Znaleziono 0 artykułów
28.12.2018

Podsumowanie 2018 roku: Kobiety rządzą!

28.12.2018
Meghan Markle (Fot. Getty Images)

Walka o podstawowe prawa kobiet trwa. Pomagają w tym superbohaterki, które nie potrzebują magicznych mocy, żeby zmieniać świat. Wybraliśmy aktywistki, gwiazdy i koronowane głowy, które w tym roku dokonały prawdziwych rewolucji. 

Księżna aktywistka

Fot. Max Mumby/Indigo, Getty Images

Meghan Markle może z pewnością zaliczyć mijający rok do udanych. Amerykańska aktorka i aktywistka w maju wzięła ślub z księciem Harrym, stając się członkinią królewskiej rodziny. W październiku para ogłosiła, że już wiosną 2019 roku na świecie pojawi się ich pierwsze dziecko. Wbrew obawom wielu, zmiany w życiu prywatnym nie sprawiły wcale, że księżna Meghan porzuciła to, co wcześniej było dla niej ważne. Wręcz przeciwnie, odkąd dołączyła do rodziny królewskiej, księżna Sussex mądrze wykorzystuje swoją pozycję. W wystąpieniach podnosi kwestię praw kobiet, porusza tematy Time’s Up i #MeToo, podkreśla też konieczność walki z rasizmem i biedą. Podczas Royal Foundation Forum tłumaczyła, że „kobiety nie potrzebują głosu, one już go mają. Potrzebują siły, by go użyć i ludzi, którzy będą go słuchać”. Media czujnie śledzą życie osobiste i stylizacje Meghan, ale równie często odnoszą się do jej działalności charytatywnej. A dla kobiet na całym świecie, tak jak kiedyś księżna Diana, Meghan stała się wzorem. Czy i ona zamierza zostać „królową ludzkich serc”? Być może, ale póki co Markle każdego dnia udowadnia, że nie zamierza być jedynie pięknym dodatkiem do Royal Family.

Pierwsza Dama całego świata

Michelle Obama / (Fot. Getty Images)

O tym, że wysoka pozycja społeczna może, i jak najbardziej powinna być, pomocą w czynieniu dobra, wie doskonale także Michelle Obama. O jej wydanej w listopadzie tego roku autobiografii (polska premiera zapowiedziana jest na luty 2019 roku) już mówi się, że jest lekturą obowiązkową dla młodych kobiet. Nazywa się ją także jedną z najbardziej wyczekiwanych współczesnych książek biograficzno- politycznych. Książka ma się ukazać aż w kilkudziesięciu krajach, została już przetłumaczona na 24 języki. „Becoming. Moja historia” to opowieść o drodze Michelle na szczyt. To historia dziewczyny, która w dzieciństwie musiała stawić czoła rasizmowi. A także historia kobiety, która po tym, jak borykała się z problemami z zajściem w ciążę, zdecydowała się na metodę in vitro. Obama komentuje też wydarzenia polityczne, takie jak ostatnie wybory prezydenckie, w których zwyciężył Donald Trump. Autobiografii byłej Pierwszej Damy nie można odmówić szczerości. Ale jej największą mocą jest momentami zabawny, czasem gorzki, a niezmiennie niezwykle inteligentny, ton. W Stanach książka sprzedaje się jak świeże bułeczki. Czy podobnie będzie w Polsce, przekonamy się już niebawem.

Rihanna w imię równości

Rihanna w Londynie / Fot. Ricky Vigil M, GC Images

Gwiazdy muzyki zdążyły już przyzwyczaić nas do tego, że coraz częściej, z lepszym lub gorszym skutkiem, występują w roli projektantów. W przypadku Rihanny romans z modą zaczął się w 2016 roku, gdy na nowojorskim tygodniu mody pokazała kolekcję stworzoną we współpracy z Pumą. Ale w tym roku piękna Barbadoska postanowiła rozwinąć swoją markę Fenty, wzbogacając ją o linię bielizny. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że pokaz Savage x Fenty, który odbył się podczas wrześniowej edycji NYFW, był wydarzeniem niemal epokowym. Po wybiegu przechadzały się bowiem kobiety o rożnych rozmiarach czy kolorach skóry. Nie były to jednak zaledwie ciut bardziej zaokrąglone modelki, które na wyrost nazywa się plus size. W seksownych body paradowały również dziewczyny w zaawansowanej ciąży. Jedna z nich, Slick Woods zaczęła rodzić niemal na wybiegu. Jej synek przyszedł na świat zaledwie kilka godzin po pokazie. Nie była to jednak jedyna sensacja wieczoru. Próżno było na nim również szukać pierwszych rzędów i karteczek z nazwiskami VIP-ów. Wszyscy bez wyjątku podziwiali kolekcję na stojąco. Rihanna swoim pokazem udowodniła nie tylko, że jej talent wykracza poza tworzenie muzycznych przebojów. Wydarzenie było też ważnym głosem w nurcie body positivity.

