możemy zrzucić maski i wreszcie być sobą. Jej dawna nazwa – alkowa – pochodzi z języka arabskiego od słowa al-qubba, oznaczającego „kopułę”. Istotnie, w arabskich pałacach pomieszczenia sypialne były zwieńczone kopułami. Dziś sypialnia to schronienie dla ciała i umysłu. W przestrzeni Alcove znalazły się projekty Alessandra La Spady. Intymnym miejscem jest również buduar. Francuska nazwa, pochodząca od słowa oznaczającego „dąsać się”, sugeruje przestrzeń odosobnienia. Buduar to królestwo projektantów Studiopepe, Arianny Lelli Mami i Chiary Di Pinto.

Minimalny wpływ na środowisko i międzynarodowy charakter

O zrównoważony rozwój i środowisko dbamy dziś w każdym aspekcie życia. Nie można o tym zapominać również podczas projektowania wnętrz. Obok luksusu i poszanowania dla rzemieślniczych tradycji, to właśnie zminimalizowanie wpływu na środowisko jest kluczowe dla Visionnaire. Marka stale aktualizuje i ulepsza swoje procesy produkcyjne, by osiągnąć najwyższe standardy wydajności. 

(Fot. Materiały prasowe)

Visionnaire, założona przez firmę IPE z siedzibą w Bolonii (od 1959 roku), słynie z włoskiego designu, który inspiruje także poza granicami kraju. Efektem konsekwentnego rozwoju jest otwarcie pierwszego showroomu w Warszawie w budynku Domu Dochodowego przy Alejach Ujazdowskich 51. W tym wyjątkowym miejscu na mapie stolicy prezentowane są najpopularniejsze projekty marki: Babylon Rack, Ca Foscari, Bastian Living, a także wybór dzieł sztuki, takich jak konsola Lego czy rzeźbiarskie kinkiety Sputnik. Tę przestrzeń powinien odwiedzić każdy miłośnik dobrego designu.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij