Znaleziono 0 artykułów
12.04.2022

„Pozłacany wiek” na tegorocznej MET Gali

12.04.2022
Kadr z serialu "Pozłacany wiek" (Fot. materiały prasowe)

Jak zwykle, w pierwszy poniedziałek maja, w Nowym Jorku odbędzie się MET Gala. Gospodarzami wydarzenia będą w tym roku Blake Lively, Ryan Reynolds, Regina King, Lin-Manuel Miranda. A obowiązujący dress code określono hasłem „Pozłacany wiek”.

Modelki, gwiazdy, projektanci, ludzie związani ze światem mody, jak zazwyczaj w całej historii gali, świętować będą wernisaż wystawy Instytutu Kostiumów Metropolitan Museum of Art. Przez ponad 70 lat otwarcia corocznych ekspozycji odbywały się właśnie tam, do czasów pandemii. Wydarzenie wróciło ze sfery cyfrowej do muzeum.

Wiek niewinności / Fot. materiały prasowe

W tym roku nosi tytuł „W Ameryce: Antologie mody” i jest uzupełnieniem wystawy „W Ameryce: Leksykon mody”, otwartej we wrześniu ubiegłego roku. Twórcy ekspozycji podkreślają rolę krawców, krawcowych, szwaczek, twórców rękodzieła związanego z modą, którzy kształtowali styl męskich i damskich strojów w XIX i XX wieku.

Na zaproszeniach na MET Galę w miejscu, gdzie zwykle określany jest obowiązujący dress code w tym roku widnieje hasło „Pozłacany wiek”.

Pozłacany wiek / Fot. materiały prasowe

Zatem gwiazdy wybierać będą stylizacje, nawiązujące do mody końca XIX wieku w Nowym Jorku, bogatej, w stylu glamour.

Okres nazywany pozłacanym wiekiem, trwający od lat 70. do 90. XIX wieku, pełen był przemian kulturowych, a także zmian w codziennym życiu, wywołanym industrializacją oraz wynalazkom, takim jak żarówka, opatentowana w 1882 roku Thomasa Edisona, czy telefon Alexandra Grahama Bella z 1876 roku. Również w tym czasie, w 1893 roku, powstał „Vogue”, magazyn z misją prezentowania, jak sam informował, „punktu widzenia kulturalnych obywateli świata”

Szybko zachodzące zmiany miały swoje odzwierciedlenie w modzie. Dzięki technologicznym innowacjom produkcja tkanin stała się szybsza, prostsza, tańsza. Sukienki coraz łatwiej było szyć z wielu różnych, często łączonych ze sobą, tkanin: satyny, jedwabiu, aksamitu, czasem bogato przyozdobionego w kokardki, koronki czy falbany. Do stylizacji dodawano kapelusze ozdobione piórami. Powszechne były też gorsety, a od lat 70. XIX wieku coraz chętniej noszono także turniury. Prostota albo minimalizm zdecydowanie nie należały wtedy do trendów.

Portret damy / Fot. materiały prasowe

W jaki sposób tendencje sprzed ponad wieku znajdą odzwierciedlenie we współczesnych stylizacjach gwiazd? Czy będziemy je wspominać, tak jak kreację Guo Pei, w której Rihanna wystąpiła w 2015 roku albo suknię Anji Rubik z bardzo wysokim rozcięciem, którą na galę w 2012 roku zaprojektował dla modelki Anthony Vaccarello?

MET Gala jak zwykle odbędzie się w pierwszy poniedziałek maja, a wystawy w Instytucie Kostiumów Metropolitan Museum of Art potrwają do 5 września 2022 roku.

Zuzanna Łukaszewska
Proszę czekać..
Zamknij