Cardi B rozbija system

Cardi B (Fot. Getty Images)

Młodsza konkurencja depcze Rihannie po piętach. Zaledwie 26-letnia Cardi B już została okrzyknięta jedną z najjaśniejszych gwiazd muzyki. Belcalis Almanzar, jak naprawdę nazywa się raperka, wychowywała się na Bronksie. Jako nastolatka zarabiała jako striptizerka. Dzisiaj, deklasując konkurentki, zgarnia nagrody Grammy i MTV, zasiada w pierwszych rzędach na tygodniach mody i gości u Ellen DeGeneres. Jest też pierwszą od dwudziestu lat kobietą, która wspięła się na szczyt listy przebojów Billboard. Ale Cardi B to ważna postać nie tylko sceny muzycznej i modowej. Raperka konsekwentnie buduje wizerunek niezależnej dziewczyny. Igra ze schematami hiphopowego światka i celebryckiego życia. Nie ma dla niej tematów tabu. I choć budzi skrajne emocje, po prostu nie sposób przejść obok niej obojętnie. A właśnie takie osobowości kocha współczesna popkultura.

Greta the Great

Greta Gerwig (Fot. Getty Images)

Mijający rok należał też do kobiet kina. Chociaż Greta Gerwig za swój niemal autobiograficzny film „Lady Bird” nie zdobyła co prawda Oscara, ale powędrowało do niej aż pięć nominacji do prestiżowej nagrody i dwa Złote Globy, co były dla tego kameralnego obrazu dużym sukcesem. Szczególnie, że w niemal 90-letniej historii Oscarów, Gerwig jest zaledwie piątą kobietą, którą nominowano za reżyserię. „Lady Bird”, portret nastolatki, która wchodzi w dorosłość w niewielkim amerykańskim mieście, opowieść o odkrywaniu miłości, własnej seksualności, ale też samej siebie, ujmuje autentycznością i niewymuszonym humorem. Ale sukces filmu nie sprawił, że reżyserka spoczęła na laurach. W lipcu tego roku ogłosiła, że pracuje nad kolejnym projektem. Będzie nim ekranizacja powieści Louisy May Alcott, „Małe kobietki”, a w głównych rolach wystąpią znani z „Lady Bird”, Saoirse Ronan i Timothée Chalamet, a także Emma Watson i Meryl Streep. Jak będzie wyglądała XIX-wieczna powieść o dorastaniu przepuszczona przez współczesny feministyczny filtr i wrażliwość Gerwig?

Donośny głos Dunham 

Lena Dunham / Fot. Gilbert Carrasquillo, Getty Images

Ten rok był dla Leny Dunham trudny. Rozstała się z partnerem, zakończyła przygodę z serialem „Dziewczyny” i zdecydowała się na zabieg usunięcia macicy. Z typową dla siebie szczerością opowiedziała o endometriozie i operacji na łamach amerykańskiego „Vogue’a”. Tym samym dała sygnał milionom kobiet, że ta choroba nie jest powodem do wstydu, a dolegliwością, której da się zaradzić. A także, że nie trzeba być matką za wszelką cenę. Z kolei w lipcu zamieściła w swoich mediach społecznościowych bardzo ważny post. Lena porównała swoje dwa zdjęcia, na których znacznie różniła się tuszą i strojem. Twórczyni „Dziewczyn” ujawniła, że na fotografii, na której wyglądała „ładniej”, była chora, zmagała się z wielkim bólem i brała hurtowe ilości leków. Natomiast na zdjęciu, gdzie sprawia wrażenie zaniedbanej, jest zdrowa i szczęśliwa. Zwróciła w ten sposób uwagę na fakt, że najgorsze, co można zrobić, to oceniać drugą osobę przez pryzmat jej wyglądu. W 2018 roku światło dzienne ujrzało też nowe „dziecko” Dunham – serial „Kemping”, który w Polsce można oglądać na platformie HBO. Ta z pozoru lekka komedia to trafna diagnoza kondycji pokolenia współczesnych czterdziestolatek. Widać, że trudne chwile nie złamały twórczej mocy Leny Dunham. Pozostaje więc czekać, co pokaże za rok.

Kulig ma wszystko

Joanna Kulig w Cannes / Fot. Bertrand NOEL/SIPA, East News)

Polską aktorką, która w 2018 roku święciła triumfy, jest bezdyskusyjnie Joanna Kulig. Jej rola w znakomitej „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego już została nagrodzona nazywaną europejskim Oscarem Europejską Nagrodą Filmową. Wcześniej w Cannes film nagrodzono owacją na stojąco, a Kulig okrzyknięto objawieniem festiwalu. Gratulowała jej sama Juliette Binoche. Aktorka ma też w tym roku na koncie rolę w bijącym rekordy popularności „Klerze” Wojciecha Smarzowskiego. A jakby tego było mało, układa jej się również w życiu prywatnym – już niebawem zostanie mamą i na galach chętnie pozuje pokazując ciążowy brzuszek u boku gwiazd takich jak Brad Pitt. Tym samym daje Polkom im sygnał, że kariera i życie rodzinne mogą iść w parze.

Anja obala tabu

Podpis

Nie brakuje też Polek, które starają się poprawić los kobiet w naszym kraju. Supermodelka Anja Rubik książką „#Sexed.pl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie” zapoczątkowała misję krzewienia edukacji seksualne. Do swojego projektu Rubik zaangażowała najważniejszych rodzimych ekspertów zajmujących się tematyką seksualności i dojrzewania. Ale tak książka, jak cały projekt #sexed.pl, są skierowane nie tylko do dorastającej młodzieży. Bo jak mówi Anja, w Polsce seks jest tematem tabu także wśród dorosłych, a co za tym idzie, również oni mają w wiedzy na związane z seksualnością tematy spore braki. Najwyższy czas to zmienić!

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij